pic

Results 2016 Jan - June


Wednesday 29/6/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
16 HOLE COMPETITION (32 Points square to par)
1st - Ian Page 33 pts, 2nd - Peter Doherty 32 pts, 3rd - Geoff Kirkwood 32 pts,
4th - Brandt Riley 31 pts, 5th - Mark Hawker 30 pts on a countback from David Grant.
Balls went down to 24 pts on a c/b. Jackpot ball draw was not won.
CONGRATULATIONS TO IAN PAGE - HOLE IN ONE ON THE 7TH HOLE.

Sunday 26/6/16 : - 15 Hole Medley Stableford - 
Auto Pro & Carmelo's Pizzas Trophies - 
1st - Gavin Marshall 32 pts, 2nd - Chris Keevil 26 pts.  Balls went down to 32 pts.

Sunday 26/6/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
1st - Sandy Pronk 37, 2nd - Jake Bourke 38, 3rd - Peter Eldridge 38.
Bradman's to Peter Whye 49.

Saturday 25/6/16 : - 4BBB V Par - 
Ian Wells & Barry Gaal Trophies -
1st - Steve Smith & Trent McCann +7
2nd - Gavin Marshall & James French +6
Keith Simmons Engineering NTPs - 3rd - James French
9th - John Rolfe, 15th - Peter Doherty
Watson Toyota NTPs - 7th - Ian Tierney, 17th - John White
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 18th Hole - Andrew Miller
Ian Page Bricklaying card draw - Not Won
Qualifiers for NSW 4Ball regional final -
To be held at Young Golf Club on Sunday the 10th July.
1 - Steve Smith & Trent McCann
2 - Gavin Marshall & James French 
Reserves in Order -
1st Res - Shaun Rolfe & Mat McKnight
2nd Res - Peter Doherty & Kel Brodbeck
3rd Res - Ian Wells & Barry Gaal 

Friday 24/6/16 : - Weekly 9 Hole Comp - 
NO PLAY DUE TO EXCESSIVE RAIN -


Thursday 23/6/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp - 
1st - Steve May 35 pts, 2nd - Wayne Hewson 33 pts, 3rd - Max Gilbert 32 pts.
Balls went down to 29 pts. Jackpot ball draw  (6 Balls) was won by Max Gilbert.

Wednesday 22/6/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp - 
NO PLAY DUE TO WEATHER -

Sunday 19/6/16 : - Medley Stableford -  
NO PLAY IN 18 HOLE COMP DUE TO WEATHER -

Sunday 19/6/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
1st - Jake Bourke 32, 2nd - Neville Rhodes 36, 3rd - Jim Delahunty 37.
Nearest the Pin 7th Hole - Neville Rhodes
Bradman's to Chris Robertson 51.

Saturday 18/6/16 : - Stableford -
David Hamblin & Hamblins Amcal Pharmacy Trophies -
A Grade - 1st - Jarrod Harding 39 points
B Grade - 1st - Todd Shipton 39 points
C Grade - 1st - Greg Grounds 39 points.
Best front nine - Konah Miller 22 pts, Best back nine - Brandt Riley 22 pts.
Worst front nine - Garry O Nicolls 9 pts, Worst back nine - Jim Glasheen 8 pts.
Young Detailing Service NTPs -
7th - Patrick FitzGerald,
17th - Rick Oliver
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Ian Page, 9th - Not Won, 15th - Not Won.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 9th Hole - Nick Bush.
Ian Page Bricklaying Card Draw - Won by Peter Cusack.
Hamblin's Amcal Pharmacy Card Draw - Won by Trent McCann (Grenfell)
Raffle not held today.

Friday 17/6/16 : - Weekly 9 Hole Comp - 
NO PLAY THIS WEEK DUE TO EXCESSIVE RAIN -

Wednesday 15/6/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp - 
1st - John Connell 39 pts, 2nd - Barry Martens 37 pts, 3rd - Craig Watson 37 pts,
4th - Maurice Penson 36 pts, 5th - Kel Brodbeck 36 pts on a countback from Peter Cusack 36 points. Balls went down to 28 pts on a c/b. Jackpot ball draw was not won.

Monday 13/6/16 : - Medley Stableford - Lady Golfers Trophy -
1st - Ian Tierney 37 pts, 2nd - David Hamblin 36 pts, from Bailey Scott-Miller 35 pts.
Balls went down to 31 points on a countback.

Sunday 12/6/16 : - Medley Stableford - YES Embroidery Trophy -
1st - John Connell 33 points, 2nd - Steve May 33 points.
Balls went down to 30 points.

Sunday 12/6/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
1st - Jim Delahunty 34, 2nd - Bobby Brown 36, 3rd - Peter Whye 37.
Nearest the Pin 7th Hole - James Brewster, Straight Drive 9th Hole - Nev Rhodes
Bradman's to Steve Eldridge.

Saturday 11/6/16 :-  Stroke :- 
Keith Simmons Engineering - Monthly Medal -

Medal Winners-
A Grade- James French 73, B Grade- Steve Dewar 73, C Grade- Mat Simmons 74.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- James French 74, B Grade- Lloyd Kimber 86, C Grade- Patrick FitzGerald 97 
Elegant Timber Shutters & Blinds Putting Comp-
A Grade- James French 27, B Grade- Paul Blizzard 28, C Grade- Patrick FitzGerald 30
Young Detailing Service NTPs - 7th - Jarrod Harding, 17th - Ben Dean
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Jim Glasheen, 9th - Mick Slater, 15th - Bailey Scott-Miller
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 17th Hole - Mark Flanders
Ian Page Bricklaying card draw - Jarrod Harding -
Special welcome to David Sandgren who came all the way from Sweden to play in the competition today at Young Golf Club.

Friday 10/6/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Simon Oakes 23 points on a countback from Darren O'Brien 23 pts.
Balls went to 23 points.

Wednesday 8/6/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp - 
1st - Peter Doherty 41 pts, 2nd - Steve May 35 pts, 3rd - Brian Norman 34 pts.  
Balls went down to 28 pts on a c/b.  Jackpot ball draw was not won.

Sunday 5/6/16 : - Medley Stableford - Auto Pro Trophy -
1st - Steve Dewar 37 points from Ian Page 36 points.
Balls went down to 36 points.

Saturday 4/6/16 : - MONTHLY MEDALS -
NO PLAY - GREENS UNPLAYABLE - COURSE CLOSED -
PLEASE NOTE THAT THE JUNE MONTHLY MEDALS THAT WERE SET DOWN FOR TODAY HAVE BEEN HELD OVER AND WILL NOW TAKE PLACE NEXT SATUDAY THE 11TH JUNE.  THE REVERSE HANDICAP FOUR BALL THAT WAS SET DOWN FOR THE 11TH WILL BE POSTPONED UNTIL A FUTURE DATE TO BE ANNOUNCED.

Friday 3/6/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Liz Harding 18 pts from Brian Christie 17 pts. Balls went to 17 points.

Wednesday 1/6/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp - 
1st - Maurice Penson 39 pts, 2nd - Barry Martens 39 pts, 3rd - Greg Grounds 38 pts, 4th - Brandt Riley 37 pts, 5th - Mark Crutcher 37 pts, on a c/b from Allan Moore 37 pts, and Steve May 37 pts. Balls went down to 29 pts on a c/b.
Jackpot ball draw was not won.
CONGRATULATIONS TO MAURICE PENSON FOR ONCE AGAIN SHOOTING HIS AGE!
Scratch Matchplay finals decided for 2016 -
Proudly sponsored by Steve Sell & Ian Page
A Grade - Joel Shields defeated Alan "Wally" Wilder 4 & 3
B Grade - Jordan Osmond won by forfeit from the injured Gus Stinson
C Grade - Geoff Connelly defeated Craig Watson 4 & 3

Sunday 29/5/16 : - Medley Stableford - 
The Base Warehouse Trophies -
1st - Bill Oliver 36 pts,  BILL ALSO HAD A HOLE IN ONE ON THE 7TH HOLE
(5TH CAREER HOLE IN ONE FOR BILL OLIVER)

2nd - Garry O Nicolls 35 pts.  Balls went down to 32 points on a c/b.

Saturday 28/5/16 : - Stableford -
PLEASE NOTE THAT THE NSW 4BBB V PAR QUALIFYING ROUND HAS BEEN POSTPONED UNTIL SATURDAY 25TH JUNE DUE TO BAD WEATHER -
Landmark Young Trophies -
1st - Ben Dean 41 points, 2nd - Gus Stinson 38 points.
Young Detailing Service NTPs -
7th - Ian Wells,
17th - Ian Wells
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Not Won, 9th - Not Won, 15th - Gavin Marshall.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 5th Hole - Not Won.
Ian Page Bricklaying Card Draw - Not Won
Raffle not held.

Friday 27/5/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Darren O'Brien 23 pts from Trish Miller 20 pts, Ron Flynn 20 pts
and Brian Christie 19 pts. Balls went to 19 points on a countback.

Wednesday 25/5/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp - 
1st - Allan Moore 41 pts, 2nd - Ron Flynn 40 pts, 3rd - Peter "Zorba" Campbell 38 pts, 4th - Jacob Gorham 38 pts, 5th - Shaun Rolfe 38 pts, 6th - Helen Spencer 38 pts on a c/b from Maurice Penson 38 pts. Balls went down to 29 pts on a c/b.
Jackpot ball draw was not won.

Sunday 22/5/16 : - Open Ambrose - Young PCYC Trophies -
1st- James French, Wayne Honeman, Rick Oliver & Konah Miller 52
2nd - Andrew Miller, Col Miller, Steve Dewar & Steve Winterton 52 3/8
3rd - Leesa Langfield, Thomas Langfield, Alan Wilder & Simon Oakes 55 1/2
4th - Jacko Anderson, Peter Norton, Ben Holmes & Simon Murray 56 1/4
5th - Peter Eldridge, Bob Brown, Ryan Wells & Ian Wells 56 1/2 on a c/b
Balls went down to 57 7/8
NTPs - 7th - Steve Connelly, 16th - Col Miller
Straightest Drive - Bob Brown
Longest Drive - Men - Ryan Wells, Ladies
- Liz Harding

Sunday 22/5/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
1st - Noel Bell 29, 2nd - Rob Harvey 34, 3rd - Jake Bourke 35.
Bradman's to Peter Whye.

Saturday 21/5/16 : - 4BBB Stableford -
Gus Stinson & Daniel Cartwright Trophies
1st - Cade Armstrong & Rhett Armstrong 45 points,
2nd - Darren O'Brien & Jim Glasheen 44 points.
Young Detailing Service NTPs -
7th - Gus Stinson,
17th - James French
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Alan "Wally" Wilder, 9th - Garry J Nicolls, 15th - Not Won.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 2nd Hole - Rhett Armstrong
Ian Page Bricklaying Card Draw - Won by John Connell & Greg Murray
Raffle sponsored by Brian Maroney Electrical.

Friday 20/5/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Trish Miller 22 pts from Brian Christie 21 pts and Ron Flynn 19 pts.
Balls went to 19 points.


Wednesday 18/5/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Alan "Wally" Wilder 40 pts (2 under par), 2nd - Shaun Rolfe 38 pts,
3rd - Col Blizzard 37 pts, 4th - Mark Crutcher 37 pts, 5th - Greg Grounds 36 pts,
6th - Mark Flynn 36 pts on a c/b from Joel Shields 36 pts & Allan Moore 36 pts.
Balls went down to 31 pts. Jackpot ball draw was not won.

Sunday 15/5/16 : - No club event -
Due to Annual Ladies Open Tournament -


Sunday 15/5/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
1st - Dennis Boyd 32 (loses 1)
2nd - Jim Delahunty 34 on c/b, 3rd - Noel Bell 34.
Bradman's to Peter Whye.
Gobbles to - Jim Brewster 11th hole, NTP - Jim Brewster.

Saturday 14/5/16 : - Power Play Stableford - (4 holes double points)
Mark Flanders & Flanders Eye Q Trophies -
1st - Steve May 49 pts, 2nd - Peter Cusack 47 pts on a c/b,
3rd - Mark Crutcher 47 pts.
Keith Simmons Engineering NTPs - 3rd (A Grade) - Jim Glasheen,
9th (B Grade) - Steve Dewar, 15th (C Grade) - Not Won
Watson Toyota NTPs - 7th - Stuart Norton, 17th - Gus Stinson
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 5th Hole - Steve Dewar
Ian Page Bricklaying card draw - Won by Darren O'Brien
Raffle Sponsored by - Young Golf Club

Friday 13/5/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Darren O'Brien 22 pts from David Robinson 20 pts, Peter Doherty 19 pts and Brian Christie 19 pts. Balls went to 19 points.


Thursday 12/5/16 : - Men's & Ladies' Stableford - Veteran's Day -
HELD OVER FROM TUESDAY RAINED OUT -
Ladies - 1st - Jan Broderick 38 pts, 2nd - Trish Miller 36 pts.
Men - 2 Divisions -
Div 1 - 1st - Steve May 35 pts, 2nd - Jack MacPherson (Cowra) 32 pts
Div 2 - 1st - Noel Riley (Cowra) 33 pts, 2nd - Warwick Stubbing (Cowra) 31 pts
NTPs - Ladies- Jan Broderick, Kate Cooper. Men- Jack MacPherson, Peter Steinke


Wednesday 11/5/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Max Gilbert 35 pts, 2nd - Geoff Walker 35 pts, 3rd - Ron Flynn 35 pts,
4th - Larry Marks 34 pts, 5th - Trevor Krause (Temora) 32 pts.
Balls went down to 27 pts on a c/b. Jackpot ball draw was won by Chris Fraser.
Welcome back to Patrick Lam who came down from Hawks Nest.

Sunday 8/5/16 : - Medley Stableford - Landmark Young Trophies -
NO PLAY - HELD OVER FOR FUTURE DATE - TBA


Sunday 8/5/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
NO PLAY

Saturday 7/5/16 :-  Stroke :- 
Keith Simmons Engineering - Monthly Medal -

Medal Winners-
A Grade- Phillip "Darkie" Oliver 65, B Grade- John Rolfe 65,
C Grade- Greg LeStrange 69 on a c/b from Peter Doherty 69.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Joel Shields 70 on a c/b from Darkie Oliver, B Grade- Todd Shipton 80,
C Grade- Max Gilbert 90 
Elegant Timber Shutters & Blinds Putting Comp-
A Grade- Steve Sell 24, B Grade- Wayne Honeman 27, C Grade- Max Gilbert 28.
Young Detailing Service NTPs - 7th - Shaun Rolfe, 17th - John Rolfe
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Ron Thompson, 9th - Kel Brodbeck, 15th - Patrick FitzGerald
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 6th Hole - Shaun Rolfe
Ian Page Bricklaying card draw - Won by Peter "Zorba" Campbell -
Meat Raffle sponsored by Young Golf Club.
Raffles for Joel Shields US Trip -
Prizes donated by Keith Simmons Engineering, Mat Simmons & Young GC
1st - Keith Freeman (mower & whipper snipper),
2nd - Bill Oliver (years membership Young Golf Club)


Friday 6/5/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Darren O'Brien 21 pts on a c/b from Brian Christie 21 pts and Brandt Riley 21 pts. Balls went to 18 points.


Wednesday 4/5/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Daniel Cartwright 39 pts, 2nd - Wal Bronar 36 pts,
3rd - Pud Smithers 36 pts, 4th - Simon Oakes 36 pts,
5th - Greg Broderick 35 pts on a countback from David Grant 35 pts.
Balls went down to 30 pts on a c/b. Jackpot ball draw was not won.

Sunday 2/5/16 : - MEN'S OPEN TOURNAMENT -
SPONSORED BY RUSS HEALEY AND MARK CRUTCHER (YOUNG CAR WASH)

Scratch - OPEN CHAMPION - GEOFF WALKER 71 
Div 1 (+2 to 6) - 1st - Geoff Walker 71, 2nd - Nick Cochrane (Twin Creeks) 73
Div 2 (7 to 13) - 1st - Steve Connelly 74, 2nd - Ian Broderick 81
Div 3 (14 to 36)- 1st - Pud Smithers 84, 2nd - Adrian Hanrahan 87
Handicap -  
Div 1 (+2 to 6) - 1st - John Blackman (Cootamundra) 72, 2nd - Steve Sell 72
Div 2 - (7 to 13) 1st - Cameron McMillan (Forbes) 68, 2nd - Steve May 72
Div 3 - (14 to 36) 1st - Col Blizzard 70, 2nd - Garry O Nicolls 71
Visitors -
1st - Matt Doyle (Queanbeyan) 74, 2nd - Steve Pike (Temora) 75,
3rd - Kris Hellier (Twin Creeks) 76
Juniors -
1st - Jarrod Harding 76 
Clubs represented -
Forbes, Cootamundra, Temora, Clover Leigh, Manildra, Twin Creeks, Queanbeyan, Grenfell, Moore Park & Young
$100 card draw winners - Mat McKnight, Wayne Honeman & Brian Everest
Please note change in program -
Saturday 14th May will now be a Stableford with Powerplay - Mark Flanders
Saturday 21st May will now be 4BBB Stableford - Gus Stinson & Daniel Cartwright


Sunday 1/5/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
1st - Nev Rhodes 34 (loses 1)
2nd - Jake Bourke 36 on c/b, from 3rd - Jim Delahunty 36.
Bradman's to Peter Whye. Straight Drive - Lloyd Foley.

Saturday 30/4/16 : - MEN'S OPEN TOURNAMENT -
SPONSORED BY MARK CRUTCHER & THE YOUNG CAR WASH & RUSS HEALEY

4BBB Stableford Scratch - 
1st - Geoff Walker & Darryl Brown 40 scratch points
2nd - Rick Oliver & James French 37 scratch points
4BBB Stableford Handicap -
1st - Jordan Osmond & Jarrod Harding 45 points
2nd - Ian Tierney & Barry Gaal 45 points
Individual Stableford -
1st - Brandt Riley 37 points, 2nd - Mark Crutcher 37 points
Visitors - Geoff Rickwood 34 points
Young Detailing Service NTPs - 7th - Ian Tierney, 17th - Grant Harding
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - James French, 9th - Adrian Rinks, 15th - Not Won

Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 14th - Jordan Osmond
Ian Page Bricklaying Card Draw - Ian Shepherd & Geoff Rickwood
Raffle sponsored by Young Golf Club.

Friday 29/4/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Pam Stolhand 21 pts from Darren O'Brien 18 pts, Chris Keevil 18 pts, John Barton 18 pts & Maureen Perkins 18 pts. Balls went to 18 points on a c/b.


Wednesday 27/4/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Steve May 40 pts, 2nd - Gavin Marshall 39 pts, 3rd - David Robinson 38 pts,
4th - Mark Crutcher 38 pts, 5th - Larry Marks 37 pts.
Balls went down to 30 pts on a c/b. 
Jackpot ball draw was won by Daniel Cartwright.

Monday 25/4/16 : - Individual Stableford - Men's & Ladies -
ANZAC Day - Rick Oliver & Ian Tierney Trophies -
Men 1st - Konah Miller 42 pts, 2nd - Jacko Anderson 40 pts.
Ladies 1st - Gail Hanigan 38 pts, 2nd - Sandy Pronk (Mt Beauty) 35 pts. 
Balls went down to 34 pts on a c/b.

Sunday 24/4/16 : - Medley Stableford - Cafe De Jour Trophies  -
1st - Bailey Scott-Miller 35 pts from Chris Keevil 32 pts, Steve Dewar 32 pts & Marie Inwood 32 pts.  pts. Balls went down to 32 pts on a c/b.

Sunday 24/4/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
1st - Chris Robertson 30 (loses 3)
2nd - Lloyd Foley 32 (loses 2)
3rd - Ben Holmes 32 (loses 1).
Bradman's to Mel O'Farrell.
Gobbles - Ben Holmes 12th.

Saturday 23/4/16 : - 4 Person Multiplier Stableford -
Steve May Trophies -

1st -Allan Moore, Grant Harding, Greg Murray & Col Blizzard 353 pts.
2nd -Mark Crutcher, Mark Flanders, Steve Dewar & Mat Simmons 275 pts.
Individual Winners -
1st - Andrew Miller 43 pts, 2nd - Barry Martens 39 pts.
Young Detailing Service NTPs - 7th - Mat McKnight, 17th - John Rolfe
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Darryl Brown, 9th - Pat Brodbeck, 15th - Craig Watson
Ladies - 7th - Ros Anderson, 13th - Marie Inwood.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 5th Hole - Mark "Spade" McCormick
Peter Doherty Card Draw - Ros Anderson, Maureen Perkins, Suzanne Manning & Larraine Nicolls.
Raffle sponsored by Young Car Wash.

MIXED MATCHPLAY QUALIFIERS - (FROM LAST SATURDAY)
Bill Kearney & Noela Hardman Vs John Connell & Sandra Holmes
Gavin Marshall & Pammie McCloy Vs Alan Wilder & Sharon Wilder
Peter Doherty & Suzanne Manning Vs Garry J Nicolls & Larraine Nicolls
Col Blizzard & Michele Blizzard Vs Col Miller & Trish Miller
Reserves-
Allan Moore & Marie Inwood, Darryl Brown & Ros Anderson
Wayne Honeman & Karen H-Gibbs, Michael Slater & Leanne Slater

 
Friday 22/4/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Col Miller 21 pts from Allan Moore 17 pts & Lyn Quay 16 pts.
Balls went down to 16 points on a c/b.


Wednesday 20/4/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Larry Marks 40 pts, 2nd - Simon Oakes 39 pts, 3rd - Jacob Gorham 39 pts,
4th - Col Blizzard 38 pts, 5th - Grant Harding 37 pts, 6th - Brad Rose 36 pts on a c/b.
Balls went down to 31 pts on a c/b.  Jackpot ball draw was not won.

Sunday 17/4/16 : - Medley Stableford - 
Ron Flynn & Mark Flynn Trophy
 -
1st - Gus Stinson 36 pts, on a countback from Geoff Connelly 36 pts,
and Steve Connelly 36 pts.  Balls went down to 34 points.

Sunday 17/4/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
1st - Jake Bourke 25, 2nd - Peter Whye 34, 3rd - Nev Rhodes 34.
Bradman's to Alan Anderson 45 nett.
Gobbles - Peter Campbell 8th, NTP - 7th - Peter Norton.


Saturday 16/4/16 :- 4 BBB Stableford & Single Stableford:-
Coral "Puss" Cant & Brian Gales Memorial Day
Cant Family & Friends, Gales Family & Friends Trophies
4BBB 1st - Gary Anderson & Aaron Moloney 51 pts

4BBB 2nd - Mark Powderly & Stuart Norton 48 pts                                             

MENS INDIVIDUAL
A Grade - 1st - Craig Taylor 42 pts, 2nd - Simon Oakes 41 pts.
B Grade - 1st - Mick Kentwell 41 pts, 2nd - Ian Wells 38 pts.
C Grade - 1st - Craig Watson 39 pts, 2nd - Mick Slater 37 pts.
LADIES INDIVIDUAL
A Grade - 1st - Michele Blizzard 39 pts, 2nd - Ros Anderson 33 pts.
B Grade - 1st - Noela Hardman 40 pts, 2nd - Joan Coddington 31 pts.
C Grade - 1st -  Carolyn Shaw 37 pts, 2nd - Pammie McCloy 36 pts.
KENO MIXED 4BBB QUALIFYING
Sponsored by Chris & Debbie Slater -
1st - Bill Kearnay & Noela Hardman  +9
Qualifiers - Bill Kearnay & Noela Hardman  +9
Reserves -

Gavin Marshall & Pammie McCloy +7, Alan Wilder & Sharon Wilder +6,
Alan Moore & Marie Inwood +4

Sponsors for 9 Holes - Margaret Gales, Chris & Curly Keevil, and
Chris & Di Fraser

Front Nine - 
Men 1st - Mark McCormick 22 pts, 2nd - Ian Tierney 21 pts.
Ladies 1st - Michele Blizzard 23 pts, 2nd - Noela Hardman 21 pts.                       
Back Nine - 
Men 1st - Greg LeStrange 23 pts, 2nd - Mark Powderly 23 pts
Ladies 1st - Carolyn Shaw 21 pts, 2nd - Margo Parker 19 pts. 
Young Detailing Service Mens NTPs - 7th - Mark Crutcher, 17th - Steve Connelly
Ladies NTPs - 7th - Michele Blizzard, 13th - Leanne Slater
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Phillip Oliver, 9th - Steve Dewar, 15th - Bailey Scott-Miller.
Straightest Drives 14th - Men - Simon Oakes, Ladies - Noela Hardman, 
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 17th Hole - Grant Harding -
Ian Page Bricklaying card draw -  Not Won-

Raffle Sponsored by - Pattersons Funerals 
 

Friday 15/4/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Col Miller 23 pts from Allan Moore 22 pts, Darren O'Brien 21 pts, Wayne Hewson 21 pts and Peter Ferguson 21 pts. Balls went down to 19 points on a c/b.


Wednesday 13/4/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Grant Harding 37 pts, 2nd - Ian Broderick 36 pts,
3rd - George Gerrard 35 pts, 4th - Peter Delahunty 35 pts, 5th - Jono Watson 35 pts, 6th - Maurice Penson 35 pts, 7th - Kurt Lyzun 34 pts on a c/b.
Balls went down to 31 pts.  Jackpot ball draw was not won.

Sunday 10/4/16 : - Medley Stableford - Wayne Honeman Trophies -
1st - Ian Broderick 37 pts, 2nd - Col Miller 36 pts.
Balls went down to 33 points.

Sunday 10/4/16 : - Young Social Golf Club -
9 Holes Medley Stroke - 
1st - Bob Brown 33, on a countback from 2nd - Peter Hall 33, 3rd - Peter Eldridge 33.
Bradman's to Keith Freeman 49 nett.
Gobbles - Murray Hanley 16th and Phil Robinson 17th.


Saturday 9/4/16 : - Stableford - 
Craig Watson & Gavin Marshall Trophies -
1st - Geoff Connelly 43 pts, 2nd - Stuart Norton 39 pts,
3rd - Ben Dean 38 pts on a countback from Bill Oliver, Michael Slater, Steve Sell & Charles Collingwood-Boots (Eastlakes).
Young Detailing Service NTPs - 7th - Stuart Norton, 17th - Konah Miller
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Darryl Brown, 9th - Not Won, 15th - Peter Doherty.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 5th Hole - Won by Bill Oliver -
Ian Page Bricklaying Card Draw - Not Won.
Raffle sponsored by Young Golf Club.

Friday 8/4/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Chris Keevil 22 pts from Lyn Quay 21 pts, Ron Flynn 20 pts
and Brandt Riley 19 pts. Balls went down to 17 points.

Wednesday 6/4/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Allan "Reggie" Moore 38 pts, 2nd - Geoff Kirkwood 36 pts,
3rd - Michele Blizzard 35 pts, 4th -  Steve Sell 35 pts,
5th - Garry J Nicolls 34 pts, 6th - Grant Harding 34 pts.
Balls went down to 30 pts on a c/b.  Jackpot ball draw was not won.

Sunday 3/4/16 : - Medley Stableford - Wal Bronar Trophies -
1st - Cameron Jones pts, 2nd - Marie Inwood 33 pts.
Balls went down to 32 points on a c/b.

Saturday 2/4/16 :-  Stroke :- 
Harvey Norman Young Superstore -
Keith Simmons Engineering
Medal of Medals : - Monthly Medal :-

Medal Winners-
A Grade- Rick Oliver 67, B Grade- Pud Smithers 65, C Grade- Patrick FitzGerald 72.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Rick Oliver 67, B Grade- Pud Smithers 80, C Grade- Patrick FitzGerald 93. 
Elegant Timber Shutters & Blinds Putting Comp-
A Grade- Rick Oliver 22, B Grade- Pud Smithers 23, C Grade- Bob Stone 28.
Young Detailing Service NTPs - 7th - Craig Taylor, 17th - Nick Bush
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Rick Oliver, 9th - Not Won, 15th - Not Won
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie -  8th - Aaryn Murfitt
Ian Page Bricklaying card draw - Won by Mark Crutcher -
Raffle sponsored by Young Golf Club.
KEITH SIMMONS ENGINEERING - MEDAL OF MEDALS PLAYOFF -
(NETT SCORES AFTER HANDICAP)
1st - Pud Smithers 65, 2nd - Rick Oliver 67, 3rd - Steve Dewar 70,
4th - Phillip Oliver 70, 5th - Mark Crutcher 72, 6th - John Rolfe 72,
7th - Andrew Miller 73, 8th - Simon Oakes 73, 9th - Gus Stinson 73,
10th - Ian Page 74, 11th - Jim Glasheen 74, 12th - Allan Moore 75,
13th - Greg Grounds 75, 14th - Greg Nolan 76, 15th - Geoff Connelly 78,
16th - Joel Shields 79, 17th - Darryl Brown 80, 18th - Ian Wells 81,
19th - Bill Oliver 82, 20th - Steve Sell 86, 21st - Peter Doherty 86.
2016 Elite Cup Scratch Winners - Sponsored by Elite Carpet Dry Cleaning
A Grade - Joel Shields 66 scratch
B Grade - Darryl Brown 73 scratch
C Grade - Scott McFarlane 79 scratch
Final 2015/16 Eclectic Winners - Sponsored by Wally Wilder & Dave Taylor
A Grade - Ian Page
B Grade - Steve Dewar
C Grade - Ben Dean
For the following year's eclectic to proceed, I need a commitment from 50 players to take part at $20.00 per player with no additional top up expenses. Following year all medal rounds will count as well as the four rounds from the 2017 Club Championships. All results will be compiled for players with no need to nominate their adjustments as they go along.

Friday 1/4/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Shaun Rolfe 20 pts on a c/b from Ron Flynn 20 pts and from Darren O'Brien, Brian Christie, Penny Greaves, John Connell and Andrew Miller all who had 18 pts. Balls went down to 18 points.

Wednesday 30/3/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Phil Cartwright 38 pts, 2nd - Maurice Penson 37 pts,
3rd - Ian Broderick 36 pts, 4th - Darren O'Brien 35 pts,
5th - Alan "Wally" Wilder 35 pts, 6th - Darryl Jordan (Temora) 35 pts.
Balls went down to 31 pts on a c/b.  Jackpot ball draw was not won.

Easter Monday 28/3/16 : - Medley Stableford - Ball Sweepstake -
Carmelo's Pizza Prize -
1st - Nick Bush 40 pts, 2nd - Pam Stolhand 38 pts, 3rd - James French 38 pts,
4th - Gus Stinson 36 pts, 5th - Greg Oliver (Grenfell) 36 pts. 
Balls went down to 30 points.

Easter Sunday 27/3/16 : - Medley Stableford - Ball Sweepstake -
Carmelo's Pizza Prize -
1st - Allan Moore 36 pts, 2nd - Chris Keevil 35 pts from Col Miller 33 pts and Grant Harding 33 pts.  Balls went down to 33 points.


Easter Saturday 26/3/16 : - Stableford - 
Peter Greaves & Brian Norman Trophies -
A Grade - 1st - Ian Tierney 40 pts, 2nd - Bill Oliver 38 pts
B Grade - 1st - Barry Gaal 38 pts, 2nd - Russ Healey 37 pts
C Grade - 1st - Michael Slater 39 pts, 2nd - Craig Watson 37 pts
Young Detailing Service NTPs - 7th - Russ Healey, 17th -  Mark Flanders
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Bill Oliver, 9th - Mark Hawker, 15th - Geoff Connelly
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 14th Hole - Not Won -
Ian Page Bricklaying Card Draw - Not Won
Raffle sponsored by Young Eyes.

Good Friday 25/3/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Darren O'Brien 24 pts from Ron Flynn 17 pts and Liz Harding 17 pts.
Balls went down to 17 points.

Good Friday 25/3/16 : - Medley Stableford - Ball Sweepstakes -
Carmelo's Pizza Prize -

1st - Ray Hargraves 38 pts on a c/b, 2nd - John Connell 38 pts,
3rd - Ben McInerney 36 pts on a c/b from Justin Kirkwood (Bonnie Doon), Kurt Lyzun and Rick Oliver all with 36 pts. Balls went down to 31 pts.

Wednesday 23/3/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Col Miller 39 pts, 2nd - Alan "Wally" Wilder 37 pts, 3rd - Steve Sell 37 pts,
4th - Craig Watson 36 pts, 5th - Brian Norman 36 pts.
Balls went down to 30 on a c/b pts.  Jackpot ball draw was not won.


Sunday 20/3/16 :- Joel Shields Ambrose -
4 Person Open Ambrose
1st - Maureen Perkins, Errol Perkins, Simon Oakes & Patrick FitzGerald 51 1/4
2nd - Steve Smith, Craig Taylor, Trent McCann & Ash Whitechurch 51 5/8
3rd -  James French, Christabel French, Wayne Honeman & Rick Oliver 52 1/4
4th - Ian Page, Brian Page, Jaydan Oliver & Bill oliver 52 1/2
5th - Gus Stinson, Damien Owen, Shelby Inwood & Clint Oldfield 53 1/2
NTPs - 7th - Rick Oliver, 13th - Ian Tierney 
16th - Rick Oliver, 17th - Steve Smith
A HUGE THANK YOU TO ALL THE ORGANISERS, WORKERS, DONORS & PLAYERS FOR MAKING THE EVENT A HUGE SUCCESS.
SPONSORS AND THANK YOU LIST TO FOLLOW LATER


Saturday 19/3/16 : - 4BBB Stableford -
Peter Cusack, Barry Martens, Greg Nolan & Camello's Pizzas Trophies
1st - Konah Miller & Col Miller 51 points
2nd - Ian Wells & Bob Stone 46 points, on a c/b from Peter Campbell & Peter Eldridge; Ian Page & Bill Oliver; Rick Oliver & Darkie Oliver
Young Detailing Service NTPs -
7th - Bill Oliver,
17th - Ian Page
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - David Hamblin, 9th - Pud Smithers, 15th - Patrick FitzGerald.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie -  7th Hole - Bill Oliver
Ian Page Bricklaying Card Draw - Ian Broderick & David Hamblin
Raffle sponsored by Young Golf Club.

Wednesday 16/3/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Garry O. Nicolls 39 pts, 2nd - Jim Beath 39 pts, 3rd - Greg Grounds 37 pts,
4th - Col Blizzard 36 pts, 5th - Grant Harding 36 pts.
Balls went down to 27 pts.  Jackpot ball draw was not won.

SOUTH WEST SLOPES CREDIT UNION CLUB CHAMPIONSHIPS:-
A Grade Scratch -
1ST - Joel Shields 268 (12 UNDER PAR) 2ND - James French 297
A Grade Handicap-
1ST - Steve Smith 276, 2ND - Ian Page 280
B Grade Scratch -
1ST - Gus Stinson 327,  2ND - Ron Thompson 330
B Grade Handicap-
1ST - Ryan Wells 276, 2ND - Brandt Riley 282
C Grade Scratch -
1ST - Gary Anderson 356, 2ND -  Michael Slater 370 
C Grade Handicap-
1ST - Geoff Connelly 281, 2ND - Zac Williams 284
Junior Scratch (Under 18 years of age) - 1ST - JARROD HARDING - 304
    

Previous bench marks and records

  • Geoff Walker 271 (2002 Club Championships) 4 round total

  • Geoff Walker 66-65 (last two in 2002 Club Championships) any 2 round total

  • Geoff Walker 65 (last round 2002 Club Championships) course record

  • Aaron Byrne 63 (1999 Pro-Am) course record

Joel's achievemnents this past month
Outside of Club Championships

  • UNOFFICIAL COURSE RECORD of 60 (10 under par) on 10/2/16

  • 35 under par for his last 10 rounds combined up to 13/3/16

During Club Championships

  • OFFICIAL COURSE RECORD in 2nd round of 63 (7 under par) on 6/3/16

  • First player to be 10 under after two rounds of club championships

  • First player to be 10 under par over any two rounds of club championships

  • Record lowest total after two rounds of 130

  • Record lead after two rounds of 16 strokes

  • First player to break 200 after three rounds of club championships

  • First player to be 11 under par through any three rounds of club championships

  • Record lowest total after three rounds of 199

  • Record lead after three rounds of 23 strokes

  • Scores of 67, 63, 69, 69

  • First player to be under par for all four rounds of club championships

  • Record lowest championship total ever for club championships of 268

  • Record winning margin of 29 strokes

  • Playing off the lowest handicap ever recorded at Young Golf Club of PLUS 4

Qualifiers and matches in the SCRATCH MATCHPLAY are as follows:-
A Grade Draw -
#1 Joel Shields Vs #8 Steve Smith  
#4 Ian Page Vs #5 Geoff Walker
#2 James French Vs #7 Rick Oliver  
#3 Alan Wilder Vs #6 Jarrod Harding
1st reserves - Mat McKnight, Bill Oliver
B Grade Draw -
#1 Gus Stinson Vs #8 Ryan Wells

#4 Brandt Riley Vs #5 Mick Kentwell

#2 Ron Thompson Vs #7 Cameron Jones    
#3 Jordon Osmond
 Vs #6 Lloyd Kimber
1st reserves - Paul Blizzard, Pud Smithers
C Grade Draw -
#1 Gary Anderson Vs #8 Craig Watson   
#4 Zac Williams Vs #5 Patrick FitzGerald
#2 Geoff Connelly Vs #7 Mat Simmons 
#3 Michael Slater Vs #6 Peter Doherty
1st reserves - Aaron Moloney, Bob Stone

SCHEDULED DEADLINES FOR MATCHES WILL BE STRICTLY FORTNIGHTLY. 
Please notify the Pro Shop if you are unable to compete in matchplay.

Sunday 13/3/16 :- Stroke -
4th Round South West Slopes Credit Union Club Championships :- 
Ken Smith, Wayne Hewson & Brian Page Trophies -
Daily Winners-
A Grade- Gus Stinson 66, B Grade- Ryan Wells 66, C Grade- Zac Williams 69.
Nearest the Pins sponsored by Mat McKnight & Cameron Jones
7th - Ron Thompson, 13th - Aaryn Murfitt,
16th - Mark MaCormick, 17th - Steve May

Seeded players in draw from 1st to 8th for final round as follows-
A Grade -
1. Joel Shields (199) 2. Alan Wilder (222) 3. James French (223) 
4. Ian Page (223) 5. Jarrod Harding (227) 6. Rick Oliver (228)

7. Mat McKnight (230) 8. Geoff Walker (231)
Reserve - Steve Smith (231)
B Grade -1. Ron Thompson (248) 2. Gus Stinson (250) 3. Brandt Riley (252)
4. Jordon Osmond (254) 5. Mick Kentwell (256) 6. Ryan Wells (261)
7. Lloyd Kimber (261) 8. Cameron Jones (262)
Reserve - Paul Blizzard (265)
C Grade -
1. Gary Anderson (267) 2. Mick Slater (271) 3. Geoff Connelly (275)
4. Zac Williams (285) 5. Peter Doherty (294) 6. Aaron Moloney (295)
7. Mat Simmons (297) 8. Patrick FitzGerald (298)
Reserve - Craig Watson (301)

Saturday 12/3/16 :- Stroke - 
Max Gilbert, Garry Nicolls & John Rolfe Trophies :-
3RD ROUND CLUB CHAMPIONSHIPS -
Sponsored by SOUTH WEST SLOPES CREDIT UNION & DONGES SUPA IGA
13TH ROUND OF ECLECTIC COMP
SPONSORED BY ALAN WILDER & DAVE TAYLOR

A Grade - Jarrod Harding 69
B Grade - Ryan Wells 67
C Grade - Aaron Moloney 66
Young Detailing Servce NTPs - 7th - Jim Brewster, 17th - Cameron Jones
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Ian Page, 9th - Not Won, 15
th - Bailey Scott-Miller
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 18th Hole - Mark Flanders
Ian Page Bricklaying card draw - Won by Darryl "Darcy" Whinam -

Meat Raffle sponsored by Young Golf Club

Friday 11/3/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Brian Christie 18 pts from Col Miller 15 pts.
Balls went down to 18 points.

Wednesday 9/3/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Mark Hawker 45 pts, 2nd - Peter Hamblin 40 pts,
3rd - Alan "Wally" Wilder 37 pts, 4th - Brandt Riley 37 pts,
5th - Ken Howell (Wagga  Wagga Country Club) pts, 6th - Geoff Connelly 36 pts.
Balls went down to 29 pts on a c/b. 
Jackpot ball draw was won by Chris "Smoky" Fraser

Sunday 6/3/16 :- Stroke -
Greg Grounds, Greg Murray & David Martens Trophies :-

2ND ROUND CLUB CHAMPIONSHIPS -
Sponsored by SOUTH WEST SLOPES CREDIT UNION & DONGES SUPA IGA
12TH ROUND OF ECLECTIC COMP
SPONSORED BY ALAN WILDER & DAVE TAYLOR

OFFICIAL COURSE RECORD OF 63
(7 UNDER PAR) FOR JOEL SHIELDS

A Grade - Joel Shields 66
B Grade - David "Friday" Martens 68 on a c/b
C Grade - Gary Anderson 67
Seeded players in draw from 1st to 8th as follows-
A Grade -
1. Joel Shields 2. Ian Page 3. Alan Wilder 4. Steve Smith
5. James French 6. Steve May 7. Rick Oliver 8. Jarrod Harding
(Reserves - Geoff Walker, Mat McKnight)
 
B Grade -
1. Gus Stinson 2. Ron Thompson 3. Ray Hargraves 4. Brandt Riley
5. Mick Kentwell 6. Cameron Jones 7. Paul Blizzard 8. Lloyd Kimber
(Reserves - Jordon Osmond, Steve Dewar)
C Grade -
1. Gary Anderson 2. Michael Slater 3. Geoff Connelly 4. Col Miller
5. Zac Williams 6. Bob Stone 7. Mat Simmons 8. Craig Watson
(Reserves - Michael Webb, Peter Doherty)

Times from 12.15 for C Grade, from 12.30 for B Grade and 12.45 for A Grade
PLAYERS ARE ASKED TO CONTACT PRO SHOP IF UNABLE TO PLAY IN DRAW

Saturday 5/3/16 :-  Stroke :-  - Monthly Medal :-
Sponsored by - Keith Simmons Engineering
11TH ROUND OF ECLECTIC COMP
SPONSORED BY ALAN WILDER & DAVE TAYLOR
1ST ROUND CLUB CHAMPIONSHIPS -
Sponsored by
SOUTH WEST SLOPES CREDIT UNION & DONGES SUPA IGA

Medal Winners-
A Grade- Ian Page 67, B Grade- Gus Stinson 64, C Grade- Geoff Connelly 64.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Joel Shields 67, B Grade- Gus Stinson 76, C Grade- Geoff Connelly 85 
Elegant Timber Shutters & Blinds Putting Comp-
A Grade- Darryl Brown 26, B Grade- Ian Wells 25, C Grade- Geoff Connelly 27.
Young Detailing Service NTPs -
7th - James French, 17th - Andrew Miller 

Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Wally Wilder, 9th - Paul Blizzard, 15
th - Matt Simmons
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 5th Hole - Rick Oliver
Ian Page Bricklaying card draw - Not Won -

Meat Raffle sponsored by South West Fuels
 

Friday 4/3/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Darren O'Brien 22 pts from Chris Keevil 20 pts and John Connell 19 pts.
Balls went down to 18 points.

Wednesday 2/3/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Garry "Nico" Nicolls 40 pts, 2nd - Rick Oliver 39 pts (3 under par),
3rd - Peter "Zorba" Campbell 36 pts, 4th - Gerorge Gerrard 36 pts,
5th - Joel Shields 36 pts (3 under par), 6th - Daniel Cartwright 36 pts. 
Balls went down to 29 pts. Ball draw was not won and will jackpot again.

Sunday 28/2/16 : - Medley Stableford - Errol Perkins Trophies -
1st - Wayne "Sid" Honeman 40 pts, 2nd - Aaryn "AJ" Murfitt 39 pts.
Balls went down to 35 points on a c/b.

Saturday 27/2/16 : - Stableford - 
The Pet Nanny & South West Stone Trophies -
1st - Bailey Scott-Miller 48 pts, 2nd - Ian Broderick 40 pts,
3rd - Kim Watson 39 pts on a c/b.
Young Detailing Service NTPs - 7th - Rick Oliver, 17th - Aaryn Murfitt
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Rick Oliver, 9th - Steve Dewar, 15th - Ross Manskie.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 11th Hole - Not Won -
Ian Page Bricklaying Card Draw - Not Won.
Raffle sponsored by Ausure.

Friday 26/2/16 :-
000 Emergency Services Golf Day -
4 Person Open Ambrose
1st - Ryan Terry, Mat McKnight, Simon Oakes & Ben Dean (57) 50 3/4
2nd - David Hamblin, Steve Sell, Penny Greaves & Steve Dewar 50 7/8
3rd -  Kurt Terry, Andrew Murray, Michael Thomson & Chris Thomson 51
4th - Peter Terry, Bill Oliver, Jaydan Oliver & Kyle Gammon 51 7/8
NTPs - 7th - Peter Terry & Noela Hardman, 13th - Luke Ismay, 
16th - Simon Oakes, 17th - Andrew Murray
Longest Drives - 8th - Jaydan Oliver & Liz Harding
Straightest Drive - 14th - Mark Schulz

Friday 26/2/16 : - Weekly 9 hole Comp -
1st - Jan Broderick 18 pts from Chris Keevil 16 pts.
Balls went down to 16 pts on a c/b.

Wednesday 24/2/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - John Powderly 43 pts, 2nd - Shaun Rolfe 41 pts, 3rd - Allan Moore 40 pts,
4th - Ben McInerney 38 pts, 5th - Brian Norman 37 pts, 6th - Mark Crutcher 37 pts, 7th - Greg Grounds 37 pts.  Balls went down to 31 pts on a c/b.
Ball draw was not won and will jackpot again next week.

Sunday 21/2/16 : - Medley Stableford - Armstrong Plumbing Trophies -
1st - Steve May 40 pts, 2nd - Cameron Jones 39 pts,
3rd - Rick Oliver 39 pts (2 under par). Balls went down to 35 points.

Saturday 20/2/16 : - 2 Person Ambrose - 
Adam Manwaring & Michael Rhodes Trophies -
Greenkeepers Revenge -
Overall Winners -
1st - James French & Wayne Honeman 57 3/4
2nd - David Hamblin & Craig Taylor 58 1/4
Best Men's Team -
1st - Grant Harding & Stuart Norton 59
2nd - Sam Page (Queanbeyan) & Mat Reedy (Crookwell) 60 1/4
Best Ladies Team -
 
1st - Ros Anderson & Wendy Tuckerman 72 1/2
2nd - Liz Harding & Tilla Davis 73 1/4
Best Mixed Teams -
1st - Ian Tierney & Penny Greaves 61 1/2
2nd - Mick Alexander & Annette Alexander 62
Young Detailing Service NTPs - 7th - Gary Nicolls, 17th - Zac Williams
Keith Simmons Engineering NTPs - Not Held
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - Not Won -
Ian Page Bricklaying Card Draw - Not Won.
Raffle sponsored by Brian Maroney Electrical.

Friday 19/2/16 : - Weekly 9 hole Comp -
1st - Lyn Quay 19 pts from Shaun Rolfe 18 pts, Simon Oakes 18 pts
& Col Miller 18 pts.  Balls went down to 16 pts on a c/b.

Wednesday 17/2/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Darren O'Brien 41 pts, 2nd - Barry Martens 39 pts, 3rd - Gail Hanigan 39 pts, 4th - Brad Rose 39 pts, 5th - Joel Shields 39 pts (5 under par),
6th - Gus Stinson 38 pts, 7th - Greg Broderick 37 pts on a c/b.
Balls went down to 32 pts on a c/b.  Ball draw was not won & will jackpot again.
Joel Shields now 19 under par for his last three Wednesday rounds combined.

Sunday 14/2/16 : - Open 3 Person Ambrose - YRL Old Boys -
1st - Rick Oliver, Phillip "Darkie" Oliver, & Garry O. Nicolls 55 1/3
2nd - Ben Holmes, Chris Holmes & Sue Holmes 55 1/3
3rd - Peter "Zorba" Campbell, Sandy Prior & Ross Manskie 56 2/3
4th - James French, Wayne "Sid" Honeman & Craig Watson 57 2/3
Straightest Drive - 18th - Nick Bush
NTP - 7th - Rick Oliver
NTP - 17th - Rick Oliver


Saturday 13/2/16 : - Stableford - 
Allan Moore & Grant Harding Trophies -
Div 1 - 1st - Mark "Spade" McCormick 40 pts, 2nd - Dave Taylor 38 pts,
3rd - Craig Taylor 37 pts.
Div 2 - 1st - Zac Williams 43 pts, 2nd - Gus Stinson 40 pts,
3rd - Matt Williams 40 pts.
Young Detailing Service NTPs - 7th - Jim Brewster, 17th - Craig Taylor
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Rick Oliver, 9th - Lloyd Kimber, 15th - Patrick FitzGerald.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 11th Hole - Not Won -
Ian Page Bricklaying Card Draw - Not Won.
Raffle sponsored by Young Golf Club.

Friday 12/2/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Maureen Perkins 20 pts from Liz Harding 20 pts & Wayne Hewson 19 pts. 
Balls went down to 18 pts.


Wednesday 10/2/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Kel Brodbeck 45 pts, 2nd - Joel Shields 44 pts (10 UNDER PAR OFF PLUS 2)
UNOFFICIAL COURSE RECORD OF 60
(10 UNDER PAR) FOR JOEL SHIELDS

3rd - Chris Fraser 43 pts, 4th - Daniel Cartwright 41 pts, 5th - Konah Miller 41 pts, 6th - Col Miller 37 pts, 7th - Cheryl Minehan 37 pts.
Balls went down to 31 pts on a c/b.  Ball draw was not won.

Sunday 7/2/16 :- Scott Fuller Shield Final Round at Young
Medley 4BBB Stableford - ClubTrophies -
Young Players -
1st - Patrick FitzGerald & Pammie McCloy 46 pts,
2nd - Phil Mitchell & Steve May 44 pts.
Cootamundra Players -
1st - Greg Lynch & Gail Lynch 42 pts on a c/b,
2nd - Michael Trinder & Julie Jenkins 42 pts on a c/b.
Gundagai Players -
1st - Kevin Porter & Nick Keatinge 43 pts,
2nd - Gordon Forster & Mick "Bus" Pigram 42 pts on a c/b.
Scott Fuller Shield final points & overall winners -
1st - Cootamundra 140.75, 2nd - Temora 136.38, 3rd - Harden 132.18,
4th - Young 128.7, 5th - Gundagai 121.9, 6th - Tumut 106.58.

Saturday 6/2/16
:-  Stroke :-  - Monthly Medal :-
Sponsored by - Keith Simmons Engineering
10TH ROUND OF ECLECTIC COMP
SPONSORED BY ALAN WILDER & DAVE TAYLOR

Medal Winners-
A Grade- Phillip Oliver 69, B Grade- Ian Wells 65, C Grade- Jeremy Webber 66.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- James French 70, B Grade- Ian Wells 80, C Grade- Garry Anderson 91 
Elegant Timber Shutters & Blinds Putting Comp-
A Grade- Geoff Walker 23, B Grade- Gus Stinson 24, C Grade- Geoff Connelly 28.
Young Detailing Service NTPs -
7th - Craig Watson, 17th - Steve Sell
EAGLES NEST WON BY STEVE SELL ON 17TH - 34 CMS
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Wally Wilder, 9th - Not Won, 15
th - Not Won
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 17th Hole - Ian Page
Ian Page Bricklaying card draw - Not Won -

Meat Raffle sponsored by Young Golf Club 

Friday 5/2/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Brandt Riley 20 pts from Trish Miller 20 pts & John Connell 20 pts. 
Balls went down to 17 pts.

Wednesday 3/2/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
1st - Steve May 47 pts (2 under par round), 2nd - Barry Martens 41 pts,
3rd - Luke Ismay (Harden) 40 pts, 4th - Joel Shields 39 pts (4 under par),
5th - Steve Sell 38 pts (1 under par), 6th - Pud Smithers 37 pts,
7th - Allan Moore 37 pts (eagle on the 3rd hole).
Balls went down to 32 pts.  Ball draw was not won.

Sunday 31/1/16 : - Open Ambrose -
In Support of YOUNG COMMUNITY CHEST -
1st - Mark Crutcher, Matt Simmons, Hugh Thackeray & Sam Gordon53 1/4
2nd - Greg LeStrange, Andrew McIllhatton, Brady LeStrange & Mark Goodlock 54 1/4
3rd - James French, Wayne Honeman, Konah Miller & Bailey Scott-Miller 55 1/4
4th - Peter Norton, Murray Hanley, Peter Campbell & Ross Manskie 55 1/4
5th - Stuart Norton, Grant Harding, Peter Ferguson & Allan Moore 55 1/2
Nearest the pins -
7th -Andrew McIllhatton, 13th - Jim Brewster,
16th - Steve May, 17th - Gavin Duffy

Saturday 30/1/16 : - 4BBB Stableford -
Peter "Zorba" Campbell, "Big" Gary Nicolls & Simon "Stuie" Murray Trophies
1st - Ben McInerney & Brandt Riley 49 points on a countback from
2nd - Ian Wells & Ryan Wells 49 points.
Young Detailing Service NTPs -
7th - Steve Smith (HOLE IN ONE), 17th - Simon Murray
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Jarrod Harding, 9th - Barry Gaal, 15th - Bailey Scott-Miller.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie -  2nd Hole - Rick Oliver
Ian Page Bricklaying Card Draw - Steve Sell & Peter Campbell
Raffle sponsored by Young Golf Club.

Friday 29/1/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Cameron Jones 17 pts from John Connell 16 pts.

Thursday 28/1/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp
1st - "Big" Garry Nicolls 39 pts, 2nd - Frank Lincoln 36 pts.
Balls went down to 31 points.  No card draw.

Wednesday 27/1/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp -
Rained out - To be played Thursday 28th now instead -

Tuesday 26/1/16 : - Stableford - Australia Day Medals -
Major Sponsors -
Blooms the Chemist -
Summers Pools and Spas & Kay McDonald Trophies
MEDAL WINNERS -
MEN - IAN WELLS 45 PTS, LADIES - PETA GLASHEEN 40 PTS.
Men Grade Winners -
A Grade - 1st - Craig Taylor 41 pts, 2nd - Nick Bush 40 pts on a c/b.
B Grade - 1st - Ian Wells 45 pts, 2nd - Chris Slater 42 pts.
C Grade - 1st - Daniel Cartwright 37 pts, 2nd - Zac Williams 37 pts on a c/b
Ladies Grade Winners -

Div 1 - 1st - Leanne Slater 34 pts, 2nd - Noela Hardman 32 pts.
Div 2 - 1st - Peta Glasheen 40 pts, 2nd - Joan Coddington 33 pts.

Sunday 24/1/16 : - Medley Stableford - Ball Sweepstake -
1st - Ian Page 39 pts, 2nd - "Curly" Keevil 37 pts, 3rd - Steve May 37 pts.
Balls went down to 34 points on a countback.

Saturday 23/1/16 : - Stableford - 
Bob Brown & Peter Eldridge Trophies -
A Grade - 1st - David Hamblin 40 pts, 2nd - Steve Smith 39 pts.
B Grade - 1st - Phil Mitchell 43 pts, 2nd - Gus Stinson 40 pts.
C Grade - 1st - Col Miller 43 pts, 2nd - Michael Webb 41 pts.
Young Detailing Service NTPs - 7th - Jarrod Harding, 17th - Ian Broderick
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Ian Page, 9th - Mark Flanders, 15th - Not Won
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 11th Hole - James French -
Ian Page Bricklaying Card Draw - "Big" Garry Nicolls.
Raffle sponsored by Young Car Wash.

Friday 22/1/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Wayne Hewson 17 pts from Chris Keevil 16 pts and Ron Flynn 16 pts.
Balls went down to 15 pts on a c/b.


Wednesday 20/1/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp
1st - Ben McInerney 41 pts, 2nd - Konah Miller 41 pts, 3rd - John Jones 40 pts,
4th - Jarrod Harding 40 pts, 5th - "Big" Garry Nicolls 38 pts,
6th - Sandra Holmes 38 pts, 7th - "Little" Garry Nicolls 38 pts.
Balls went down to 32 points on a c/b.  Ball draw was not won.

Sunday 17/1/16 : - Medley Stableford - Ball Sweepstake -
1st - Annette Alexander 40 pts, from James French 36 pts and "Curly" Keevil 35 pts.
Balls went down to 33 pts.

Saturday 16/1/16 : - Stableford -
Powderly's Pumping & Irrigation & John Powderly Trophies -
A Grade -
1st- Ian Broderick 37 pts, 2nd- "Zorba" Campbell 36 pts, 3rd- James French 36 pts
B Grade -
1st- Mick Kentwell 42 pts, 2nd- Garry Nicolls 38 pts, 3rd- Peter Rushby 37 pts.
C Grade -
1st- Zac Williams 44 pts, 2nd- Bailey Scott-Miller 43 pts, 3rd- Gary Anderson 39 pts.
Young Detailing Service NTPs - 7th - Zac Williams, 17th - James French
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Steve Sell (IN HOLE), 9th - Greg Murray, 15th - Gary Anderson
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie - 11th Hole - Not Won -
Ian Page Bricklaying Card Draw - Steve Sell.
Raffle sponsored by Patterson Brothers Funerals.

Friday 15/1/16 : - Weekly 9 Hole Comp -
1st - Penny Greaves 20 pts on a c/b from Steve Sell 20 pts and Josh Platt 20 pts. Balls went down to 18 pts on a c/b.

Wednesday 13/1/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp
1st - Wal Bronar 43 pts (par round), 2nd - Darryl Brown 41 pts, 3rd - Steve Sell 40 pts (3 under), 4th - Peter Rushby 39 pts, 5th - Mark Hawker 38 pts, 6th - Wayne Hewson 38 pts on a countback.
Balls went down to 32 points on a c/b.  Ball draw was not won.

Sunday 10/1/16 : - Medley Stableford - Ball Sweepstake -
1st - Bailey Scott-Miller 47 pts, 2nd - Konah Miller 46 pts, 3rd - Brandt Riley 39 pts.  Balls went down to 32 pts.

Saturday 9/1/16 : - 4BBB Stableford -
Pud Smithers & Peter Ferguson Trophies -
1st - Ian Wells & Jarrod Harding 47 points on a c/b
2nd - Craig Watson & Kim Watson 47 points on a c/b
from Steve Sell and Ian Broderick 47 points.
Young Detailing Service NTPs -
7th - Chris Robertson, 17th - Craig Watson
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Mark Crutcher, 9th - Mick Kentwell, 15th - Not Won.
Terry Brothers Carpet Court Secret Birdie -  12th Hole - James French
Ian Page Bricklaying Card Draw - Not Won
Raffle sponsored by Young Golf Club.

Friday 8/1/16 :- Weekly 9 Hole Comp :-
1st -  Cameron Jones 24 pts from Bailey Scott-Miller 23 pts, Wayne Hewson 21 pts and Swayde Honeman 20 pts.  Balls went down to 18 pts..

Wednesday 6/1/16 : - Medley Stableford - Pro's Comp
1st - Andrew Miller 39 pts, 2nd - Brian Norman 39 pts, 3rd - Steve Sell 38 pts,
4th - Chris Keevil 37 pts, 5th - Steve May 37 pts, 6th - John Jones 36 pts on c/b.
Balls went down to 30 pts on a c/b. 
Ball draw was not won and will jackpot next week again.

Sunday 3/1/16 : - 18 Hole Stableford - Ball Sweepstakes
1st - Bailey Scott-Miller 36 pts, 2nd - Steve Sell 35 pts,
3rd - Rick Oliver 35 pts.
Balls went down to 33 pts.

Saturday 2/1/16 :-  Stroke :-  - Monthly Medal :-
Harvey Norman Young Superstore & Keith Simmons Engineering
9TH ROUND OF ECLECTIC COMP
SPONSORED BY ALAN WILDER & DAVE TAYLOR

Medal Winners-
A Grade- Joel Shields 66, B Grade- Greg Nolan 67, C Grade- Scott McFarlane 61.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Joel Shields 66, B Grade- Ron Thompson 81, C Grade- Scott McFarlane 79
Elegant Timber Shutters & Blinds Putting Comp-
A Grade- Jarrod Harding 23, B Grade- Garry J Nicolls 26, C Grade- Mick Slater 27.
Young Detailing Service NTPs -
7th - Greg Nolan, 17th - Rick Oliver
Keith Simmons Engineering NTPs -
3rd - Phillip Oliver, 9th - Garry J Nicolls, 15
th - Michael Webb
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 8th Hole - Not Won
Ian Page Bricklaying card draw - Michael Slater -

Meat Raffle sponsored by Young Golf Club 

Friday 1/1/16 :- Weekly 9 Hole Comp :-
1st -  Mark Goodlock 18 pts.  Ball went down to 15 pts on a c/b.

Friday 1/1/16 : - 18 Hole Stableford - Ball Sweepstakes
1st - Marie Inwood 38 pts, 2nd - Cameron Jones 38 pts,
 3rd - Ian Page 37 pts.
Balls went down to 33 pts on a c/b.