Results - Ladies
Medal Winners on the day were:
A Grade: Leanne Slater 76 nett
B Grade: Kate Cooper 67 nett
C Grade: Joy McCormick 86 nett
Winners on the day:
Div 1: Kate Cooper 67 nett
Div 2: Jan Broderick 72 nett
NTP’s
7th sponsored by Elegant Timbers, Shutters and Blinds – Kate Cooper
13th sponsored by Uplands P/L – Estelle Roberts
Ball comp. winners:
Kate 67 nett, Jan 72 nett , Leanne, 76 nett, Liz Harding 79 nett and Maxine McCormick 79 nett.
Ball Comp winners - Lyn Quay, Ros Anderson, Jackie Sheridan and Liz Harding
Ball Comp Winners - Cathy 37, Joy 36, Larraine Nicolls 34, Leanne Slater 34, Justine Makehan 34, Michelle Blizzard 32 and Lorraine Regan 3218 Players
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th - Marg Kinleyside
Uplands P/L Drive & Chip 13th - Cathy Aiken
Wednesday 2/12/20 - Pro's Comp Single Stableford -
Best scores: Cathy Aiken 35 pts, Chris Keevil 35 pts and Cecile Rhodes 34 pts, on a c/b from Michele Blizzard and Penny Greaves
12 Players
Saturday 28/11/20 - Single Stableford Summer Comp -
Two brave players! Tilla Davis 30 pts and Liz Harding 27 pts
Wednesday 25/11/2020 - Pro's Comp Single Stableford
Best scores: Liz Harding 36 pts, Jan Broderick 35 pts, and Trish Miller 33 pts on a c/b from Ros Anderson and Chris Keevil.
15 Players
Saturday 21/11/2020 - Single Stablefrod Summer Comp -
1st - Justine Makeham 35 pts, from Marie Inwood 32 pts. Balls to 32 pts
6 players
Wednesday 18 November 2020 - Pro's Comp Single Stabeford
Best scores: Marie Inwood 37 pts, then Chris Keevil 34 pts and Trish Miller 32 pts
12 Players
Wednesday 11 November 2020 - Stableford
Trophy donor: Cheryl Minehan
23 players
Division 1
Winner: Ros Anderson 38 pts
Second: Helen Spencer 36 pts
Division 2
Winner: Maureen Perkins 36 pts
Second: Suzanne Manning 35 pts
Ball comp winners: Ros Anderson (38), Helen Spencer (36), Maureen Perkins (36), Cathy Aiken (35), Suzanne Manning (35), Jan Broderick (34), Libby Plumley (34), Liz Harding (32) on countback Betty Stanton (32)
Saturday 7 November 2020 - 4bbb par and individual
Trophy donor: David Hamblin and Amcal Pharmacy
29 players including Allison Ryan of Kurri Kurri and Helen Smith of Canberra
4bbb winners: Jan Broderick and Pam Stolhand +8
Individual winner: Gail Hanigan +4
Ball comp winners: Gail Hanigan (+4), Jan Broderick (-1), Pam Stolhand (-1), Helen Spencer (-1), Marie Inwood (-2), Cecile Rhodes (-2), Sandy Anderson (-2), Ros Anderson (-3), Joan Coddington (-3) on countback Justine Makeham and Maureen Perkins
Wednesday 4 November 2020 - Stableford
Trophy donor: Lady Golfers
10 players
Division 1: Gail Hanigan 33 pts
Division 2: Suzanne Manning 34 pts
Ball comp winners: Suzanne Manning (34), Gail Hanigan (33) and Lynne Page (32)
Wednesday 28 October 2020 - Stableford
Trophy donor: Maureen Perkins
19 players
Division 1 (0-19): Liz Harding 32 pts
Division 2 (21-29): Cecile Rhodes 33 pts
Division 3 (30-45): Suzanne Manning 38 pts
Ball comp winners: Suzanne Manning (38), Cecile Rhodes (33), Liz Harding (32), Ros Anderson (31) and Betty Stanton (30) on c/b Cathy Aiken
Wednesday 21 October 2020 - Stableford
Trophy donor: Lady Golfers
21 players
Division 1 (0-21): Helen Spencer 38 pts
Division 2 (22-29): Betty Stanton 39 pts
Division 3 (30-45): Pammie McCloy 30 pts
Ball comp winners: Betty Stanton (39), Helen Spencer (38), Maureen Perkins (37), Jan Broderick (35), Cheryl Minehan (35) and Libby Plumley (34)
Saturday 17 October 2020 - 4bbb medley stableford and individual stableford
Trophy donors: Michele & Col Blizzard
26 lady golfers
Medley fourball won by Zac Williams & Hagon Williams - 51 pts
Ladies best fourball score returned- Cheryl Minehan & Sandy Anderson - 46 pts
Ladies' individual event won by Cheryl Minehan - 38 pts
Runner-up Libby Plumley - 35 pts on countback
Ball comp winners to 33 pts on countback
Donations to Breast Cancer (over three days) totalled $245.90
Wednesday 14 October 2020 - Stableford
Trophy donor: Lady Golfers
14 players
10 players - medley ball sweepstake
Division 1: Leanne Slater 41 pts
Division 2: Betty Stanton 36 pts on countback Cecile Rhodes
Ball comp winners: Leanne Slater (41), Liz Harding (39), Betty Stanton (36) and Cecile Rhodes (36)
Three day Not the South West Championship Event
Trophies donated by Gail Hanigan
Sunday 11 October 2020 - Foursomes
Division 1:
Scratch winners: Liz Harding & Lynne Page 46
Handicap winners: Michele Blizzard & Kate Cooper 37.75 nett
Division 2:
Scratch winners: Sandra Holmes & Tilla Davis 51
Handicap winners: Estelle Roberts & Cathy Aiken 37.75 nett
All other players won a golf ball
Saturday 10 October 2020 Stableford
Division 1:
Winner: Sandy Anderson 39 pts
First 9: Michele Blizzard 19 pts
Second 9: Maxine McCormack 19 pts
Divison 2:
Winner: Libby Plumley 40pts
First 9: Sandra Holmes 16 pts
Second 9: Cathy Aiken 20 pts
Division 3:
Winner: Janine Hobson 39 pts
First 9: Lynne Page 19 pts
Second 9: Pauline Collier 19 pts
Ball comp winners: Libby Plumley (40), Janine Hobson (39), Sandy Anderson (39), Lynne Page (38), Michele Blizzard (38), Estelle Roberts (37), Gail Hanigan (36) on countback Tilla Davis
Friday 9 October 2020 - 9 hole stableford
Division 1
Winner: Lorraine Regan 17 pts
Second: Maxine McCormack 17 pts
Division 2
Winner: Annette Alexander 15 pts
Second: Libby Plumley 15 pts
Division 3
Winner: Lyn Quay 16 pts
Second: Estelle Roberts 16 pts
Wednesday 7 October 2020 - Stableford
Trophy donor: Donges Supa IGA
11 players
Division 1: Helen Spencer 36 pts on c/b Gail Hanigan 36 pts
Division 2: Betty Stanton 34 pts on c/b Libby Plumley and Estelle Roberts
Ball comp: Helen Spencer (36), Gail Hanigan (36) and Betty Stanton (34) on countback Libby Plumley (34) and Estelle Roberts (34)
Sunday 4 October 2020 - 2 day 2 Ladies Ambrose Handicap
Sponsored by Terry Brothers Carpet Court
36 Holes Nett
1st - Liz Harding & Helen Spencer 139.5
Sunday 4 October 2020- Day 2
18 Holes Nett
1st - Marie Inwood & Chris Keevil 69
2nd - Pammie McCloy & Estelle Roberts 74
12 Players
Saturday 3 October 2020- Day 1
18 Holes Nett
1st - Sandra Anderson & Cheryl Minehan 68
2nd - Kate Cooper & Pauline Collier 71.25
20 Players
Sunday 27 September 2020 - Ladies Foursomes Championship
Trophy donors scratch event: Pam, Samantha and Christabel Stolhand
Trophy donor handicap event: Lady Golfers
26 players
Scratch event:
Championship Winners: Michele Blizzard and Kate Cooper 89 + 47 = 136
Runners-up: Liz Harding and Leanne Slater 94 + 43 = 137 on countback Chris Keevil and Marie Inwood 94 + 43 = 137
Handicap event:
Division 1 winners: Sandy Anderson and Cecile Rhodes 69.5 + 42.25 = 111.75
Runners-up: Chris Keevil and Marie Inwood 78 + 35 = 113
Division 2 winners: Cheryl Minehan and Tilla Davis 80.5 + 36.25 = 116.75
Runners-up: Larraine Nicolls and Estelle Roberts 80.5 + 39.75 = 120.25
Ball comp winners: Michele Blizzard & Kate Cooper (107.75), Sandy Anderson & Cecile Rhodes (111.75), Chris Keevil & Marie Inwood (113), Cheryl Minehan & Tilla Davis (116.75)
Wednesday 23 September 2020 - Single Par
Trophy donors: Cecile Rhodes and Lady Golfers x 2
24 players
Division 1: Lorraine Regan +2
Division 2: Cecile Rhodes +1
Division 3: Estelle Roberts +1
Ball comp winners: Lorraine Regan (+2), Estelle Roberts (+1), Cecile Rhodes (+1), Jenelle Connelly (Square), Lynne Page (Square), Betty Stanton (-1) and Cathy Aiken (-2)
Sunday 20 September 2020 - Mixed Foursomes Championship
Scratch winners: Helen Spencer & James French 119
Runners-up: Liz Harding & Grant Harding 128
Handicap winners: Lynne Pagce & Ian Page 110
Runners-up: Karen Hamilton-Gibbs & Wayne Honeman 110.5
Saturday 19 September 2020 - Honor Oliver Memorial Day
Trophy donors: Oliver family
4bbb Winners: Cathy Aiken & Andrew Aiken 49 pts
Runners-up: Trish Miller and Colin Miller 46 pts on c/b
Individual winner: Liz Harding 38 pts
Mixed fourball match play
Andrew & Cathy Aiken -v- Colin & Michele Blizzard
Michael & Leanne Slater -v- Geoff Connelly & Estelle Roberts
Colin & Trish Miller -v- Ian Tierney & Tilla Davis
Mark & Jackie Sheriday -v- Bill Oliver & Chris Keevil
Wednesday 16 September 2020 - Stroke - Golf NSW 5th round
Trophy donors: Maureen Perkins, Hazel Taylor & Jenelle Connelly
21 players
Division 1 (0-22): Helen Spencer 65 nett
Division 2 (23-29): Cecile Rhodes 64 nett
Division 3 (30-45): Maureen Perkins 71 nett
Medal winners:
Division 1: Liz Harding 71 nett
Division 2: Cathy Aiken 73 nett
Ball comp winners: Cecile Rhodes (64), Helen Spencer (65), Jacki Sheridan (70), Maureen Perkins (71), Karen Hamilton-Gibbs (71) and Liz Harding (71)
Saturday 12 September 2020 - 4bbb stableford and individual
Trophy donor: Tester Porter Services
22 players
Winners 4bbb stableford: Pammie McCloy & Cathy Aiken 47 pts on countback Tilla Davis & Sandy Anderson, Jackie Sheridan & Maureen Perkins and Kate Cooper & Cecile Rhodes
Single event: Cecile Rhodes 39 pts (Cathy Aiken 43 pts but having won fourball event not eligible and Jackie Sheridan 41 pts declined trophy)
Ball comp winners: Cathy Aiken (43), Jackie Sheridan (41), Cecile Rhodes (39), Gail Hanigan (38), Sandra Holmes (38), Sandy Anderson (37), Maxine McCormack (37)
Mid-week match play final: Leanne Slater defeated Cheryl Minehan
Wednesday 9 September 2020 - Stableford
Trophy donors: Margaret Kinlyside, Lyn Quay and Lady Golfers
22 players
Division 1 (0-23): Leanne Slater 33 pts c/b Liz Harding and Maxine McCormack
Division 2 (24-30): Karen Hamilton-Gibbs 41 pts
Division 3 (31-45); Larraine Nicolls 45 pts
Ball comp winners: Larraine Nicolls (45), Karen Hamilton-Gibbs (41), Cecile Rhodes (37), Betty Stanton (37), Maureen Perkins (36), Jacki Sheridan (34) and Tilla Davis (34)
Saturday 5 September 2020 - Golf NSW Medal - Stroke
Trophy donors: Pammie McCloy, Hazel Taylor, Chris Keevil
21 players
Division 1 (0-20): Liz Harding 74 nett on countback Helen Spencer & Gail Hanigan
Division 2 (21-30): Camille Carberry 69 nett
Division 3 (31-45): Jacki Sheridan 68 nett
Ball comp winners: Jacki Sheridan (68), Camille Carberry (69), Suzanne Manning (70), Cecile Rhodes (70), Cathy Aiken (71) and Estelle Roberts (72) on c/b Libby Plumley
Medal winners:
Division 1: Helen Spencer 74 nett
Division 2: Justine Makeham 73 nett
Division 3: Jackie Sheridan 68 nett
Wednesday 2 September 2020 - Stableford
Trophy donor: Helen Spencer
24 players
Division 1 (0-23): Winner: Liz Harding 39 pts Runner-up: Leanne Slater 38 pts
Division 2 (24-31): Winner: Penny Greaves 39 pts Runner-up: Libby Plumley 35 pts
Division 3 (32-45): Winner: Larraine Nicolls 36 pts (countback) Runner-up: Jacki Sheridan 36 pts
Ball comp winners: Liz Harding (39), Penny Greaves (39), Leanne Slater (38), Sandy Anderson (36), Larraine Nicolls (36), Jacki Sheridan (36) and Libby Plumley (35)
Chocolates all round.
Mid-week match play
Leanne Slater defeated Suzanne Manning 1 up
Cheryl Minehan defeated Pammie McCloy 3 & 1
Final to be played on or before 30 September 2020
Wirral Cup Final
Cathy Aiken defeated Liz Harding
Saturday 29 August 2020 - Second round Aissur Bowl - Par Event
Trophy donor: Helen Spencer event of the day
Aissur Bowl: Life Member - Lesley Watson
20 players
Division 1 (0-20): Liz Harding +3
Division 2 (21-31): Sandra Holmes +4
Division 3 (32-45): Jacki Sheridan +2
Ball comp winners: Sandra Holmes (+4), Liz Harding (+3), Jacki Sheridan (+2), Leanne Slater (+2), Cheryl Minehan (+1) and Tilla Davis (Square)
Aissur Bowl
Winner: Liz Harding 7 pts (3 pts first round/4 pts second round)
Runner up: Sandra Holmes (1 pt first round/5 pts second round) on countback Libby Plumley (5 pts first round/1 pt second round)
Wednesday 26 August 2020 - Golf NSW Medal
Trophy donors: Gail Hanigan, Liz Harding and Lady Golfers
18 players
Division 1 (0-21): Helen Spencer 76 nett on countback Liz Harding
Division 2 (22-30): Betty Stanton 73 nett
Division 3 (31-45): Estelle Roberts 74 nett
Medal winners:
Division 1: Liz Harding 76 nett
Division 2: Betty Stanton 73 nett
Ball comp winners: Betty Stanton (73), Estelle Roberts (74), Jacki Sheridan (75), Penny Greaves (76), Helen Spencer (76) c/b Liz Harding
Saturday 1 August 2020 - Golf NSW Medal and first round Aissur Bowl
Trophy donors: Kate Cooper, Pauline Collier and Lady Golfers
24 players
Division 1 (0-19): Michele Blizzard 73 nett
Division 2 (20-29): Cathy Aiken 75 nett
Division 3 (30-45): Libby Plumley 72 nett
Ball comp winners: Libby Plumley (72), Michele Blizzard (73), Liz Harding (74), Leanne Slater (74), Cathy Aiken (75), Tilla Davis (75) and Estelle Roberts (75)
Medal winners
Division 1: Michele Blizzard 73 nett
Division 2: Sandy Anderson 76 nett
Division 3: Tilla Davis 75 nett
Aissur Bowl Leaders
Libby Plumley 5 pts
Michele Blizzard 4 pts
L:iz Harding 3 pts
All other players received 1 pt. Final round Aissur Bowl to be held on Saturday - par event
Wednesday 29 July 2020 - 4bbb stableford
Trophy donors: Penny Greaves and Lorraine Regan
19 players
Winners: Betty Stanton and Lyn Quay - 40 pts
Ball comp winners: Betty Stanton (35), Pauline Collier (31), Pammie McCloy (31), Maxine McCormack (31), Jacki Sheridan (30) and Karen Hamilton-Gibbs (30) on counback Lyn Quay and Helen Spencer
Saturday 25 July 2020 - Keno Ambrose qualifying round
Ladies: Kate Cooper and Cecile Rhodes
Mixed: Grant Harding and Liz Harding
Wednesday 22 July 2020 - Golf NSW Medal - Stroke
20 players
Division 1: Lorraine Regan 70 nett
Division 2: Karen Hamilton-Gibbs 78 nett
Division 3: Cecile Rhodes 69 nett on c/b Pammie McCloy
Medal winners:
Division 1: Lorraine Regan 70 nett
Division 3: Pammie McCloy 69 nett
Ball comp winners: Cecile Rhodes (69), Pammie McCloy (69), Lorraine Regan (70), Leanne Slater (73), Suzanne Manning (77) and Karen Hamilton-Gibbs (78) on c/b Betty Stanton, Jacki Sheridan and Larraine Nicolls
Mid-week Match play
Pammie McCloy/Libby Plumley; Penny Greaves/Cheryl Minehan, Leanne Slater/Maureen Perkins, Suzanne Manning/Liz Harding - to be played on or before 12 August 2020
Saturday 18 July 2020 - Stableford
Trophy donors: Penny Greaves, Sandra Holmes & Lady Golfers
18 players
Division 1 (0-25): Karen Hamilton-Gibbs 36 pts
Division 2 (26-32): Libby Plumley 34 pts
Division 3 (33-45): Cecile Rhodes 35 pts
Ball comp winners: Karen Hamilton-Gibbs (36), Cecile Rhodes (35), Liz Harding (35), Libby Plumley (34) and Sheila Traynor (31)
Wirral Cup: Liz Harding def Helen Spencer 4 & 3, Kate Cooper def Camille Carberry 1 up
Wednesday 8 July 2020 - Stableford
Trophy donors: Sandra Holmes, Jan Broderick & Lady Golfers
20 players
Division 1 (0-22): Gail Hanigan 35 pts
Division 2 (23-30): Karen Hamilton-Gibbs 33 pts
Division 3 (31-45): Jacki Sheridan 35 pts
Ball comp winners: Jacki Sheridan (35), Gail Hanigan (35), Larraine Nicolls (34), Libby Plumley (34), Karen Hamilton-Gibbs (33) and Estelle Roberts (33)
Saturday 4 July 2020 - Golf NSW Medal Third Round
Trophy donors: Karen Hamilton-Gibbs & Lady Golfers
16 players
Division 1 (0-25): Maxine McCormack 73 nett
Division 2 (26-45): Cathy Aiken 75 nett
Ball comp winners: Maxine McCormack (73), Liz Harding (75), Cathy Aiken (75), Penny Greaves (77) and Kate Cooper (78)
Medal winners:
Division 1 Helen Spencer
Division 2 Maureen Perkins
Division 3 Camille Carberry
Wirral Cup first round to be played on or before 1 August 2020:
Liz Harding/Helen Spencer
Kate Cooper/Camille Carberry
Penny Greaves/Suzanne Manning
Cathy Aiken/Maureen Perkins
Wednesday 1 July 2020 - Fourball Aggregate
Trophy donors: Larraine Nicolls & Pammie McCloy
20 players
Winners: Cheryl Minehan (38) and Liz Harding (37) = 75 pts
Ball comp winners: Cheryl Minehan (38), Liz Harding (37), Penny Greaves (34), Jan Broderick (34), Maureen Perkins (34) and Cathy Aiken (34)
Saturday 27 June 2020 - Stableford
Trophy donors: Larraine Nicolls, Camille Carberry & Liz Harding
21 players
Division 1 (0-24): Karen Hamilton-Gibbs 34 pts
Division 2 (25-31): Sandra Holmes 35 pts on countback Libby Plumley
Division 3 (32-45): Suzanne Manning 38 pts
Ball comp winners: Suzanne Manning (38), Sandra Holmes (35), Libby Plumley (35), Karen Hamilton-Gibbs (34), Maxine McCormack (33), Gail Hanigan (32) on c/b Liz Harding
Wednesday 24 June 2020 - Stableford
Trophy donors: Lynne Page and Lady Golfers
11 players
Division 1 (0-25): Penny Greaves 36 pts
Division 2 (26-45): Pammie McCloy 33 pts
Ball comp winners: Penny Greaves (36), Pammie McCloy (33) and Libby Plumley (31)
Saturday 20 June 2020 - 4 Ball Twister Stableford
Trophy donors: Cachewise and Justine & Simon Makeham
20 players
Winners: Pammie McCloy & Libby Plumley 62 points from Sandra Holmes & Maxine McCormack 60 pts
Ball comp winners: Sandra Holmes (35), Libby Plumley (35), Liz Harding (33), Maxine McCormick (33) and Larraine Nicolls (32) on countback Michele Blizzard
Wednesday 17 June 2020 - Par
Trophy donors: Betty Stanton, Estelle Roberts and Lady Golfers
18 players
Division 1 (0-22): Maxine McCormack Square on c/b Ros Anderson
Division 2 (23-27): Justine Makeham -1
Division 3 (28-45): Jacki Sheridan -5 on c/b Pammie McCloy and Libby Plumley
Ball comp winners: Maxine McCormack (Square), Ros Anderson (Square), Gail Hanigan (-1), Justine Makeham (-1) and Cathy Aiken (-2)
Saturday 13 June 2020 - Stableford
Trophy donors: Jan Broderick, Libby Plumley and Lady Golfers
18 players
Division 1 (0-20) - Liz Harding 33 pts
Division 2 (21-30) - Camille Carberry 36 pts
Division 3 (31-45) - Pammie McCloy 35 pts
Ball comp winners: Camille Carberry (36), Pammie McCloy (35), Libby Plumley (34), Liz Harding (33) and Larraine Nicolls (32)
Wednesday 10 June 2020 - Stableford
Trophy donors: Suzanne Manning and Maxine McCormack
13 players
Division 1 (0-23): Gail Hanigan 37 pts
Division 2 (24-45): Jacki Sheridan 30pts on c/b Pammie McCloy
Ball comp winners: Gail Hanigan (37), Liz Harding (33), Kate Cooper (30) and Jacki Sheridan (30) on countback Pammie McCloy and Helen Spencer
Saturday 6 June 2020 - Stroke: 2nd Medal Round
Trophy donors: Lynne Page, Suzanne Manning and Lady Golfers
21 players
Division 1(0 - 19): Lorraine Regan 72 nett
Division 2 (20 - 31): Cheryl Minehan 74 nett
Division 3 (32 - 45): Sheila Traynor 80 nett on c/b Pauline Collier and Larraine Nicolls
Ball comp winners: Lorraine Regan (72), Maxine McCormack (73), Cheryl Minehan (74), Helen Spencer (74), Kate Cooper (75) and Gail Hanigan (75)
Division 1 Medal: Helen Spencer 74 nett
Division 2 Medal: Maureen Perkins 81 nett
Division 3 Medal: Pauline Collier 80 nett
Wednesday 3 June 2020 - Stroke: 2nd Medal Round
Trophy donors: Libby Plumley and Karen Hamilton-Gibbs
12 players
Division 1: Leanne Slater 71 nett
Division 2: Penny Greaves 78 nett
Ball comp winners: Leanne Slater (71), Liz Harding (74). Cheryl Minehan (75) and Penny Greaves (78) c/b Kate Cooper
Division 1 Medal: Leanne Slater 71 nett
Division 2 Medal: Cheryl Minehan 75 nett
Saturday 30/5/2020 - Single Par
Trophy donors: Lorraine Regan, Leanne Slater and Lady Golfers
26 players including Katrina Ferris from Bathurst
Division 1 (0 - 19) - Leanne Slater -2
Division 2 (20 - 29) - Penny Greaves +1
Division 3 (30 - 45) - Jackie Sheridan +2
Ball comp winners: Jackie Sheridan +2, Penny Greaves +1, Suzanne Manning +1, Joy McCormick -1, Leanne Slater -2, Lynne Page -2, Pammie McCloy -2, Helen Spencer -3 c/b Karen Hamilton-Gibbs, Kate Cooper, Libby Plumley & Trish Miller
Wednesday 27/5/2020
Trophy donors: Pammie McCloy, Kate Cooper and Lady Golfers
22 players including Glenda Cooper from Grenfell
Division 1 (0-20) - Leanne Slater 39 pts
Division 2 (21-30) - Cheryl Minehan 36 pts
Division 3 (31-45) - Joy McCormick 31 pts
Ball comp winners: Leanne Slater (39), Cheryl Minehan (36), Kate Cooper (34), Cathy Aiken (34), Liz Harding (32), Libby Plumley (32) and Joy McCormick (31)
Trophy donors: Maxine McCormack, Gail Hanigan and Lady Golfers
20 players
Division 1 (0 - 19) - Liz Harding 37 pts
Division 2 (20 - 29) - Libby Plumley 30 pts
Division 3 (30 - 45) - Camille Carberry 33 pts c/b Tilla Davis
Ball comp winners: Liz Harding (37), Gail Hanigan (35), Kate Cooper (35), Michele Blizzard (35), Camille Carberry (33) and Tilla Davis (33)
COMPETITION GOLF RECOMMENCES FROM COVID-19 SHUT DOWN
29/03/2020 - Championships final round
Division 1 (0-18): Ros Anderson 68 nett
Division 2 (19-26): Lorraine Regan 69 nett on c/b Jan Broderick
Division 3 (27-45): Tilla Davis 70 nett
Ball competition: Ros Anderson (68), Lorraine Regan (69), Jan Broderick (69), Helen Spencer (69), Tilla Davis (70) and Penny Greaves (72)
Championships results
Scratch - trophies donated by Donges Supa IGA
Club Champion: Helen Spencer 81/80/78 = 239
Runner-up: Liz Harding 86/83/86 = 255
Division 2: Cathy Aiken 101/101/99 = 301
Runner-up: Sandy Anderson 106/100/96 = 302
Division 3: Tilla Davis 118/101/101 = 320
Runner-up: Suzanne Manning 106/123/108 = 337
Nett - trophies donated by Terry Bros Carpet Court
Division 1: Ros Anderson 74/75/68 = 217
Runner-up: Leanne Slater 81/72/73 = 226
Division 2: Maureen Perkins 75/73/74 = 222
Runner-up: Sandra Holmes 82/72/81 = 235
Division 3: Jacki Sheridan 78/81/84 = 243
Runner-up: Larraine Nicolls 89/82/80 = 251
Senior Veterans - Best 54 hole nett: Lorraine Regan 83/75/69 = 227
Golf NSW Centennial Bowl - Best 54 hole nett: Helen Spencer 71/70/68 = 209
Saturday 28/03/2020 - Championships second round
Division 1 (0-18): Liz Harding 71 nett on c/b Helen Spencer
Division 2 (19-25): Sandra Holmes 73 nett
Division 3 (26-45): Tilla Davis 69 nett
Ball competition: Tilla (69), Estelle Roberts (70), Liz (71), Helen (71), Leanne Slater (72), Sandra Holmes (73) on c/b Maureen Perkins
21 players
Championship Leaders:
Division 1: Helen Spencer 81/80 - 161 Liz Harding 86/83 - 169 Ros Anderson 91/92 - 183
Division 2: Sandra Holmes 106/96 - 202 Maureen Perkins 102/100 - 202 Cathy Aiken 101/101 - 202
Division 3: Tilla Davis 118/101 - 219 Jacki Sheridan 110/113 - 223 Estelle Roberts 120/105 - 225
Draw for final round
10.00 Suzanne Manning, Larraine Nicolls, Penny Greaves
10.07 Tilla Davis, Jacki Sheridan, Estelle Roberts
10.14 Sandy Anderson, Pammie McCloy, Justine Makeham
10.21 Sandra Holmes, Maureen Perkins, Cathy Aiken
10.28 Lorraine Regan, Gail Hanigan, Jan Broderick
10.35 Leanne Slater, Michele Blizzard, Kate Cooper
10.42 Helen Spencer, Liz Harding, Ros Anderson
Play well
Sunday 22/03/2020 - Championships first round
Division 1 (0-17): Helen Spencer 71 nett
Division 2 (18-27): Maureen Perkins 75 nett
Division 3 (28-45): Suzanne Manning 72 nett
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th (B Grade) - No winner
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th (C Grade) - Larraine Nicolls
Ball comp: Helen (71) Suzanne (72) Ros Anderson (74) Maureen (75) Liz Harding (75) Cathy Aiken (77) Jacki Sheridan (78) c/b Cheryl Minehan & Michele Blizzard
26 players
Championship leaders:
Division 1: Helen Spencer 81, Liz Harding 86, Ros Anderson 91
Division 2: Cheryl Minehan 100, Cathy Aiken 101, Maureen Perkins 102
Division 3: Suzanne Manning 106, Jacki Sheridan 110, Tilla Davis 118
Saturday 21/03/2020 - 4BBB and Individual Stableford
Winners - Liz Harding and Estelle Roberts 45 pts 2nd Marie Inwood and Michele Blizzard 43 pts
Ball comp winners - Marie Inwood 41, Leanne Slater 36, Tilla Davis 36, Estelle Roberts 32, Liz Harding 30, Maureen Perkins 30 c/b Kate and Maxine
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sandra Holmes
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th (C Grade)
22 players
Wednesday 18/03/2020 - Golf NSW Medal - Stroke
Division 1: Helen Spencer 73 nett
Division 2: Cheryl Minehan 72 nett
Division 3: Larraine Nicolls 73 nett
Ball comp winners: Cheryl (72), Larraine (73), Helen (73), Jacki Sheridan (75), Pammie McCloy (75), Libby Plumley (75) and Leanne Slater (76)
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sandra Holmes
Keith Simmons Engineering Drive & Chip 13th Jacki Sheridan
Medal winners yet to be determined (pending confirmation of player entry)
23 players
Championship draw:
10.00 Libby Plumley, Margaret Kinlyside, Sandra Holmes
10.07 Cathy Aiken, Maureen Perkins, Cheryl Minehan
10.14 Pammie McCloy, Sandy Anderson, Betty Stanton
10.21 Jan Broderick, Noela Hardman, Lorraine Regan
10.28 Ros Anderson, Liz Harding, Gail Hanigan, Helen Spencer
10.35 Wendy Tuckerman, Michele Blizzard, Leanne Slater, Kate Cooper
10.42 Suzanne Manning, Estelle Roberts, Camille Carberry
10.49 Pauline Collier, Jacki Sheridan, Tilla Davis, Larraine Nicolls
Saturday 14/03/2020 - Golf NSW Medal - Stroke
Division 1: Liz Harding 76 nett on c/b Helen Spencer
Division 2: Maureen Perkins 72 nett
Division 3: Tilla Davis 74 nett
Ball comp winners: Maureen (72), Tilla (74), Penny Greaves (75), Liz (76), Helen (76), Ros Anderson (77) on c/b Suzanne Manning & Jacki Sheridan
Medal winners: Division 1: Helen 76 nett Division 2: Maureen Perkins 72 nett Division 3: Tilla Davis 74 nett
20 players
Wednesday 11/03/2020 - Single Stableford & 4 Ball Agg Stableford
Opening Day
4 Ball Aggregate Stableford
1st - Estelle Roberts & Gail Hanigan 62 points from Larraine Nicolls & Helen Spencer 60 points.
Ball comp winners - Helen Spencer 35, Kate Cooper 34, Lorraine Regan 33, Gail Hanigan 32, Glenda Cooper 31, Estelle Roberts 30, Ros Anderson 29 points.
NTP 7th -
NTP 13th -
Thank you to the Grenfell Country Club ladies for coming to play and making it a great day.
24 players
Saturday 7/03/2020 - Single Stableford Opening Day
Lady golfers vouchers
Div 1 Leanne Slater 31 pts
Div 2 Lorraine Regan 34 pts
Div 3 Camille Carberry 34 pts
Ball comp winners - Carmille Carberry 34, Lorraine Regan 34, Penny Greaves 32, Leanne Slater 31, Helen Spencer 29, Chris Keevil 31, Pam Stolhand 31 c/b Pauline Collier
NTP 13th
Ntp 7th
22 players
SUMMER COMP RESULTS - best 5 rounds, 27 players qualified all receive a ball
1st Camille Carberry, 2nd Helen Spencer, 3rd Liz Harding 4th Jackie Sheridan and 5th Michelle Blizzard. Thanks Liz for doing these results.
Wednesday 4/03/2020 - Single Stablefor4ball Aggregate Opening Day
postponed till ne3xt week - RAIN
Saturday 29/2/2020 - Summer Comp Single Stableford
1st - Larraine Nicolls 37 pts, 2nd - Helen Spencer 35 pts on c/b, 3rd - Michele Blizzard 35 pts. Balls went down to 32 points.
23players
Wednesday 26/02/2020 - Pro's comp Single Stableford
Best scores Kate Cooper and Jackie Sheridan 36 pts
25 players
Saturday 22/2/2020 - Single Stableford Summer comp
Best scores Ros Andersion, Sandy Anderson, Helen Spencer and Pam Stolhand 34 pts
23 players
Wednesday 19/2/2020 - Pro's comp Single Stableford
Best scores and 1st Marie Inwood 38 pts, Cathy Aiken and Ros Anderson 33 pts
23 players
Saturday 15/2/2020 - Summer Comp Single Stableford
1st - Gail Hanigan 37 pts, 2nd - Liz Harding 34 pts, 3rd - Libby Plumley 34 pts. Balls went down to 30 points. 25 players.
Wednesday 12/2/2020 - Pro's comp Single Stableford
Best scores and 1st Maureen Perkins 41 pts, Trish Miller 35 and Michele Blizzard 34
24 players
Saturday 8/2/2020 - Single Stableford Summer comp
Sandy Pronk 32, Pammie McCloy 32 pts
10 players
Wednesday 5/2/2020 - Pro's comp Single Stableford
25 ladies best scores Penny Greaves 39 pts, Helen Spencer, Jan Broderick and Estelle roberts 36
Saturday 1/2/2020 - Single Stableford Summer comp
Maxine McCormack 36 pts, Penny Greaves 33 pts 11 players
Wednesday 29/1/2020 - Pro's comp Single Stableford
17 ladies played best scores Liz Harding 37 pts and Chris Keevil 35 pts
Saturday 25/1/2020 - Single Stableford Australia Day Medal
Div 1 - Noela Hardman 38 pts, runner-up Chris Keevil 34 pts c/b Liz and Helen
Div 2 - Maureen Perkins 37 pts, runner-up Lynne Page 33 pts
MEDAL WINNER NOELA HARDAMN 38 PTS
19 players
Wednesday 22/1/2020 - Pro's comp Single Stableford
21 ladies played best scores Kate Cooper, Chris Keevil and Lynne Quay 34 pts each
Saturday 18/1/2020 - Single Stableford Summer comp
Camille Carberry 39 pts from Ros Anderson 35 pts, 16 players
Wednesday 15/1/2020 - Single Stableford medley
28 ladies best scores Chris Keevil 38 pts and Sandra Holmes 37 pts
Saturday 11/1/2020 - Single Stableford Summer comp
1st Lorraine Ragean 37 pts from Maureen Perkins 35 pts and Libby Plumley 35 pts. 28 players with a visitor from Grenfell
Wednesday 8/1/2020 - Single Stableford Medley
22 ladies, best score Kate Cooper 40 pts and Gail Hanigan 39 pts
Saturday 4/1/2020 - Single Stableford Summer comp
1st - Tilla Davis 36 pts, from Michele Blizzard 35 pts, Cathy Aiken 34 pts & Noela Hardman 32 pts. Balls went down to 32 points. 10 players
Wednesday 1/1/2020 - Single Stableford medley
10 ladies best score Sandra holmes 36 pts
Saturday 28/12/2019 - Single Stableford Summer Comp
1st Noela Hardman 39 pts from Lynne Quay 36
9 players
Saturday 21/12/2019 - Single Stableford Summer comp
Tilla Davis 1st 36 pts
4 players
Wednesday 18/12/2019 - Single Stableford medley
14 ladies best scores Trish Miller 39 ptd and Gail hanigan 37 pts
Saturday 14/12/2019 - Single Stableford Summer comp
Sandra Holmes 40 pts 1st, Karen Hamilton-Gibbs 36 pts and Lynne Page 36 pts
17 players
Wednesday 11/12/2019 - Single stableford Medley
Karen Hamilton-/Gibbs 45 pts,
Saturday 7/12/2019 - Single Stableford Summer comp
Helen Spencer 35 pts c/b, from Justine Makeham 35 pts. Balls went down to 32 points. 17 players
Wednesday 4/12/2019 - Single Stableford medley
22 ladies palyed scores Mauren Perkins 38 pts, Ros Anderson 36 pts
Saturday 30/11/2019 - Single Stableford Summer comp
Chris Keevil 37 pts c/b Libby Plumley, Helen spencer 35, ros anderson 35 balls to 33 pts c/b
19 players
Wednesday 27/11/2019 - Single Stableford Medley
Saturday 23/11/2019 - Single Stableford Summer comp
Liz Harding, Maxine McCormick and Carolyn shaw 35 pts
9 players
Wednesday 20/11/2019 - Single Stableford Medley
9 ladies played best scores Karen Hamilton-Gibbs 41 pts, Lynne Page 39 pts
Saturday 16/11/2019 - Suimmer Comp Single Stableford
1st Jackie Sheridan 41 pts, 2nd Liz Harding 39 pts, 3rd Camille Carberry 38 pts , Helen Spencer 37 pts, 20 players.
Wednesday 13/11/2019 - Singe Stableford Medley
28 ladies played, best scores Karen 41pts, Joy 39 pts and Michele 37 pts
Saturday 9/11/2019 - Summer Comp Single Stableford
1st - Camille Carberry 37 pts, 2nd - Tilla Davis 35 pts, 3rd - Cathy Aiken 33 pts. Balls to 31 pts. 23players
Sunday 3/11/2019 - 9 holes and Presentation Day
Captains team consisting of Liz, Maureen, Kate, Tilla, Larraine, Lorraine, Jackie, Lynne P, Sharon, Jenelle and Betty won by 2 points over Presidents team Leanne, Margaret, Ros, Karen, Michele, ?Suzanne, Noela, Maxine, Pauline, Cheryl, Lynne Q and Trish. The winners received a ball kindly donated by Elegant Timber Shutters and Blinds thnak you Grant Harding.
WEDNESDAY
BEST SCRATCH SCORE - Div 1 Liz Harding 81, Div 2 Kate Cooper 88, Div 3 Libby Plumley 106
CONSISTENCY - Loraine Regan
ECLECTIC - Div 1 Liz Harding 52, Div 2 Karen Hamilton-Gibbs 51, Div 3 Estelle Roberts 49
BIRDIE - Div 1 Liz Harding 18, Div 2 Noela Hardman 4,Div 3 Maureen Perkins 2
GOBBLE - Div 1 Gail Hanigan 7, Div 2 Betty Stanton 5, Div 3 Maureen Perkins 3
SATURDAY
BEST SCRATCH SCORE - Div 1 Liz Harding 79, Di v2 Noela Hardman 90,
Div3 Joan Coddington 100
CONSISTENCY - Helen Spencer
ECLECTIC - Div 1 Liz Harding 52, Div 2 Libby plumley 52, Div 3 Larraine Nicolls 53
BIRDIE - Div 1 Helen Spencer 14, Div 2 Libby Plumley 4 + 1 eagle, Div 3 Larraine Nicolls 6
GOBBLE - Div 1 Liz Harding 7, Div 2 Sandra Holmes 3, Div 3 Suzanne Manning 6
GREATEST REDUCTION IN HANDICAP - SPONSORED BY LESLEY WATSON
Pauline Collier with 8
MIDWEEK MATCH PLAY - SPONSORED BY LEANNE SLATER
Winner - Penny Greaves, runner-up Pammie McCloy
WIRRAL CUP SPONSORED BY HELEN SPENCER
Winner - Liz Hrding, runner-up Pam Stolhand
Saturday 2/11/2019 - 4bbb
Amcal Pharmacy and David Hamblin sponsors
Winners -
Ball comp winners -
Wednesday 30/10/2019 - Single Stableford
Donges Supa IGA vouchers
Div 1 winner - Lorraine Regan 39 pts
Div 2 winner - Cheryl Minehan 37 pts
Div 3 winner - Lynne Page 38 pts
Ball Comp winnrs - Margaret kinlyside 37, Gail Hanigan 36, Jan Brodercik 35, Betty Stanton 34, Karen Hamilt-Gibbs 34, Penny Greaves 33 and jackie Sheridan 33 c/b Leanne Slater
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Gail Hanigan
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP Larraine Nicolls
19 players and 6 Pro's comp with 2 visitors
Saturday 26/10/2019 - Single Stableford
Lady Golfers vouchers
Div 1 winner - Marie Inwood 36 PTS
Div 2 winner - Maxine McCormack 34 pts
Div 3 winnrs - Pauline Collier 35 pts c/b Suzanne Manning
Ball Comp winners - Suzanne 35, Kate 35, Chris 34, Sandy 32, Lynne 32 and Penny 32
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP Larraine Nicolls
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th
18 players
SATURDAY 26 AND SUNDAY 27 OCTOBER CATALINA OPEN TOURNAMENT
Helen Spencer, Liz Harding, Leanne Slater, Sharon Wilder and the 5 players bellow played tese tweo days. Joan had 37 pts on saturday did collect a prize. All players had better results on Sunday, niot sure on results.
FRIDAY 25 OCTOBER CAADIAN FOURSOMES @ CATALINA
Joan Coddington, Helen Smith, Noela Hardman, Cheryl Minehan and Tilla Davis played in this event.
Wednesday 23/10/2019 - Single Stableford
Maria Hanrahan, Penny Greaves and Lady Golfeers vouchers
Div 1 - Liz Harding 36 pts
Div 2 - Karen hamilton-Gibb 42 pts
Div 3 - Larraine Nicolls 36 pts c/b Lynne Page
Ball comp winners - Cathy Aiken 39, Sandra Holmes 38, Trish Miller 36, Lynne Page 36, Penny Greaves 36, Betty Stanton 36 and lkeanne Slater 35.
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Larraine Nicolls
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Gail Hanigan
24 players and 5 Pro's comp
Saturday 19/10/2019 - Medley 4BBB and Individual
Col & Michele Blizzard sponsors
Winners - Pam Stolhand & Joan Coddington 45 pts
Ladies winner - Marie Inwood 37 pts
22 ladies palyed
Wednesday 16/10/2019 - Single Stableford
Laura Caldwell Bridges Finance sponsor
Div 1 - Gail Hanigan 37 pts
Div 2 - Libby Plumley 40 pts
Div 3 - Jackie Sheridan 36 pts
Ball comp winners - Betty Stanton 36, Liz harding 36, Lorraine Regan 35, Karen Hamilton-Gibb 34,
Noela Hardman 34 and Lynne page 33
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Noela Hardman
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Libby Plumley
19 players and 6 Pro's comp
Saturday 12/10/2019 - Single Stableford
Ballsweep
Chris Keevil 34 pts, Maxine McCormack 33 and Lynne page 32
10 players
SOUTH WEST FOURSOME CHAMPIONSHIPS @ TUMUT SUNDAY 13 OCTOBER 201
Div 2 - Handicap runners-up Camille Carberry and Tilla Davis 77
Third - Larraine Nicolls and Suzanne Manning 78
JEAN GEMMELL MEMORIAL, PLAYED AT OWN CLUB IN MAY
WINNER - ROS ANDERSON -6
SOUTH WEST CHAMPIONSHIPS @ TUMUT
Friday 11/10/2019 -
Div 1 - Liz Harding 3rd scratch 89
Div 2 - Kate Cooper 3rd scratch 98
9 hole handicap 2nd 9 Div 3 Pauline Collier 40
Saturday 12/10/2019
Div 2 - Kate Cooper 3rd scratch 99
9 hole handicap 1st 9 Camille Carberry 38
36 hole event
Kate Cooper handicap runner-up 157
Wednesday 9/10/2019 - Single Stableford
Donges Supa IGA vouchers
Div 1 winner - Liz Harding 34 pts
Div 2 winner - Cathy Aiken 34 pts
Div 3 winner - Estelle Roberts 38 pts
Ball comp winners - Joy McCormick 37, Sandra Holmes 33, Lynne Quay 33, Lorraine Regan 31, Betty Stanton 31 and Gail Hanigan 31 c/b Jackie and Jan
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Margaret Kinlyside
22 players and 2 Pro's comp
Congratulations Marie Inwood EAGLE ON THE 10TH
Wednesday 2/10/2019 - Single Stableford
Liz Harding, Leanne Slater and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Jan Broderick 38 pts
Div 2 Winner - Justine Makeham 34 pts
Div 3 Winner - Jackie Sheridan 32 pts
Ball comp winners - Gail Hanigan 35, Lynne Page 31, Larraine Nicolls 31, Penny Greaves 31, Maureen Perkins 30, c/b Betty Stanton.
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jan Broderick
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Jackie Sheridan
20 players and 3 Pro's comp
Saturday 28/09/2019 - 4bbb and individual stableford
Sharon Wilder sposnor
Winners - Larraine Nicolls and Cathy Aiken 45 pts
Ball comp winners - Jan Broderick 38, Joan Codddington 37, Lynne Page 35, Chris Keevil 33, Michele Blizzard 32 and Pam Stolhand 31
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Pauline Collier
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Gail Hanigan
20 players
Wednesday 25/09/2019 - Single Par
Cath Johnson, Wendy Tuckerman and Pammie McCloy vouchers
Div 1 winner - Liz Harding +6
Div 2 winner - Betty Stanton 0
Div 3 winner - Libby Plumley +10
Ball Comp winnrs - Lynn Quay +3, Cheryl minehan +1, Jan Broderick 0, Maxine McCormack -1, Noela Hardman -1 and Cathy Aiken -1
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Larraine Nicolls
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Liz Harding
21 players and 6 Pro's comp
Sunday 22/09/2019 - Cootamundra Single Stableford and Grenfell 2 lady Ambrose
Helen, Leanne, Cheryl Justine and Tilla palyed Cootamundra. Leanne Slater visitors winner 32 pts and Helen Spencer NTP div 1. Div
Div 2 winner Justine Makeham 40 pts
Maureen & Jackie, Penny & Betty travelled to Grenfell for a great day.
Saturday 21/09/2019 - Honor Oliver Memorial 4bbb and individual Stableford
Oliver Family sponsors
Winners - Pam Stolhand & Wayne Honeyman 44 pts c/b Alan Moore & Larraine Nicolls 44 pts
Ladies winners - Michele Blizzard 35 pts
53 players
Wednesday 18/09/2019 - Harden Tournament and Pro's comp @ Young
Helen, Liz, Leanne, Kate, Michele, Maxine, Cheryl, Cathy, Penny, Maureen, Betty, Pammie, Libby, Larraine, Estelle and Jackie supported this event great effort ladies.
Div 1 - Scratch Winner: Helen Spencer 89, 2nd Michele Blizzard 91 c/b Liz Harding
Handicap Winner: Maureen Perkins 74 nett
Div 2 -Scratch Winner: Pammie McCloy 101 c/b Betty Stanton 101
Handicap Winner: Libby Plumley 75 nett
NTP - Leanne Slater 5th and Betty Stanton 16th
8 ladies played at home, the best score was Jan Broderick 34 pts
Sunday 14/09/2019 - Boorowa Tournament and Mercy Care Centre 2 person ambrose
Liz, Leanne, Cheryl, Tilla, Maureen, Jackie, Betty and Sheila supported this event.
Div 1 - Scratch winner Leanne Slater 78 and Cheryl Minehan handicap winner 67,
Liz longest drive and NTP
Div 2 - Handicap winner Betty Stanton 72 c/b runner-up Tilla Davis 72, Tilla longest drive and Betty NTP
Div 3 - Handicap winner Sheila Traynor 76 c/b
They had 20 players.
Ambrose results - Ladies, Pam Stolhand and Carolyn Shaw, mixed Sue and Chris Holmes
50 players
Saturday 14/09/2019 - Single Stableford
Lady Golfers vouchers
Div 1 winner - Michele Blizzard 37 pts c/b Helen Spencer
Div 2 winner - Suzanne Manning 35 pts
Div 3 winner - Sheila Traynor 38 pts c/b Tilla Davis
Ball comp winners - Tilla 38, Helen 37, Larraine 35, Maxine 34 and Pammie 34
Elegant Timber Shutters & blinds NTP 7th Helen Spencer
Keith Simmons Engineering drvie & chip NTP 13th Cathy Aiken
17 players
Wednesday 10/09/2019 - Single Stroke and Medal of Medals
Lavell Hardy, Hazel Taylor and Lady Golfers
Div 1 winner - Kate Cooper 74
Div 2 winner - Sandra Holmes 71
Div 3 winner - Jackie Sheridan 73
Ball Comp winners - Cheryl Minehan 72, Larraine Nicolls 74, Maxine McCormack 75, Lynn Quay 75, Joy McCormick 76, Lorraine Regan 76 and Gail hanigan 76.
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drvie & chip NTP 13th Cheryl Minehan
23 players and 6 Pro's comp
MEDAL OF MEDALS WINNER - SANDRA HOLMES
Sunday 8/09/2019 - Binalong Tournament
Leanne, Cheryl, Betty and Tilla supported this event.
Leanne Slater winner stroke 90, Cheryl Minehan winner stableford 36 pts c/b Dell (Boorowa)
Betty Stanton NTP
Saturday 7/09/219 - Single Stroke and Medal of Medals in conjuction
Ball sweep
Winner - Pammie McCloy 72 nett
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th no winner
Keith Simmons Engineeering drive & chip NTP 13th Larrraine Nicolls
5 players
MEDAL OF MEDALS WINNER - NOELA HARDMAN
Golf NSW Womens Country Meeting - Monday @ Stonecutters Ridge , Tuesday @ Pennant Hills and Thursday Foursomes @ Cumberland. Liz Harding, Leanne Slater, Cheryl Minehan, Tilla Davis and Camille Carberry played in this event.
Liz and Leanne winners handicap Div 1 Foursomes 76 1/2 (90 gross) 89 joint winners of scratch event.
Wednesday4/9/2019 - 4BBB Stableford
Jewlz 'n Things vouchers
Winners - Kate Cooper and Pammie McCloy 73 pts 2nd Noela Hardman and Lynn Quay 72 pts
Ball Comp Winners - Jenelle Connelly 39, Kate Cooper 39, Noela Hardman 37, Libby Plumley 36, Sandra holmes 35, Lynn Quay 35 and Betty Stanton 34.
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Pammie McCloy
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Libby Plumley
19 players and 2 Pro's Comp
Saturday 31/8/2019 - Single Stableford
Helen Spencer sponsor
Div 1 - Helen Spencer 37pts(didnt take voucher) Maxine McCormack 34pts, 2nd Liz Harding 32pts
Div 2 - Cathy Aiken 35 pts 2nd Pam Stolhand 34 pts
Div 3 - Carolyn Shaw 40 pts 2nd Pammie McCloy 34 pts
Ball comp winners- everyone received a ball Helen donated extra
Elegant Timber Shutters & blinds NTP 7th Libby Plumley
Keith Simmons Engineering drvie & chip NTP 13th Helen Spencer
21 players
Wednesday 28/08/2019 - Junee tournament and Pro's comp
Liz Harding, Leanne Slater, Maxine McCormack, Cheryl Minehan, Cathy Aiken and Penny Greaves made this trip. Leanne and Maxine 4BBB winners 47 pts and Liz and Cheryl scratch winners 26 pts.
21 ladies played in the Pro's comp, Kate Cooper and Lorraine Regan best scores with 36 pts.
Saturday 24/08/2019 - 4BBB and individual Stableford
Tester Porter vouchers
Winners - Michele Blizzard and Kate Cooper 47
Ball comp winners - Kate Cooper 39, Justine Makeham 39, Marie Inwood 38, Cathy Aiken 36, Estelle Roberts 35, Liz Harding 35, Jackie Sheridan 35 and Sheila Traynor 35
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th no winner
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Liz Harding
27 players
Wednesday 21/08/2019 - Single Stroke Golf NSW medal round
Karen Hamilton-Gibbs vouchers
Winner - Cheryl Minehan 69 nett
Ball comp winners -
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Penny Greaves
8 players and 3 Pro's comp
MEDAL WINNERS - A/C GRADDE LEANNE SLATER
B GRADE - BETTY STANTON
Saturday and Sunday 17/18 August - Single Stableford, Golf NSW Sand/Grass Green Championships and Temora Tournament
Mary Haughey, Joy McCormick Lady Golfers voucehrs
Div 1 Winner - Marie Inwood 36 pts c/b Helen Spencer
Div 2 Winner - Sandra Holmes 38 pts
Div 3 Winner - Libby Plumley 38 pts
Ball Comp Winners - Helen Spencer 36, Pammie McCloy 36, Suzanne Manning 36, Chris Keevil 32, Michele Blizzard 32, Cathy Aikne 32
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Marie Inwood
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Lorraine Regan
18 players
Grant and Liz Harding, Leanne Slater, Kate Cooper, Cheryl Minehan and Tilla Davis played in the two day Golf NSW event and had a great time. No winners.
Pammie McCloy and Betty Stanton travelled to Temora and were winners of the 4BBB 46 pts and won the teams event and Betty had a NTP, well done ladies.
Wednesday 14/08/2019 - Gundagai Tournament and Pro's Comp
Liz, Leanne, Maxine, Karen, Cheryl and Tilla travelled to /Gundagai.
Div 1 - Leanne winner 32 pts, Liz runner-up 30 pts and Leanne NTP
Div 2 - Tilla winner 32 pts, Karen runner-up 30 pts and Tilla NTP
they had 49 players
19 players in Pro's comop, Sandy Pronk best with 39 pts and Penny Graves 38 pts
Saturday 10/08/2019 - NO PLAY DUE TO WEATHER
Wednesday 7/08/2019 - Single Stableford
Sheila Traynor, LynnQuay and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Liz Harding 36 pts
Div 2 Winner - Cheryl Minehan 40 pts
Div 3 Winner - Penny Greaves 42 pts
Ball Comp Winners - Noela Hardman 34, Lynn Quay 32, Sandra Holmes 32, Lorraine Regan 30, Maxine 29, Betty Stanton 29 c/b Jackie and Gail
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Helen Spencer
Keth Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Hazel Taylor
18 players and 6 Por's comp
Saturday 3/08/2019 - Single Stroke GNSW medal round
Joan Coddington & Helen Smith vouchers
Div 1 Winner - Michele Blizzard 78 nett c/b Lorraine Regan
Div 2 Winner - Penny Greaves 73 nett c/b Sandra Holmes
Div 3 Winner - Pauline Collier 67 nett
Ball Comp Winners - Sandra Holmes 73, Libby Plumley 76, Lorraine Regan 78,Sandy Pronk 78 and Pammie McCloy 79.
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sandy Pronk
Keith simmons Engineering drive & chip NTP 13th Sheila Traynor
18 players
MEDAL WINNERS - DIV 1 MICHELE BLIZZARD 78 NETT
DIV 2 SANDRA HOLMES 73 NETT
DIV 3 JUSTINE MAKEHAM 82 NETT
Wednesday 31/07/2019 - Single Stableford
Jan Broderick and Suzanne Manning vouchers
Div 1 Winner - Cheryl Minehan 34 pts c/b Leanne and Betty
Div 2 Winner - Penny Greaves 36 pts c/b Margaret
Ball Comp Winners - Margaret Kinlyside 36, Leanne Slater 34, Betty Stanton 34 and Kate Cooper 31 c/b Libby
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jackie Sheridan
Keith Simmons Engineering drive & chjip NTP 13th Maxine McCormack
15 players and 5 Pro's comp
Libby, Pammie and Estelle travelled to Catalina for their VWGA 1 day tournament earlier this week, two of them collected balls well done.
Saturday 27/07/2019 - Par 3 Championships
Young Services Club Sponsors
Div 1 - Scratch Helen Spencer 63 runner-up Liz Harding 65
Handicap Kate Cooper 53 runner-up Lorraine Regan 55
Div 2 - Scratch Betty Stanton 73 runner-up Carolyn shaw 78
Handicap Camille Carberry 53 c/b runner-up Sheila Traynor 53
23 players
Wednesday 24/07/2019 - Singel stroke GNSW medal round
Tester Porter Services vouchers
Div 1 Winner - Kate4 Cooper 76 nett
Div 2 Winner - Betty Stanton 70 nett
Ball Comp Winners - Libby PlumleyLiz Harding 77, Jackie Sheridan 77, gail Hanigan 80
and Helen Spencer 80
Elegant Timber Shutters & Blind NTP 7th Jackie Sheridan
Keith Simmons Engineeering drive & chip NTP 13th Liz Harding
15 players and 5 Por's comp
MEDAL WINNERS - A & C GRADES LIBBY PLUMLEY 74
B GRADE BETTY STANTON 70
Saturday 20//07/2019 - Keno 2 Person Ambrose, mens, ladies and mixed event
James and Christabel French Sponsors
Ladies Winners - Liz and Leanne 67 nett (73)
Mixed Winners - Wayne Hewson and Carolyn Shaw
Mens Winners - James French and Konah Miller
Wednesday 17/07/2019 and Thursday 18/072019 Weethalee and Ariah Park tournaments
Pinehurst Foursomes 36 hole main event and individual days
Leanne and Cheryl played in these tournaments, Div 1 Weethalee scratch runner-ups 80 and
Ariah Park handicap runner-ups 71 nett. Leanne NTP 8th first shot of the day.
Wednesday 17/07/2019 Single Stableford Pro's comp
Best ladies scores Cathy Aiken 41 pts and Liz Harding 37
11 players
Saturday 13/7/2019 - Single Stableford
Tilla Davis voucher
Winner - Sandy Pronk 34 pts
Ball Comp Winners - Pammie McCloy 33, Penny Greaves 32, extrra balls Liz and Larraine
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP13th Sandy Pronk
7 players
Wednesday 10/7/2019 - Single Par
Kate Cooper and Lorraine Regan vouchers
Div 1 Winner - Gail Hanigan -4
Div 2 Winner - Jackie Sheridan -3
Ball Comp Winners - Libby Plumley -4, Karen Hamilton-Gibbs -5, Betty Stanton -5 and Pammie McCloy -5
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Pammie McCloy
Keith Simmons Engineering drvie & chip NTP 13th Justine Makeham
12 players and 5 Pro's comp
Saturday 6/07/2019 - Single Stroke GNSW medal round
Tilla Davis, Maxine McCormack and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Liz Harding 71 nett
Div 2 Winner - Penny Greaves 74 nett
Div 3 Winner - Camille Carberry 69 nett
Ball Comp Winners - Pauline Collier 72, Gail Hanigan 73, Jackie Sheridan 75, Larraine Nicolls 75, Estelle Roberts 77 net c/b Helen and Suzanne
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Karen Hamilton-Gibbs
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Libby Plumley EAGLE
17 players
MEDAL WINNERS - A & C LIZ HARDING 71 NETT
B - TILLA DAVIS 85 NETT
Wednesday 3/06/2019 - Single Stableford
Leanne Slater, Pammie McCloy and Lady Golfers vochers
Div 1 Winner - Cathy Aiken 33 pts
Div 2 Winner - Pammie McCloy 31 pts
Div 3 Winner - Libby Plumley 32 pts
Ball Comp Winners - Leanne slater 31, Jackie Sheridan 30, Lorraine Nicolls 30, Betty Stanton 30 and Justine Makeham 29
Elegant Timber Shutters & Bljnds NTP 7th Larraine Nicolls
Keith simmons Engineering drive 7 chip NTP 13th Maxine McCormack
18 players and 7 Pro's comp
Saturday 29/06/2019 - 4BBB and Individual Stableford
Tester Porter Services vouchers
Winners - Pam Stolhand and Carolyn Shaw 45 pts
Ball Comp Winners - Leanne Slater 36, Noela Hardman 36, Pammie McCloy35, Libby Plumley33, Liz Harding 33, Sandy Pronk 31, Camille Carberry 31 Justine Makeham 31, Lorraine Regan 30 and Sharon Wilder30
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Pauline Collier
Keith simmons Engineering drive & chip NTP Helen Spencer
25 players
Wednesday 26/6/2019 - Single Stableford
Cathy Aiken, Lynne Page and Gail Hanigan
Div 1 Winner - Kate Cooper 33
Div 2 Winner - Betty Stanton 35 pts
Div 3 Winner - Lynne Page 35 pts
Ball Comp Winners - Sandra 34, Cathy 33, Larraine 33, Karen 32 and Noela 31
Extra balls (thanks Gail) Pammie, Liz, Libby, Lyne Q, Estelle and Leanne
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Cathy Aiken
Chochalate draw Cathy Aiken (thanks Gail)
15 players and 5 Pro's comp
Saturday 22/06/2019 - Twister
Margaret Kinlyside and Pammie McCloy vouchers
Winners - Helen Spencer and Karen Hamilton-Gibbs 62 pts
Ball Comp Winners - Lorraine Regane 36, Kate Cooper 36, Pammke McCloy 33, Penny Greaves 31, Noela Hardman 31 and Suzzane Manning 30
Elegant Timber Shutters & Blind NTP 7th Sharon Wilder
Keith Simmons Engineering drvie & chip NTP 13th Helen Spencer
19 players
Wednesday 19/06/2019 - Single Stableford
Pammie McCloy and Penny Greaves vouchers
Div 1 Winner - Noela Hardman 31 pts
Div 2 Winner - Estelle Roberts 31 pts
Ball comp winners - Shirley Roberts 30, Lyn Quay 30, Lorraine Regan 29 and Sandra Holmes 28 c/b Betty Stanton
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Betty Stanton
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Estelle Roberts
10 players and 6 Pro's comp
Saturday 15/6/2019 - Single Stableford
Annette Alexander, Carmille Carberry and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Chris Keevil 35 pts
Div 2 Winner - Lorraine Regan 35 pts
Div 3 Winner - Pauline Collier 33 pts
Ball Comp Winners - Jan Broderick 34, Karen Hamilton-Gibbs 34, Sandy Pronk 32, Camille Carberry 32 and Pammie McCloy 31
Elegant Timber Shutters & blinds NTP 7th Jan Brodercik
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP Larraine Nicolls
17 players
Friday 14 June - Cowra Foursomes tournament
Liz Hardaing and Karen Hamilton-Gibbs, Tilla Davis and Noela Hardman travel to this event
Wednesday & Thursday 12 & 13 June - Cowra Tournament Single Stroke
Helen Spencer, Liz Harding, Maxine McCormack, Karen Hamilton-Gibbs Camille Carberry and Penny Greaves travel 1 or 2 days for this tournament.
Div 1 - Helen 36 hole scratch runner-up, Thursday 18 hole scratch winner and a NTP
Liz Thursday 18 hole scratch runner-up and a NTP
Div 2 - Karen Thursday 18 hole handicap winner
Div 3 - Penny 36 hole handicap runner-up, Thursday 18 hole scratch winner and a NTP
Wednesday 12/06/2019 - Single Stableford
Maxine McCormack and Sandra Holmes
Div 1 Winner - Kate Cooper 36 pts
Dvi 2 Winner - Larraine Nicolls 30 pts
Ball Comp Winners - Gail Hanigan 35, Leanne Slater 30 and Noela Hardman 29
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Estelle Robderts
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP13th Betty Stanton
10 players in Pros' comp
Saturday 8/06/2019 - Single Stableford
Gail Hanigan, Jenelle Connelly and Lady Goflers
Div 1 Winner - Chris Keevil 36 pts
Div 2 Winner - Gail Hanigan 35 pts
Div 3 Winner - Penny Greaves 32 pts c/b Larraine Nicolls
Ball Comp Winners - Marie Inwood 35, Suzanne Manning 34, Larraine Nicolls 32, Liz Harding 31, Pam Stolhand 30, Kate Cooper 30, c/b Lynne Page and Helen Spencer
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th card draw Carolyn Shaw
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Leanne Slater
19 players
Wednesday 5/06/2019 Single Stroke 4th Medal round
Noela Hardman & Estelle Roberts vouchers
Div 1 Winner - Leanne Slater 75 nett c/b Lorraine Regan
Div 2 Winner - Pammie McCloy 78 nett c/b Lyn Quay
Ball Comp Winners - Lorraine Regan 75, Gail Hanigan 76, Lyn Quay 78, Lynne Page 80, Estelle Roberts 81, Liz Harding 81, Noela Hardman 81 and Penny Greaves 82
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Pammie McCloy
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Lorraine Regan
15 players and 5 Pro's comp
MEDAL WINNERS - A & C LEANNE SLATER 75 NETT
B LORRAINE REGAN 75 NETT
Saturday 1/06/2019 - Single Stroke GNSW 4th Medal round
Libby Pumley & Larraine Nicolls
Div 1 Winner - Noela Hardman 79 nett c/b Helen Spencer and Kate Cooper
Div 2 Winner - Jan Broderick 72 nett
Ball Comp Winners - Penny Greaves 74, Pam Stolhand 78, Helen Spencer 79, Kate Cooper 79 and Tilla Davis 79
Elegant Timber Shutters 7 Blinds NTP 7th Liz Harding
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Jan Broderick
14 players
MEDAL WINNERS - A & C hELEN sPENCER 79 NETT
B PAM STOLHAND 78 NETT
Wednesday 19/05/2019 - Harden Tournament Washed out
Sunday 26/05/2019 - Young Ladies Foursome championship - Stolhand Perpetual Trophy
Stolhand family(Pam Sam & Chris) and Young Car Wash
Winners - Liz Harding & Leanne Slater 135
Runners-Up Wendy Tuckerman & Ros Anderson 137
Handicap Winners - Suzanne Manning & Camille Carberry 112 3/4
Runners-Up Helen Spencer and Cathy Aiken 118
Ball Comp winners - Kate Cooper & Larraine Nicolls 119 3/4, Michele Blizzard & Karen Hamilt-Gibbs120, Lorraine Regan & Jan Broderick 122 1/2 and Betty Stanton & Sandy Pronk 122 3/4
24 players
Saturday 25/05/2019 - Single Stableford
Carolyn Shaw & Hazel Taylor
Div1 Winner - Michele Blizzard 38 pts
Div 2 Winner - Camille Carberry 29 pts
Ball Comp Winners - chris Keevil 34, Pam Stolhand 33, Kate Cooper 31 and Sandra Holmes 30
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP
15 players
Wednesday 22/05/2019 - Single Stableford
SandyPronk,Pauline Collier and Lady Golofers vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 36 pts
Div 2 Winner - Maureen Perkins 36 pts
Div 3 Winner - Jackie Sheridan 35 pts
Ball Comp Winners - Noela Hardman 33, Larraine Nicolls 32, Lynne Page 32, Lyn Quay32 and Leanne 31 c/b Lorraine Regan
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jenelle Connelly (card draw)
Keith Simmons engineering drive & chip NTP 13th Helen Spencer
18 players and 3 Pro's Comp
Sunday 19/05/2019 - Tournament Single Stroke/Stableford
South West Slopes Credit Union and Young Car Wash Sponsors
Div 1 - Scratch Helen Spencer 86, Runner-Up Katrina Ferris 88 (Bathurst)
Handicap Michele Blizzard 75, Runner-Up leanne slater 76
Stableford Maxine McCormack 31 pts
Visitors Joy Cameron 28 c/b Lisa Watson (Ywani)
Longest drive Wendy Tuckerman
NTP 17th Nora Saffioti (Temora)
Div 2 - Scratch Noela Hardman 94, Runner-Up Lorraine Regan 96 c/b
Handicap Jan Broderick 74, Runner-Up Kate Cooper 76
Stableford Kim watson 31 c/b Pam stolhand
Visitors Melita Nicholls 27
Longest drive Tilla davis
NTP 16th Tilla Davis
Div 3 - Scratch Joan Coddington 100, Runner-Up sharon Wilder 102
Handicap Pauline Collier 68, runner-Up Sheila Traynor 77 c/b
Stableford Tilla Davis 32
Visitors Loo Mamimg 29 pts
Longest Drive Jackie Sheridan
NTP 7th Suzanne Manning
57 players, visitors from Bathurst,Boorowa,Cootamundra, Caragabal, Federal, Gundagai, Harden, Temora, Tumut, Queanbeyan, Ywani and 29 Young members.
Saturday 18/05/2019 - Tournament 4BBB
Young Car Wash Sponsor (Mark Crutcher)
Winners - Ros Anderson & Justine Makeham 47 pts
Runners-Up - Tilla Davis & Lynne page 44 pts
Best visiting team - Melitta Nicolls & Beth Lehman Federal
Ball Comp winners - Sharon & Noela 41, Pammie (Tilla) 41, Maureen & Jackie 39, Jan & Penny 39, Kate & Estelle 39, Mixine (Ros) 39, Joy & Lisa Watson (Yowani)
Elegant Timber Shutter & Blinds NTP 7th Joy McCormick
Keith Simmons Engineering drive & chjp NTP 13th Joy Cameron (Federal)
38 players, 10 visitors Federal, Yowani and Queanbeyan
Wednesday 15/05/2019 - Single Stroke GNSW Medal round
Liz Harding, maureen Perkins and Lady Golfers vocuhers
Div 1 Winner - Noela Hardman 71 nett
Div 2 Winner - Pammie McCloy 79 nett
Div 3 Winner - Shiela Traynor 75 nett
Ball Comp Winners - Leanne Slater 74, Joy McCormick 78, Ros Anderson 79, Maxine McCormack 80, Larraine Nicolls 80 and Camille Carberry 80
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Ros Anderson
Keith Simmons Engineering drvie & chip NTP 13th Karen Hamilton-Gibbs card draw
21 players and 6 Pro's Comp
MEDAL WINNERS - DIV 1 LEANNE SLATER 74 NETT
DIV 2 PAMMIE MCCLOY 79 NETT
DIV 3 JACKIE SHERIDAN 84 NETT
Saturday 11/05/2019 - Single Par 2nd Aissur Bowl
Noela Hardman, Maira Hanrahan and Lady Golfers and Lesley Watson Aissur Bowl
Div 1 Winner - Chris Keevil -1
Div 2 Winner - B Whiffen -2 (visitor Bermagui)
Div 3 Winner - sharon Wilder -2
Ball Comp Winners - Liz Harding -2, Michele Blizzzard -2, Camille Carberry - 3, Pualine Collier - 4, Shirley Roberts -5 c/b Jan Broderick
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Tilla davis
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Lynne Page
18 players
AISSUR BOWL 2ND ROUND RESULTS - CHRIS KEEVIL 5 PTS
MICHELE BLIZZARD 4 PTS
CAMILLE CARBERRY 3 PTS
WINNER - CHRIS KEEVIL 8 PTS AND CAMILLE CARBERRY RUNNER UP 7 PTS
THANK YOU LESLEY WATSON FOR YOUR SPONSORSHIP OF THIS EVENT
Wednesday 8/05/2019 - Single Stableford
Helen spencer voucher
Winner - Maxine McCormack 40 pts
Ball Comp Winners - Esteleel roberts 35, Lorraine Regan 34, Liz Harding 30 and Noela 28 c/b Pammie McCloy
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sandra Holmes
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Jackie Sheridan
9 players
Tuesday 7/05/2019 - Tumut Tournament 4bbb
Liz, Leanne, Maxine and Tilla travelled to Tumut
Liz Harding & Leanne slater scratch 4bbb winners 28 pts (43 stableford pts)
Maxine McCormack & Tilla Davis 4bbb winners 44 pts and Maxine won a prise in the raffle too
Monday & Tuesday - Mollymook Hilltops Tournament
Ros, Larraine, Suzanne, Penny and Maureen made this trip
Sunday 5/05/2019 - Forbes Tournament
Liz, Leanne, Maxine and Tilla travelled to Forbes
Div 1 Liz Harding Scratch runner-up 85
Div 3 Tilla Davis Scratch Winner 107 and NTP drive and chip
Saturday 4/05/2019 - Single Stroke GNSW Medal round and 1st round AISSUR Bowl
Ros Anderson vouchers
Div 1 Winner - Chris Keevil 72 nett and 2nd Michele Blizzard 74 nett
Div 2 Winner - Camille Carberry 68 nett and 2nd Sandra Holmes 76 nett
Ball Comp Winners - Ros 66, Michele 74, Noela 75 and Sandra 76
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Noela Hardman
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Suzanne Manning
MEDAL WINNERS - DIV 1 MICHELE BLIZZARD 74 NETT
DIV 2 NOELA HARDMAN 75 NETT
AISSUR BOWL POINTS - Ros Anderson 5 pts
Camille Carberry 4 pts
Chris Keevil 3 pts
all other players 1 pt each. Second round next Saturday Par
13 players
Wednesday 1/05/2019 - SWLGA Scratch Teams Event @ Airah Park and Pro's Comp
Silver Team - Winners. team members
Liz Harding, Leanne Slater, Ros Anderson, Maxine McCormack and Cathy Aiken.
Bronze Team - Winners, team members
Sandra Pronk, Karen Hamilton-Gibbs, Tilla Davis, Penny Greaves and Jackie Sheridan.
Individual Wins
Silver Div - Liz Harding 77 scratch winner, Ros Anderson 69 nett handicap runner-up c/b
Bronze Div - Jackie Sheridan 59 nett handicap winner,Sandra Pronk 33 best front 9 Penny Greaves 32 1/2 best back 9.
Pro's comp 5 players, Winner Suzanne Manning 44 pts
Saturday 27/04/2019 - Single Stableford
Sandra Holmes, Lynne Page and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Ros Anderson 43 pts
Div 2 Winner - Pam Stolhand 35 pts and Div 3 Winner - Libby Plumley 34 pts
Ball Comp Winners - Pammie McCloy 33, Larraine Nicolls 33, Chris Keevil 32, Camille Carberry 32 and Jackie Sheridan 32
Elegant Timber Shutters & Bluinds NTP 7th Lynne page
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Chris Keevil
18 players
Wednesday 24/04/2019 - Single Stableford
Jennelle Connelly and Margaret Kinlyside vouchers
Div 1 Winner - Lorraine Regan 39 pts
Div 2 Winner - Libby Plumley 38 pts
Ball Comp Winners - Lynn Quay 35, Penny Greaves 35, Maxine McCormack 34, Camille Carberry 33 and Lynne Page 33 c/b Estelle Roberts
Elegant Timbers Shutters 7 Blinds NTP 7th Lorraine Regan
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Jenelle Connelly
15 players and 4 Pro's comp
Saturday 20/04/2019 - Single Stableford
Kate Cooper and Michele Blizzard vouchers
Div 1 Winner - Michele Blizzard 36 pts
Div 2 Winner - Diandra Mawhinney 36 pts
Ball Comp Winners - Chris Keevil 35, Kate Cooper 32 and Noela Hardman 31
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Michele Blizzard
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Pammie McCloy
11 players
Wednesday 17/04/2019 - Single Stroke GNSW Medal round
Larraine Nicolls and Betty Stanton vouchers
Div 1 Winner - Diandra Mawhinney 70 nett
Div 2 Winner - Sandra Holmes 73 nett
Ball Comp Winners - Liz Harding 72, Helen Spencer 74, Ros Anderson 74, Camille Carberry 75 and Cathy Aiken 75
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Lorraine Regan
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Cathy Aiken
14 players and in Pro's comp
MEDALS - DIV 1 SANDRA HOLMES 73 NETT
DIV 2 LIBBY PLUMLEY 84 NETT
Saturday 13/04/2019 - Brian Gales Memorial 4Ball Medley
Frazer adn Keevil Families and Margaret Gales and Family sponsors
Men - Grant Noakes and John Connelly 46 pts
Mixed - Grant and Liz harding 46 pts
Ladies - Suzanne Manning & Camille Carberry 46 pts
Individual lady - Pammie McCloy 40 pts
Wednesday 10/04/2019 - Single Par
Laura Caldwell Bridges Finance Sponsor
Div 1 Winner - Liz Harding +2
Div 2 Winner - Diandra Mawhinney +5
Div 3 Winner - Lavell Hardy - 4 c/b Estelle Roberts
Ball Comp Winners - Sandra Holmes 0, Cathy Aiken -2, Maxine McCormack -3, Helen Spencer -3, Leanne Slater -3 and Shirley Roberts -3
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Betty Stanton (card draw)
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Estelle Roberts
21 players and 4 Pro's Comp
Saturday 6/04/2019 - Single Stroke & GNSW 2nd Medal round
Lorraine Regan, Cathy Aiken and Lady Golfers vocuhers
Div 1 Winner - Chris Keevil 73 nett c/b Maxine McCormack
Div 2 Winner - Noela Hardman 78 nett c/b Diandra Mawhinney
Div 3 Winner - Libby Plumley 76 nett
Ball Comp Winners - Maxine McCormack 73, Michele Blizzard 76, Helen Spencer 76, Penny Greaves 77, Liz Harding 78 c/b Diandra Mawhinney
18 players
MEDAL WINNERS - DIV 1 MICHELE BLIZZARD 76 NETT C/B HELEN SPENCER
DIV 2 - NOELA HARDMAN 78 NETT
Wednesday 3/04/2019 - Single stableford
Libby Plumley, Gail Hanigan and Lady Goflers vouchers
Div 1 Winner - Ros Anderson 35 pts c/b Liz Harding
Div 2 Winner - Deandra Mawhinney 36 pts
Div 3 Winner - Lyn Quay 31 pts
Ball Comp Winners - Liz Harding 35, Maureen Perkins 33, Cathy Aiken 30, Shirley Roberts 30, Pammie McCloy 30 and Leanne Slater 29 c/b Larraine Nicolls
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jackie Sheridan
Keith Simmons Engineering drive & chi;p NTP 13th Liz Harding
20 players and 5 Pro's comp
Tuesday 2/04/2019 - Veteran Womens Golf Association 2 Day Country
Tournament At Young, Single Stableford
Div 1 handicap 0 - 20
1st - Maxine McCormack Young 36 pts
2nd - Chris Keevil Young 34 pts
3rd - Michele Blizzard Young 31 pts c/b
4th - Kathy Fetterplace Maitland 31 pts c/b Leanne Slater Young 31 pts
Div 2 -1 handicap 21 - 25
1st - Lorraine Regan Young 34 pts
2nd - Betty Stanton Young 28 pts
3rd - Hanna Thorley Chatswood 27 pts c/b
4th - Pattie Bowden Nelson Bay 27 pts
Div 2 -2 handicap 26 - 30
1st - Kim Soon Chatswood 31 pts
2nd - Pammie McCloy Young 29 pts c/b
3rd - Sandra Holmes Young 29 pts
4th - Jackie O'Neill Pacific Dunes 25 pts
Div 3 handicap 31 - 45
1st - Sheila Prater Chatswood 30 pts
2nd Nikki Ireland Nelson Bay 20 pts
3rd - Maria Lewis Chatswood 27 pts c/b
4th - Gerri Foster Newcastle 27 pts
Balls went down to 23 pts
132 players (9 local and 123 visitors)
Monday 1/04/2019 - Veterans Womens Golf Association 2 Day Country
Tournament At Young, 4BBB
Winners - Michele Blizzard and Pammie McCloy Young 39 pts
Runners-Up - Sue Nelson and Hanna Thorley Chatswood 38 pts
3rd - Lorraine Regan Young and Marie Le Marchant Newcastle 37 pts
4th - Lucy Minehan and Susie Davies Newcastle 30 pts c/b Sandra Holmes Young and Kay Smith Bonnie Doon and Jill Cash Bonnie Doon and Libby Fowler Horisons
Balls down to 32 pts
132 Players (7 locals and 125 visitors)
Saturday 30/03/2019 - Single Stableford
Lady Golfers vocuhers
Div 1 Winner - Liz Harding 34 pts c/b Wendy Tuckerman
Div 2 Winner - Lynne Page 37 pts
Ball Comp Winners- Wendy Tuckerman 34, Penny Greaves 32, Chris Keevil 31, Ros Anderson 28 and Helen Smith 28 c/b Caroly Shaw
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Larraine Nicolls
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th no winner
14 players
Wednesday 27/03/2019- Single stableford
Young Lady Golfers
Div 1 - Lorraine regan 33 pts c/b Helen spencer
Div 2 - Sandra holmes 36 pts
Div 3 Pammie McCloy 33 pts
Ball comp winners - Helen spencer 33, Karen Hamilton-Gibbs 33, Penny Greaves 32, Larraine Nicolls 32, Lynne Page 32 and Lynn Quay 31.
Elegant Timber Shutters & Blunds NTP 7th Lynn Quay card draw
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Liz Harding
19 players and 6 Pro's Comp
Sunday 24/03/2019 - Single Stroke 3rd and final round Championships
DONGES SUPA IGA AND TERRY BROS CARPET COURT CHAMPIONSHP SPONSORS
Lady Golfers daily vouchers
Div 1 Winner - Michele Blizzard 72 nett c/b Helen Spencer
Div 2 Winner - Deandra Mawhinney 65 nett
Div 3 Winner - Pauline Collier 74 nett
Ball Comp Winners - Helen Spencer 72, Cathy Aiken 72, Ros Anderson 75, Camille Carberry 76, Penny Greaves 79 and Libby Plumley 79
24 players
CHAMPIONSHIP RESULTS
2019 CLUB CHAMPION - HELEN SPENCER 243
RUNNER-UP LEANNE SLATER 269
B GRADE CHAMPION - DEANDRA MAWHINNEY 291
RUNNER -UP CATHY AIKEN 292
C GRADE CHAMPION - LIBBY PLUMLEY 331
RUNNER-UP SUZANNE MANNING 353
HANDICAP A GRADE - MICHELE BLIZZARD 224
RUNNER-UP KATE COOPER 236
B GRADE - LORRAINE REGAN 231
RUNNER-UP TILLA DAVIS 235
C GRADE - PAULINE COLLIER 231
RUNNER-UP CAMILLE CARBERRY 235
CENTENIAL BOWL (54 hole best nett scroe)
DEANDRA MAWHINNEY 213 C/B HELEN SPENCER
BETTE BOOKER (54 hole best nett score over 70) LORRAINE REGAN 231
Saturday 23/03/2019- Single Stroke 2nd round CHAMPIONSHIPS
DONGES SUPA IGA AND TERRY BROS CARPET COURT CHAMPIONSHIP SPONSORS
Liz Harding, Penny Greaves and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 71 nett
Div 2 Winner - Lorraine Regan 72 nett
Div 3 Winner - Maureen Perkins 75 nett
Ball Comp Winners - Kate Cooper 74, Deandra Mawhinney 74, Michele Blizzard 75,
Cathy Aiken 76, Camille Carberry 76, Pauline Collier 76 c/b Leanne Slater
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Michele Blizzard
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Lorraine Regan
23 players
CHAMPIONSHIPS AFTER ROUND 2
A GRADE - HELEN SPENCER 162, LEANNE SLATER 176
B GRADE - LORRAINE REGAN 193, CATHY AIKEN 198
C GRADE - LIBBY PLUMLEY 219, SUZANNE MANNING 234
Wednesday 20/03/2019 - Single Stableford
Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Karen Hamilton-Gibbs 39 pts
Div 2 Winner - Lavell Hardy 36 pts
Ball Comp Winners - Noela hardman 33m, Estelle Roberts 32, Lorraine Regan 31 and Maureen perkins 29
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Noela Hardman
Keith Simmons Engineering drive & chuip NTP 13th Lorraine Regan
14players and 4 Pro's comp
Sunday 17/03/2109 - Single Stroke 1st round CHAMPIONSHIPS
DONGES SUPA IGA AND TERRY BROS CARPET COURT CHAMPIONSHIP SPONSORS
Gail Hanigan, Shirley Roberts and Cathy Marshall daily vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 71 nett
Div 2 Winner - Tilla Davis 69 nett
Div 3 Winner - Libby Plumley 75 c/b Penny Greaves
Ball Comp Winners - Betty Stanton 72, Karen Hamilton-Gibbs 72, Diandra Mawhinney 74, Penny Greaves75, Sharon Wilder 75, Leanne Slater 76, Michele Blizzard 77 and Pammie McCloy 77
25 players
CHAMPIONSHPS AFTER 1 ROUND
A GRADE - Helen Spencer 81 and Leanne Slater 88
B GRADE - Betty Stanton and Tilla Davis 98 and Karen Hamilton-Gibbs 99
C GRADE - Libby Plumley 108 and Suzanne Manning 114
Saturday 16/03/2019 - Single Stableford
Lady Golfers sponsor
Div 1 Winner - Chris Keevil 31 pts c/b Pam stolhand
Div 2 Winner - Tilla Davis 40 pts
Div 3 Winner - Camille Carberry 36 pts
Ball Comp Winners - Pauline Collier 33, Justine Makeham 32, Pam Stoland 31, Josie Webber 30,
Suzanne Manning 29 and Liz Harding 28
Elegant Timber Shuters & Blinds NTP 7th Tilla Davis
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Joan Coddingtion (card draw)
19 players
Wednesday 13/03/2019 - Single Stroke GNSW Medal
Lady Golfers Sponsors
Div 1 Winner - Kate Cooper 67 nett
Div 2 Winner - Maureen Perkins 72 nett
Div 3 Winner - Jackie Sheridan 67 nett
Ball Comp Winners - Lorraine Regan 70, Libby Plumley 72, Penny Greaves 72, Karen Hamilton-Gibbs 73, and Liz Harding 74
Elegant Timber Shuttters & Blinds NTP 7th Jan Broderick
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th
19 players and 6 Pro's comp
MEDAL WINNERS - DIV 2 KATE COOPER 67 NETT
DIV 3 JACKIE SHERIDAN 67 NETT
Saturday 9/03/2019 - Single Stroke GNSW Medal
Kate Cooper, Sandra Holmes and lady Golfers sponsors
Div 1 Winner - Noela Hardman 69 nett
Div 2 Winner - Pammie McCloy 76 nett
Div 3 Winner - Justine Makeham 72 nett
Ball comp Winners - Liz Harding 70, Leanne Slater 73, Helen Spencer 74 and Michele Blizzard 76
Elegant Timber Shutters & blinds NTP 7th Joan Coddington
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13 Ros Anderson
19 players
MEDAL WINNERS - DIV 1 LIZ HARDING 70
DIV 2 NOELA HARDMAN 69
DIV 3 JUSTINE MAKEHAM 72
Wednesday 6/03/2019 - 2 Lady Ambrose Opening Day
Lady Golfers Sponsors
Winners - Liz Harding and Jan Broderick 69 1/2
Ball Comp Winners - Joan Coddington and Pam Stolhand 72, Penny Greaves and
Joy McCormick 72 1/2, Kate Cooper and Larraine Nicolls 73 1/4 and Sandra Holmes and Betty Stanton 75 c/b Michele Blizzard and Karen hamilt-Gibbs
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sandra Holmes
24 players
Saturday 2/03/2019 - 4Ball Aggregate and Individual Stableford Opening Day
Lady Golfers Sponsors
Winners - Cathy Aiken and Penny Greaves 71 pts
Ball Comp Winners - Pam Stolhand 39 pts, Kate Cooper 36 pts, Lynne Page 34 pts, Larraine Nicolls 34 pts, Helen Spencer 33 pts, Lorraine Regan 33 pts, Chris Keevil 33 pts and
Carolyn Shaw 33 pts
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Estellle Roberts
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Michele Blizzard
28 players
SUMMER COMP RESULTS
ELEGANT TIMBER SHUTTERS & BLINDS SPONSORED THE QUALIFIERS FOR THIS COMP
28 players received a ball. Liz, Cathy, Gail, Maureen, Helen, Karen, Lorraine, Justine, Ros, Sandra, Marie, Chris, Leanne, Carolyn, Tilla, Noela, Jan, Pam, Diandra, Larraine, Lynne, Penny, Wendy, Camille, Libby, Suzanne, Pammie and Joan.
1st Liz Harding 184 , tied 2nd Cathy Aiken, Maureen Perkins and Gail Hanigan 182 , 5th Helen Spencer 178 and 6th Karen Hamilton-Gibbs 174
Wednesday 27/02/2019 - Pro's Comp
Best ladies scores Marie Inwood 36 pts, Noela Hardman 34 pts and Carolyn Shaw 34 pts
19 players
Saturday 23/2/2019 - Single Stableford Summer Comp
Karen Hamilton-Gibbs, Liz Harding and Maxine McCormack 37 pts and Maureen Perkins 35 pts
20 players
Wednesaday 20/02/2019 - Pro's Comp
Best ladies scores Helen Spencer 39 pts, Noela Hardman 37 pts and Joan Coddington 34 pts
20 players
Saturday 16/2/2019 - Sinlge Stable Summer Comp
Sandy Pronk 39 pts, Marie Inwood 37 pts Ros Anderson 36 pts and Lorraine Regan 36 pts
22 players
Wednesday 6/2/2019 - Pro's Comp
Best ladies scores Marie Inwood 36 pts and Noela Hardman 34 pts
17 players
Saturday 2/2/2109 - Single Stableford Summer Comp
Maureen Perkins 46 pts, Helen Spencer 35 pts and Ros Anderson, Lorraine Regan and Leanne Slater 33 pts
22 players GREAT SCORE MAUREEN
Wednesday 30/1/2019 - Pro's Comp
Best ladies scores Helen Spencer 37 , Karen Hamilton-Gibbs 33, Noela Hardman 33 and
Lynne Quay 33
18 players
Saturday 26/1/2019 - Australia Day Medal Single stableford
Blooms The Chemist, Langs Pools & Spa, Kay McDonald Trophies, Watson Toyota
& Vinnies Pizza Sponsors
Medal Winner Karen Hamilton-Gibbs 35 pts
Div 1 - 1st Cathy Aiken 33 pts c/b , 2nd Noela Hardman 33 pts
Div 2 - 1st Karen Hamilton Gibbs 35 pts, 2nd Jackie Sheridan 34 pts
13 players
Wednesday 23/1/2019 - Pro's Comp
Winner Kate Cooper 41 pts, 2nd Noela hardman 39 pts then the men well done ladies.
13 players
Saturday 19/1/2019 - Summer Comp Single Stableford
Cathy Aiken 39 pts, Marie Inwood 38 pts and Chris Keevil 37 pts best scores
18 players
Wednesday 16/1/2019 - Pro's Comp
Best ladies Liz Harding 37 pts and Maureen Perkins and Jackie Sheridan 34 pts
15 players
Saturday 12/1/2019 - Single Stableford Summer Comp
Liz Harding 39 pts and Gail Hanigan 37 pts best scores
14 players
Wednesday 9/1/2019 - Pro's Comp
Best ladies scoresLorraine Regan 37 pts and Libby Plumley 36 pts
21 players
Saturday 5/1/2019 - Summer comp Single Stableford
Penny Greaves and Chris Keevil 34 pts and Sandra Holmes 33 pts best scores
13 players
Wednesday 2/1/2019 - Pro's Comp
Best ladies scores Karen Hamilton-Gibbs 36 pts, Chris Keevil 35 pts
14 players
Saturday 29/12/2018 - Summer Comp Single Stableford
Diandra Mawhinney 38 pts, Sandra Holmes 36 pts Liz Harding 35 pts
11 players
Wednesday 26/12/2018 - Pro's Comp
Best lady Michele Blizzard 38 pts
Saturday 22/12/2018 - Single Stableford Summer Comp
Cathy Aiken 39 pts, Helen Spencer and Justine Makeham 37 pts and
Ros Anderson 36 pts pts
18 players
Wednesday 19/12/2018 - Single stableford Pro;s Comp
Best ladies Michele Blizzard 38 pts, Liz harding 37 pts and Lynne page 36 pts
20 players
Saturday 15/12/2018 - Single Stableford Summer Comp
Sandra Pronk 39 pts, Karen Hamilton-Gibbs 38 pts, Jan Broderick and Helen Spencer 36 pts
20 players
Wednesday 12/12.18 - Pros's Comp
Best ladies Sandra holmes and Betty Stanton 35 pts and Jackie Sheridan 33 pts
15 players
Saturday 8/12/2018 - Summer Comp sinlge Stableford
Gail Hanigan and Deandra Mawhinney 40 pts, Tilla Davis 38 and Lorraine Regan 37
22 players
Wednesday 5/12/2018 - Single Stableford Pro's Comp
Best ladies Cathy Aiken 40 pts, Leanne Slater 39 pts and Sandra Holmes 37 pts
23 players
Saturday 1/12/18-Single Stableford Summer Comp.
1st-Leanne Slater 42 pts, 2nd-Trish Miller 38 pts, 3rd-Liz Harding 37 pts
21 players