pic

Results 2019 Jan - Jun

Wednesday 20/3/19-Pros Comp-Medley Stb

1st-Craig Watson...........43 pts

2nd-Steve May..............41 pts

3rd-Peter Ferguson.......40 pts

Balls went down to 33 pts

Thanks to all who played

Sunday 17/3/19:- Ball Medley Stableford

1st      Chris    Keevil             37 Pts

2nd    Wally  Wilder              36 Pts


Sunday 17/3/19:- Social Club 9 hole Event

1st     TBA

2nd    TBA


Saturday 16/3/19-4BBB Stableford.

1st-   John Hobson & Kim Watson           45 Pts

2nd-  Gavin Marshall & Ron Thompson   44 Pts

Individual

         Andrew  Aiken       37 Pts

NTP #7      Peter  Terry

       #17    Mark McCormick

Secret Birdie Hole #16    Ron Thompson

Eagles Nest #17  Not Struck

Thank you to todays Sponsors Grant Harding & Allan Moore.

Wednesday 13/3/19 Pro's comp

1st.......D. CRUICKSHANK      41pts

2nd......C. BLIZZARD              40pts

3rd......S. MURRAY                 38pts

Balls went down to 33pts

Thanks everyone for playing


Sunday 10/3/19:-4th Rd Club Championship

A Grade Nett-Andrew Sabidussi.....67

B Grade Nett-Ben Norton...............64

C Grade Nett-Grant Noakes...........69 c/b

NTP #7-Steve Connelly

       #17-Craig Gault

NAGA Award.

A Grade-Todd Shipton

B Grade-Friday Martens

C Grade-Graham Langford

Balls went down to 74 c/b


Sunday 10/3/19:- Social Club 9 Hole Event

1st    Jim  Delahunty           31 Nett

2nd   Ross  Manskie            33 Nett

3rd    Zac   Lewis                 35 Nett


Saturday 9/3/19:- 3rd Rd Club Championship

A Grade Nett       Jordan  Osmond       65 Nett

B Grade Nett      Sam  Langford          63 Nett

C Grade Nett      Greg  Noakes            65 Nett

N.T.P    #  7    Col  Blizzard

            # 17   Andrew  Sabidussi

           # 16   Greg  NolanA Grade 

 Balls went down to 70    Nett

Thanks to our Sponsors 

Gary Nicolls, John Rolfe and Max Gilbert


Saturday 9/3/19:-  Men's Single Stableford

1st    Terry  Schipp        46 Pts

2nd   Pud  Smithers      39 Pts

3rs   David  Hamblin     38 Pts


Wednesday  6/3/19: Pro's Comp

1st..... G.Walker                   38pts

2nd.... C.Davidson               37pts

3rd.... A.Wilder                    36pts

Balls went down to 31 pts

Thanks everyone for playing


3/3/2019:- 2nd RD Club Championship

A Grade Nett   Jordan Osmond          66 Nett  c/b

B Grade Nett  Ryan  Wells                 68 Nett  c/b

C Grade Nett  Ross  Hewitt                62 Nett

N.T.P # 7   Alan  Jones

         #17  Mick Alexander

Vinnie's Pizza Awards

A Grade     Steve  Connelly

B Grade     Ben  Norton

C Grade     Beau Elsley

Balls went down to 72 Nett

    

3/3/2019:- Social Club 9 Hole Eveny

1st    Paul  Powderley           33 Nett   c/b

2nd  Bobby  Brown               33 Nett   c/b

3rd  Noel  Bell                       33 Nett   c/b

Keith Simmons Engineering Monthly Medal 

 March 2019

Medal Winners

A  Grade-Andrew Sabidussi............67 nett
B  Grade-Josh Langford..................67 nett 
C  Grade-Graham Langford.............67 nett       

Elite  Cup Scratch

A  Grade-James French.....74 c/b 
B  Grade-Ray Hargraves....83 c/b
C  Grade-Graham Langford...85 

NTP's     #7-Tom Mueller

              #16-David Taylor
              #17-Ross Hewitt

Eagles Nest #17-Not Struck

Keith Simmons Eng. NTP's for  2nd Shots

             # 3-Peter Campbell
             # 9 -Ian well
            # 15-Graham Langford

Elegant Timbers Shutters and Blinds Putting Competition

A  Grade-Dean Schofield..32
B  Grade-Barry Gaal........26 
C  Grade-Craig Watson...27 

Terry Bros Carpet Court

Secret Birdie Hole #6-Steve Smith

Ian Page Bricklaying Lucky Card Draw- Gary Anderson 

Membership Draw- Allan Moore 

 

 

 

 

 

 

Wednesday 27/2/19-Pro's Medley Stb

1st-Bill Meagher..............43 pts

2nd-Mark Hawker............42 pts c/b

3rd-Geoff Walker.............42 pts c/b

4th-Craig Watson.............42 pts

Balls went down to 33 pts

Thanks to everyone who played today


Sunday 24/2/19:- Ball Medley Comp

1st    Wayne  Honeman         38 Pts

2nd  Justine  Makeham         31 Pts   c/b


Sunday 24/2/19:- Social Club 9 Hole Event

1st     Ron  Flynn            35 Net   c/b

2nd   Jim  Delahunty     35 Net


Sunday 24/2/19:- Wombat Social Club 

                               2 Person Ambrose

1st    Chris  Holmes & Phil Robinson       63.750 Net

2nd  Peter Campbell & Ross Manskie      64    Net

3rd  Simon Murray & Alan Anderson      64.250 Net   

Men   NTP    Peter Hall

         Longest  Drive     Alan  Anderson

Ladies  NTP  Melanie O'Farrell

         Longest  Drive  Pauline Collier


Saturday 23/2/19-Single Stableford-

1st-Darcy whinam....37 pts c/b

2nd -Col Blizzard......37 pts

3rd-Grant Harding....37 pts

NTP #7-Matt McKnight

       #16-James French

Repco NTP #1-B Grade...Not Struck

Eagles Nest #17-Not Struck

NAGA- Des Daley....22 pts

Secret Birdie #17-Not Struck

Lucky Card Draw-Rick Baldwin

Balls went down to 34 Pts

Thank you to Spade & Joy McCormick for sponsoring todays event.


Wednesday 20/2/19 Pros Medley Stb

1st- Wally Wilder................40 pts

2nd-Helen Spencer.............39 pts

3rd-Brian Norman..............38 pts

Balls down to 33 pts

Thanks to everyone who played today


Sunday 17/2/19-VW Scramble

1st-Darky Oliver,Kyle McGovern,Sam Woods & Bubbles Elsley..............Nett 52

2nd-Andrew Miller,Jason Nolan,Sam Langford & Jarrod Sharman............Nett 53.875

3rd-Darcy Whinam,Bill Oliver,Ian Page & Craig Gault

.........Nett 54.75

Darky,Kyle,Sam & Bubbles will represent the Young Golf Club on the 14th March at Yowani in the regional final,playing with Club Professional Bryce Mawhinney

Thank you to everyone who played in todays event.

 

Sunday 17/2/19-Social Club 3 Club Challenge

1st-Peter Campbell......33 nett

2nd-Lloyd Foley...........35 nett

3rd-Paul Powderly.......35 nett

NTP-Chris Holmes

 

Saturday 16/2/19-4BBB Stableford.

1st-Mark Crutcher /Bill Oliver.......47 pts

2nd-John Hobson?Stu Norton......46 pts c/b

3rd-Gary Anderson/Darcy Whinam....46 pts


NTP #7-David Hamblin

       #17-Andrew Miller


Repco NTP #5-Bill Oliver

Secret Birdie Hole #14....Not struck

Lucky Card Draw-Not Struck

NAGA Award-Brett Scelly/Ray Hargraves....34 pts


Thank you to John Jones,Greg Nolan & Barry Martens for their sponsorship


Friday 15/2/19-( Hole Medley Stb.

1st-Maurice Penson..............19 pts


Wednesday 13/2/19:- Pro's Medley Stableford

1st    Peter  Rushby             41 Pts

2nd   Pammy  McCloy          40 Pts

3rd   Jan   Broderick            37 Pts

Balls went down to  32   Pts

Sunday 10/2/19-Medley Stb.

1st-  Jason  Nolan              39 Pts

2nd- James French            37 Pts

3rd- Chris  Fraser              34 Pts  c/b

Balls  down to 33 Pts

Sunday 10/2/19-Social Club 14 hole event.

1st-Ben Holmes....68-17-51 nett

2nd-Jimmy Brewster...63-8-55 nett

3rd-Neville Rhodes...78-22-56 nett

NTP-Simon Murray

Bradmans-Chris Holmes


Saturday 9/2/19-Greenkeepers Revenge Ambrose.

1st-Gary Nicolls & Rick Olliver............60 nett

2nd-Ben Norton & Ross Hewitt...........60.25

NTP #7-Ray Hargraves

       #17-Bobby Stone

Eagles Nest #17-Not Struck

Secret Birdie #Kyle McGovern & Aaren Murfitt

Lucky Card Draw-n/s

NAGA-Pammy McCloy & Carmelle Carberry


Midweek 9 Hole Medley Stb

1st-Ron Flynn...........18 pts

2nd-Chris Keevil.......17 pts c/b


Wednesday 6/2/19-Pros Medley Stableford.

1st-Craig Gault.....40 pts

2nd-Brian Norman.....37 pts

3rd-James French,Marie Inwood & Darryl Brown..36 pts

Balls down to  32 pts


Scott Fuller @ Young.

1st-Ross Hewitt & Jason Nolan......50 pts

2nd-Phil Mitchell & Laurie Brown...47 pts

Gundagai.

1st-M Wheeler & M Pigram............39 pts

2nd-P Burns & B Porritt.................37 pts c/b

Thank you to the Members from Gundagai for making the trip over.


Sunday 3/3/19-Social Club

1st-Steve Eldridge

2nd-Bobby Brown

3rd-Simon Murray

NTP-Jake Bourke

Bradmans-Gary Tamainu


Keith Simmons Engineering Monthly Medal

February 2019

Medal Winners

A  Grade-Geoff Walker........66 
B  Grade-Gus Stinson..........66 
C  Grade-Des Daley.............65    

Elite  Cup Scratch

A  Grade-Geoff Walker........69 
B  Grade-Gus Stinson..........80 
C  Grade-Ben Norton...........88

NTP's     #7-Spade McCormick
              #17-Max Gilbert

Eagles Nest #17-Not Struck

Keith Simmons Eng. NTP's for  2nd Shots

             # 3-Doug Caldwell
             # 9-Adrian Hanrahan
            # 15-Don Cruickshank

Elegant Timbers Shutters and Blinds Putting Competition

A  Grade-Ian Page...............23 c/b 
B  Grade-Gus Stinson...........22
C  Grade-Barry Martens........28 

Terry Bros Carpet Court

Secret Birdie Hole #11-Des Daley c/b

Ian Page Bricklaying Lucky Card Draw-Jim Glasheen 

Membership Draw-Ryan Wells 

Naga- A Grade-Bill Oliver...Nett 79

           B Grade-Phil Mitchell...Nett 80

           C Grade-Trent McCann.....Nett 76 c/b

Balls went downn to 35 pts

 

 

Friday 1/2/19:- 9 Hole  Stableford

1st   Jarrod  Sharman        20 Pts   c/b

2nd  Sandy  Pronk             20 Pts   c/b

3rd  John  Barton               20 Pts


Wednesday 30/1/19:- Pro's Comp

1st    David  Hewson              39 Pts

2nd   Peter  Rushby               38 Pts  c/b

3rd   Tom  Mueller                 38 Pts

Balls went down to 31 Pts


Sunday 27/1/19:- Young Community Chest 

                               4 Person Ambrose

1st M McKnight R Terry S Woods B elsley       51.375 Net 

2nd S Murray P Hall P Norton J Anderson       54.750 Net

3rd G Harding S Norton S Rolfe S Oaks           54.825 Net

N.T P #7   Konah Miller   

         #17   Matt McKnight

Congratulations to Beau ( Bubbles ) Elsley

For scoring Hole in One on 208m 13th Hole


Saturday 26/1/19:-Australia Day Medal Stableford

Men's A Grade

1st    Jason  Nolan                39  Pts

2nd  Geoff Walker                38  Pts

Men's B Grade

1st    Ron  Thompson           43  Pts

2nd  Nick Matwijow             42  Pts  Visitor - Nelson Bay

Men's C Grade

1st    Don  Cruikshank         41  Pts

2nd  Sam  Woods                37  Pts

Ladies Division 1

1st    Cathy  Aiken               33  Pts  c/b

2nd   Noela  Hardman         33  Pts  c/b

Ladies  Division 2

1st  Karen Hamilton-Gibbs  35  Pts

2nd  Jackie Sheridan           34  Pts 

Australia Day Medal Winners

Men's    Ron  Thompson

Ladies   Karen Hamilton-Gibbs 

N.T.P # 7  Simon  Oakes

         #17  Don  Cruikshank 

Eagles Nest # 17   Not  Struck

Lucky Card Draw   Sam  Woods

Vinnies Pizza Awards

Men's  A  Grade    Alan  Moore

           B Grade     Barry  Gaal

           C Grade     Ron  Flynn

Ladies Division 1    Helen  Spencer

           Division 2    Estelle Roberts

Balls went down to 34 Pts

Many thanks ton our sponsors Blooms the Chemist

Lang's Pools & Spas,Kay McDonald Trophies,

Watson Toyota and Vinnie's Pizza.

Friday 25/1/19:- 9 Hole Stableford

1st    Gavin  Marshall        18 Pts  c/b

2nd   Terry  Perrin            18  Pts

 Wednesday 23/1/19-Pros Comp.

1st- Kate  Cooper          41 Pts

2nd- Noela Hardman    39 Pts

3rd- David Hancock      38 Pts

Balls went down to 33 Pts 


Sunday 20/1/19-Medley Stableford

1st-Wally Wilder......39 pts

2nd-Maurice Campbell...37 pts c/b

3rd-Simon Makeham.....37 pts


Sunday  20/1/19:- Social Club  9 Hole Event

1st-Alan Anderson

2nd-Zac Lewis

3rd-Paul Powderly

NTP-Allan Andrson

22 players today


Saturday 19/1/19-Single Stableford

A Grade 1st-Stu Norton.....42 pts

B Grade 1st-Gary Anderson....43 pts

C Grade 1st-Ben Norton.....42 pts c/b


NTP #7-Gary Anderson

       #17-David Hamblin

Eagles Nest #17-Not Struck


Repco NTP #3...C Grade-Des Daley

Secret Birdie Hole #9  -Simon Murray


Lucky Card Draw-Craig Watson


NAGA Awards

A Grade-Ian Tierney

B Grade-Max Gilbert

C Grade-Don Cruickshank


Balls went down to 36 pts

Thank you to todays sponsors  Gary Nicolls,Simon Murray & Peter Campbell


Midweek 9 Hole Medley Stableford-18/1/19.

1st-Larry Marks..........18 pts c/b

2nd-Wayne Hewson....18 pts


Wednesday 16/1/19-Pro's Medley Stableford.

1st-Mark Flynn................38 pts

2nd-Liz Harding..............37 pts c/b

3rd-Ron Flynn.................37 pts

Balls went down to 33 pts


Sunday 13/1/19:- Social Club 9 Hole Event

1st    Ross  Manskie

2nd   Allan  Anderson

3rd   Neville Rhodes

NTP #7   Jake Bourke

Bradman's:-   Lana Press


Sunday 13/1/19:- Ball Medley Stableford

1st   Shaun  Rolfe            42 Pts

2nd  Gary  Anderson       40 Pts c/b

3rd  Chris  Keevil             40 Pts

Saturday 12/1/19-Single Stableford. 

A Grade 1st-  Wally  Wilder         41 Pts

              2nd- Konah Moller         40 Pts

B Grade 1st-  Steve Dewar          43 Pts

              2nd-  Mark Shipp            39 Pts

c Grade 1st-  Barry Martens        42 Pts

             2nd-  Bobby Stone          41 Pts

NTP #7-  Shaun  Rolfe

       #17- Mark Hawker

Eagles Nest #17- Not Struck

Repco NTP- B Grade #3- Alan Jones

NAGA Award.

A Grade- Darky Oliver

B Grade- Adrian Hanrahan

C Grade- Russ Healey

Lucky Card Draw- Peter Greaves

Secret Birdie Hole # 9 Wally Wilder

Balls went down to  36 Pts

The Club would like to thank LANDMARK for their generous sponsorship of todays event.


Friday 11/1/19-9 Hole Comp.

1st-Ron Flynn..........21 pts

2nd-Gavin Marshall.....19 pts


9/1/19-Weds Pro's Medley Stableford

1st-Craig Gault.........43 pts

2nd-Ron Flynn..........41 pts

3rd-Col Miller...........40 pts

Balls down to  33 pts


Sunday 6/1/19:- Ball medley Stableford

1st    Konah  Miller           42 Pts

2nd   Mick Alexander       35 Pts

3rd   Aaron  Moloney       34 Pts c/b

Sunday 6/1/19:- Social Club 14 Hole Radar Event

1st    Jim  Delahunty              51 Nett

2nd   Peter Eldridge               54 Nett

3rd   Simon  Murray               55 Nett

NTP #7   Simon  Murray

Keith Simmons Engineering Monthly Medal 

 January 2019

Medal Winners

A  Grade-  Jason  Nolan      69
B  Grade-  Col Blizzard       66
C  Grade-  Ben  Norton       64      

Elite  Cup Scratch

A  Grade-  Joel Shields      73
B  Grade-  Col  Blizzard     82
C  Grade-  Ben  Norton      85

NTP's     #7-Spade McCormick
              #17-Jim Glasheen

Eagles Nest #17-Not Struck

Keith Simmons Eng. NTP's for  2nd Shots

             # 3-Todd Shipton
             # 9 -Ryan Wells
            # 15-Col Miller

Elegant Timbers Shutters and Blinds Putting Competition

A  Grade-  Todd  Shipton            25
B  Grade-  Wayne  Honeman      28 c/b
C  Grade-  Gary  Nicolls              30

Terry Bros Carpet Court

Secret Birdie Hole #17   Jim  Glasheen

Ian Page Bricklaying Lucky Card Draw-  Gary Nicolls  (211)

Membership Draw-  Craig Gault


 

 

 

 

 

 

 

 

Friday 4/1/19-9 Hole Comp

1st-Brian Christie.......19 pts

2nd-Ron Flynn...........17 pts


 Wednesday 2/01/19-Pro's Medley Stableford

 

1st-Chris Fraser..........42 pts

2nd-Wayne Honeman..41 pts

3rd=Terry Shipp,Paul Flynn,Konah Miller.....40 pts

64 players.

Balls went down to 34 pts