pic

Results - Ladies

Saturday 9/12/2017 - Single Stableford Summer Comp
Larraine Nicolls 37 pts and Pammie MCloy 36 pts
15 players

Wednesday 6/12/2017 - Pro's comp
Catherine Aiken best lady 40 pts
7 players
Saturday 2/12/2017 - wash out

Wednesday 29/11/2017 - Pro's Comp Single Stableford
Best scores Chris Keevil 40 pts, Pammie McCloy 40 pts and Betty Stanton 39 pts
19 players

Saturday 25/11/2017 - Par 3 Championships
Sponsored by Richard Mellish Insurance and Community Network
Div 1 - Scratch Winner Helen Spencer 56 runner-up Liz Harding 57
         - Handicap Winner - Chris Keevil 48.75 runner-up Gail Hanigan 52 .75
Div 2 - Scratch Winner Margaret Kinlyside 67 runner-up Sandra Holmes 72
         - Handicap Winner - Carolyn Shaw 49 runner-up Hazel Taylor 49.5
23 players

Wednesday 15/11/2017 - Pro's Comp
best scores Liz 40, Jan and Libby 36
21 players

Saturday 11/11/2017 Summer Comp Single Stableford
best scores Liz 40, Ros 38, Gail37, Lorraine 37 Kate and Shirley 36
23 players

Wednesday 8/11/2017 Pro's Comp
best scores Lynne 34 and Pammie 33
18 players

Sunday 5/11/2017 - 9 holes Presednet V's Captains. Lunch and Presnetation
Helen's team defeated Leanne's balls went to the players that won each match
WEDNESDAYS WINNERS
SCRATCH - Div 1 Liz Harding 80, Div 2 Noela Hardman 89, Div 3 Tilla Davis 99
ECLECTIC - Div 1 Leanne Slater, Div 2 Betty Stanton, Div 3 Maria Hanrahan
BIRDIES - Div 1Liz Harding & Leanne Slater 8, Div 2 Gail Hanigan 3, Div 3Jenelle Connelly 1
GOBBLES -Div 1 Liz Harding 3, Div 2 Margaret Kinlyside and Betty Stanton 5 Div 3 Lyn Quay and Jenelle Connelly 2 
CONSISTENCY - Larraine Nicolls
MID WEEK MATCH PLAY - SPONSORED BY NANCY MCGREGOR
Kate Cooper defeated Penny Greaves in round 4
WEEKEND WINNERS
SCRATCH - Div 1 Helen Spencer 80, Div 2 Noela Hardman 92, Div 3 Maureen Perkins 102
ECLECTIC - Div 1 Liz Harding, Div 2 Libby Plumley, Div 3 Pammie McCloy
BIRDIES -Div 1 Liz Harding 17, Div 2 Suzanne Manning, Larraine Nicolls, Sandra Holmes and Libby Plumley , Div 3 Pammie McCloy and Jenelle Conelly 1
GOBBLES - Div 1 Leanne Slater 5, Div 2 Suzanne Manning 5, Div 3 Pammie McCloy and Lynne Page 3
CONSISTENCY - Libby Plumley
WIRRAL CUP - SPONSORED BY HELEN SPENCER
Michele Blizzard defeated Tilla Davis
MOST REDUCED HANDICAP - SPONSORED BT LESLEY WATSON
Lynne Page 5.4
 
Saturday 4/11/2017 - American Foursomes
David Hamblin & Amcal Pharmacy vocuhers
Winners - Noela Hardman & Mary Haughey 68 nett
Ball Comp Winners - Noela & Mary 68, Libby Plumley & Pammie McCloy 71 and Larraine Nicolls & Wendy Tuckerman 71 1/2
19 players
Wednesday 1/11/2107 - Pro's Comp, from now till March

Sunday 29/10/2017-O Day - Single Stableford
"O" Birthdays sponsors - Lesley, Nancy, Larraine, Marg, Shirley, Helen, Tilla, Trish, Cathy, Sharon and Christabel (Helen organiser) Thank You
Div 1 Winner - Lorraine 36 pts (Helen 38)
Div 2 Winner - Margaret Kinlyside 39 pts
Div 3 Winner - Diandra Mawhinney 37 (welcome)
Ball Comp Winners - Marg 39, Diandra 37, Lorraine 36, Liz 35, Jan 33, Sandra 33, Kate 33, Shirley 32, Maureen 30, Leanne 30 and Lynne 30
Div 1 1st 9 - Jan Broderick 18 and 2nd 9 Liz Harding 19
Div 2 1st 9 - Sandra Holmes 20 and 2nd 9 Tilla Davis 15
Div 3 1st 9 - Lynne Lockton 20 and 2nd 9 Maureen Perkins 18  
16 players

Saturday 28/10/2017 - Single Stableford
Donges Supa IGA vouchers
Div 1 Winner - Michele Blizzard 36 pts
Div 2 Winner - Gail Hanigan 37 pts
Div 3 Winner - Carolyn Shaw 31 pts
Ball Comp Winners - Gail 37, Kate Cooper 36, Michele 36 and Wendy Tuckerman 35
Elegant Timber Shuters & Blinds NTP Maureen Perkins
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive & chip Jackie Sheridan
15 players

Wednesday 25/10/2017 - Single Stableford
Lady Golfers vocuhers
Div 1 Winner - Lorraine Regan 36 pts
Div 2 Winner - Gail Hanigan 34 pts
Div 3 Winner - Penny Greaves 40 pts
Ball Comp Winners - Penny 40, Lorraine 36, Libby Plumley 35, Hazel Taylor 34 c/b Gail
Elegant Timber Shutters 7 Blinds NTP 7th Hazel Taylor
16 players and 6 Pro's Comp

Saturday &Sunday 21 & 22 October 
Golf NSW Ladies Sandgreen Championships @ Holbrook
Liz, Leanne and Tilla represented Young at this event.  Leanne was runner-up in the Championship (86 + 84) total 170. Winner 166 Kim Robinson from Wagga Country Club

Saturday 21/10/2017 - Twister Medley and Individual Stableford
Col & Michele Blizzard Vouchers
Andrew & Cath Aiken 71 pts, Penny Greaves individual lady 37 pts

Wednesday 18/10/2017 - Single Stableford
Donges supa IGA Vouchers
Div 1 Winner - Liz Harding 38 pts
Div 2 Winner - Betty Stanton 37 pts
Ball Comp Winners - Liz 38, Betty 37 and Penny Greaves 34
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Noela Hardman
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Betty Stanton
9 players and 8 Pro's comp

Saturday 14/10/2017 - Single Stableford
Laura Caldwell Finance sponsor
Div 1 1st - Helen Spencer 37 pts 2nd - Leanne Slater 34 pts
Div 2 1st - Pam Stolhand 37 pts 2nd - Noela Hardman 36 pts
Div 3 1st - Libbyy Plumley 37 pts 2nd - Suzanne Manning 36 pts
Ball Comp Winners - Helen 37, Libby 37, Pam 37, Noela 36 and Suzanne 36
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Ros Anderson
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Tilla Davis
16 players

Wednesday 11/10/2017 - Single Stableford
Lady Golfers Vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 37 pts
Div 2 Winner - Sandra Holmes 38 pts
Div 3 Winner - Maria Hanrahan 45
Ball Comp Winners - Maria 45, Sandra 38, Helen 37, Libby Plumley 37 and Lynne Quay 37
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sandra Holmes
Keith Simmone Engineering drive & chip NTP 13th Maria Hanrahan
16 players and 6 Pro's Comp

Sunday 8th October
- SWLGA Foursomes Championship @ Gundagai
Open Championsip -  Runners-Up Leanne Slater and Cheryl Minehan 84 (winners 83) and third Wendy Tuckerman and Ros Anderson 87
Closed Championship - Winners Leanne Slater and Cheryl Minehan 84
Runners-Up -Wendy Tuckerman and Ros Anderson 87

Friday 6th and Saturday 7th October SWLGA Championship @ Gundagai
Open Championship - Liz Harding 86+82 (168) runner-up Janelle Sullivan 85 + 85 (170) Leeton
Closed Championship - Liz Harding 86 + 82 runner-up Leanne Slater 87 + 84 (171)
Presidents Trophy - Liz Harding 74 nett (Saturday best score, qualify at home club in August)
Open Scratch Team - Winners Liz Harding 86 + 82, Leanne Slater 87 + 84 and Michele Blizzard
92 + 91 total 522
Open Championship Division 3 Winner - Tilla Davis 99 + 103 (202)

DIVISION 1 - Leanne Slateer runner-up 36 hole handicap 143 (73 + 70)            
      Friday - Leanne Slater 1st 9 hole 32 nett
      Saturday - Liz Harding runner-up gross 82 and third Leanne Slater gross 84, Kate Cooper third handicap 71 nett.
DIVISION 2 - Larraine Nicolls runner-up 36 hole handicap 139  (74 + 65)
       Friday Larraine Nicolls 1st 9 32 nett
       Saturday Larraine Nicolls runner-up 18 hole gross 93 and Libby Plumley 1st 9 35 nett
DIVISION 3 - Friday Tilla Davis winner  18 hole gross 99
                      Saturday Tilla Davis winner 18 hole handicap 72 net and Penny Greaves runner-up 18 hole handicap 74 nett.
         

Saturday   7 October 2017
Single Stableford - Ball Sweepstake
Winner:  Lorraine Regan 34 pts
Ball winners:  Chris Keevil (33), Lynne Page (32), Marie Inwood (31), Helen Spencer (31)
11 players

Wednesday 4/10/2017 - Single Stableford
Lady golfers vouchers
Div 1 Winner - Jan Broderick 35 pts
Div 2 Winner - Maria Hanrahan 41 pts
Ball Comp Winners - Maria 41 pts, Penny Greaves 37 pts and  Jan Broderick 35
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th
13 players and 9 Pro's Comp

Saturday 30/09/2017 - Single Stableford
Leanne Slater and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Leanne Slater 35 pts
Div 2 Winner - Galil Hanigan 35 pts c/b Pam Stolhand
Div 3 Winner - Libby Plumley 35 pts
Ball Comp Winners - Leanne 35, Gail 35, Pam  35, Libby 35, Chris Keevil 34, Sheila Ttraynor 34,
Cathy Aiken 34, Suzanne Manning 34, Liz Harding 33 and Penny Greaves 33
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sheila Traynor
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Michele Blizzard
19 players
Welcome back Shirley Roberts and WELCOME Jackie Sheridan
 
Wednesday 27/9/2017 - Single Par
Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Gail Hanigan 0
Div 2 Winner - Sandra Holmes +4
Div 3 Winner - Maureen Perkins +3
Ball Comp winners - Sandra +4, Maureen +3, Gail 0, Penny Greaves 0 c/b Maria Hanrahan
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Penny Greaves
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Helen Spencer
16 players and 5 Pro's comp

Sunday 23/09/2107 - Foursomes Championships (27 holes)
Stolhand Perpetual Trophy - Stolhand Family and Lady Golfers
Scratch Winners - Liz Harding and Leanne Slater 129
Runners-Up - Pam Stolhand and Christabel French 130
Handicap Winners - Helen Spencer and Gail Hanigan 107 1/4 (131)
Runners-Up - Michele Blizzard and Chris Keevil 109 (133)
Ball Comp winners - Betty & Marg 115 3/4, Cheryl & Tilla 117 1/4, Maureen & Jan 119 1/4,
Larraine & Moela 119 1/2 and Suzanne & Mary 125 1/2


Saturday 23/09/2017 - Honor Oliver Memorial 4BBB Mixed Stableford & Individual
Oliver FamilySponsors
Winners - Rick Oliver and Lavell Hardy  45 pts
Runners-Up - Chris Frazer  and Joan Coddington 44 pts c/b
Mens - Geoff Connelly 41 pts
Ladies - Cathy Aiken 37 pts
NTP - Chris Keevil 

Wednesday 20/09/2017 - Single Stroke Medal of Medals and Single Stableford
Lady Golfers, Gail Hanigan and Leanne Slater vouchers
Div 1 Winner - Noela Hardman 68 nett
Div 2 Winner - Larraine Nicolls 72 nett
Div 3 Winner - Hazel Taylor 72 nett
tableford wner - Margaret kinlyside 35 pts multiple c/b
Ball Comp Winners - Noela 40 pts, Hazel 36 pts, Larraine 36 pts, Gail 35, marg 35 c/b Liz, Jan and Leanne.  17 players and 6 Pro's Comp
Elegant Timber Shutters 7 Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Cathy Marshall
MEDAL OF MEDALS WINNER - NOELA HARDMAN 68 NETT

Sunday 17/09/2107 - Boorowa Tournament
Liz,Cheryl, Tilla, Sheila  and Betty made this trip
Div 1 - Scratch Winner Liz Harding
Div 2 - Scratch Runner Up Tilla Davis and NTP, Handicap Runner Up Betty Stanton
Div 3 - Handicap Winner Sheila traynor

Sharon Wilder and Penny Greaves played in the Bermagui Tournament
Div 2 - 4BBB and came 2nd

 Saturday 16/09/2107 - Single Stroke Medal of Medals and Single Stableford
Lady Golfers, Gail Hanigan and Leanne Slater
Div 1 Winner - Liz Harding 71 nett
Div 2 Winner - Libby Plumley 75 nett
Stableford Winner - Leanne Slater 34 pts c/b Maxine McCormack
Ball Comp Winners - Liz 71, Gail 73, Leanne 74 and Maxine 74
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Chris Keevil
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Gail Hanigan
14 players
MEDAL OF MEDALS WINNER - HELEN SPENCER 75 NETT

Wednesday 13/09/2017 - Single Stroke GNSW 6th medal round Single Stableford in conjun.
Laura Caldwell Finance vouchers
Div 1 Winner - Leanne Slater 68 nett
Div 2 Winner - Gail Hanigan 69 nett
Div 3 Winner - Larraine Nicolls 67 nett
Div 1 Stableford Winner - Helen Spencer 36 pts
Div 2 Stableford Winner - Betty Stanton 36 pts
Div 3 Stableford Winner - Alexa Preston 38 pts
Ball Comp Winners - Larraine 41, Leanne 40, Alexa 38, Gail 39, Betty 36 and Helen 36
Elegant Timber Shuuters & Blinds NTP 7th Cathy Marshall
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Lyn Quay
19 players

MEDAL WINNERS - DIV 1  LEANNE SLATER 68 NETT
                                  DIV 2 LARRAINE NICOLLS 67 NETT
                                  DIV 3 PAMMIE MCCLOY 74 NETT

GOLF NSW MEDAL QUALIFIERS 
WEDNESDAY
DIV 1 NOELA HARDMAN 
DIV 2 LARRAINE NICOLLS
DIV 3 PAMMIE MCCLOY
SATURDAY
PAM STOLHAND
These ladies now play the SWLGA District Medal Final at Temora on Sunday 15th October
                                      
Monday 11/09/2017 - 4BBB Keno South West Final @ Cootamundra
Libby Plumley and Pammie McCloy and Chris Keevil and Carolyn Shaw represented Young in this event.  Libby Plumley and Pammie McCloy winners with +9, Cootamundra second with +8.
Congratulations ladies

Sunday 10/09/2017 - Binalong Tournament
Liz, Leanne and Betty travelled to this event
Scratch Winner - Liz Harding 81
Handicap Winner - Betty Stanton 73 nett
Longest drive - Leanne Slater
NTP 14th Liz Harding, Vets
Liz 72, Betty 73 and Leanne 77 won the team of three

Saturday 9/09/2017 - 2 Person Ambrose Mercy Care Centre
Peter Greaves and Brian Norman
Ladies Winners - Liz Harding and Leanne Slater 68 3/4
Mixed Winners - Peter Campbell and Sandy Pronk
Mens - Colin and Andrew Miller
NTP 16th Tilla Davis
Straight Drive Maxine McCormack

Wednesday 6 /9/ 2017 - Single Stableford
Julie Makeham and Cathy Marshal vouchers
Division 1:  Jan Broderick 38 pts
Division 2:  Larraine Nicolls 36 pts
Ball comp winners Jan Broderick (38), Larraine Nicolls (36) and Penny Greaves (33)
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Betty Stanton
Keith Simmons Engineering drive and chip 13th Pammie McCloy
10 players

Saturday 2 September 201
Helen Spencer trophies
Division 1:  Liz Harding 38 pts
Division 2:  Cathy Aitken 40 pts
Division 3:  Carolyn Shaw 37 pts c/b Larraine Nicolls
Ball comp winners: Cathy (40), Liz (38), Carolyn (37), Larraine (37), Pam Stolhand (36) and Lynne Page (36)
First & Second 9:
Division 1:  Wendy Tuckerman (16) and Noela Hardman (19)
Division 2:  Gail Hanigan (20) and Kate Cooper (21)
Division 3:  Sharon Wilder (19) and Lynne Page (20)
20 players

Wednesday 30 August 2017
Helen Spencer trophies
Division 1:  Lorraine Regan 35 pts
Division 2:  Hazel Taylor 37pts
Ball comp winners Hazel (37), Lorraine (35) and Larraine Nicolls (35)
First & Second 9: 
Division 1:  Jan Broderick 16 pts and Noela Hardman 16 pts on c/b Lavell Hardy
Division 2:  Sheila Traynor 18 pts and Larraine Nicolls 20 pts
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Pammie McCloy
Keith Simmons Engineering drive and chip 13th Helen Spencer
12 players
Gundagai Tournament - Single Stableford
Liz, Leanne, Libby, Betty, Penny and Cheryl made this trip. Leanne Div1 longest drive.

Saturday 26//8/2107 - Single Stableford
Golden Glance, Michele Blizzard and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Michele Blizzard 37 pts
Div 2 Winner - Kate Cooper 39 pts
Div 3 Winner - Lynne Page 36 pts
Ball Comp Winners - Kate 39, Michele 37, Lynne 36, Chris Keevil 36, Larraine Nicolls 35 and Tilla Davis 34 c/b Suzanne Manning
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Carolyn Shaw
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Michele Blizzard
20 players

Wednesday 23/8/2107 - Junee Tournament and Pro's Comp
Liz Harding & Leanne Slater 2nd at Junee 42 pts 4BBB event with Maxine McCormack 38 pts best lady at Young with 17 players

Sunday 20/8/2107 - Mixed foursomes Championships
Mick & Leanne Slater, South West Tractors, YES Embroidery, Trimech and Greycat Ent.
Scratch Winners - James and Christabel French runners-up Jim Glasheen and Liz Harding c/b Conah Miller and Michele Blizzard.
Handicap Winners - Ian Tierney and Penny Greaves runners-up Mick and Annette Alexander

Saturday 19 August 2017
Joy McCormick and Cath Johnson vouchers
Division 1 winner Jan Broderick 36 pts
Division 2 winner Sharon Wilder 33 pts
Ball comp winners Jan Broderick (36), Sharon Wilder (33), Helen Spencer (33) and Pam Stolhand (32) on c/b Kate Cooper
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Liz Harding
Keith Simmons Engineering drive & chip 13th Libby Plumley
13 players
Wednesday 16/8/2017 - Medal round NOT PLAYED

Saturday 12 August 2017
Hazel Taylor, Lavell Hardy and Lady Golfers vouchers
Division 1 Winner Helen Spencer 40 pts
Division 2 Pam Stolhand 35 pts
Dvision 3 Suzanne Manning 34 pts
Ball comp winners Helen Spencer (40), Kate Cooper (35), Pam Stolhand (35), Suzanne Manning (34), Gail Hanigan (33) and Chris Keevil (33)
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Helen Spencer
Keith Simmons Engineering drive and chip 13th Sharon Wilder
17 players

Wirral Cup Final:  Michele Blizzard defeated Tilla Davis 1 up

Wednesday 9 August 2017
Maureen Perkins and Maxine McCormack vouchers
Division 1 Winner Lorraine Regan 38 pts
Division 2 Winner Maria Hanrahan32 pts
Ball comp winners Lorraine Regan (38), Maria Hanrahan (32) and Betty Stanton (31)
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Betty Stanton
Keith Simmons Engineering drive and chip 13th Larraine Nicolls
10 players

Saturday 5/08/2107 - Single Stroke 6th Medal round
Pammie McCloy and Gail Hanigan vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 76 nett c/b Liz Harding
Div 2 Winner - Larraine Nicolls 77 c/b Tilla Davis and Suzanne Manning
Ball Comp winners - Helen 76, Liz 76, Pam Stolhand 77, Larraine 77 c/b Suzanne and Tilla
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Pam Stolhand
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Pammie McCloy
Putting Larraine Nicolss 29
13 players
MEDAL WINNER - HELEN SPENCER 76 NETT

Wednesday 2/08/2107 - Cootamundra Tournament Stableford Scratch
Helen, Liz, Cheryl, Maxine, Larraine and Pammie made this trip. Helen scratch stableford wiiner 24 pts and Liz and Pip (Temora) 23 pts and Maxine Div 2 Stabkleford winner 37 pts. 14 ladies played in Pro's comp with Lorraine Regan's 38 pts being the best ladies score. 

Saturdy 29/07/2107  - 4 Ball Twister
Larraine Nicolls and Shirley Roberts vouchers
Winners - Sandra Holmes and Noela Hardman 69 pts c/b
Ball Comp Winners -   Sandra Holmes and Noela Hardman 69   and   Leanne Slater and  
Lynne Page 69
Elegant Timber Shuters & Blinds NTP 7th Suzanne Manning
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Liz Harding
18 players

Wednesday 26/07/2017 - 4 Ball Twister
Leanne Slater vouchers
Winners - Kate Cooper and Maria Hanrahan 68 pts
Ball Comp winners - Pammie McCloy 40, Maria Hanrahan 38, Lorraine Regan 36 and jan Broderick 35
Elegant Timber Shutters & Blind NTP 7th Maria Hanrahan
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Noela Hardman
12 players and 4 Pro's Comp

Sunday 23/07/2107 - Pennants @ Temora v's Tumut
Maxine, Chery,l  Penny and Tilla 
3/1 over Tumut
Young won the Pennant by 1 point over Cootamundra. Liz, Michele and Kate also played during the year.

Saturday 22 July 2017 - 4bbb par Keno Qualifying
Lorraine Regan and Jenelle Connelly vouchers
Winners - Libby Plumley and Pammie McCloy plus 11
Ball comp - Libby & Pammie (+11), Jan Broderick & Libby Plumley (+8) and Marie Inwood & Kate Cooper (+7) on countback
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jan Broderick
Keith Simmons Engineering drive and chip 13th Gail Hanigan
Keno qualifying pairs:  Libby & Pammie and Marie & Kate to be played at Cootamundra on 11 September 2017
21 players

Thursday 20th July 2017 - Ariah Park Tournament -  Pinehurst Foursomes
Liz and Leanne, Tilla and Penny and Cheryl and Ruth (Gundagai) made this trip.  Liz & Leanne Div1 scratch winners 77 and Penny & Tilla Div 2 scratch winners 8...

Wednesday 19 July 2017 - Golf NSW Medal Round
Liz Harding voucher
Winner - Tilla Davis 65 nett
Ball comp - Tilla (65) and Liz Harding (70)
Putting - Liz Harding 27 putts
Medal winners
Division 1 Liz Harding (70) Division 2 Betty Stanton (76) Division 3 Pammie McCloy (79)
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th - Liz Harding
Keith Simmons Engineering drive and chip 13th - Betty Stanton
6 players

Saturday 15 July 2017 - Stableford
Ladies Committee vouchers
Div 1 Winner - Kate Cooper 39 pts
Dvi 2 Winner - Tilla Davis 36 pts c/b Suzanne Manning
Ball Comp - Kate (39), Tilla (36), Pam Stolhand (36), Michele Blizzard (36) c/b Suzanne Manning
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Pam Stolhand (card draw)
Keith Simmons Engineering drive & chip 13th Helen Spencer
Lucky card draw donated by Bryce - Larraine Nicolls
14 players
 

Wednesday 12/07/2017 - Single Par
Lavell Hardy and Gail Hanigan vouchers
Div 1 Winner - Noela Hardman 0
Div 2 Winner - Pammie McCloy +1
Ball Comp Winners - Pammie +1, Noela 0 and Alexa Preston -1 c/b Lavell Hardy
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jan Broderick card draw
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Leanne Slater
11 players and 5 Pros' comp

Saturday 8 July 2017
Kate Cooper voucher
Winner:  Tilla Davis 35 pts
Ball comp:  Tilla (35) Cathy Aitken (31) on countback
Elegant Timber Blinds & Shutters NTP 7th Penny Greaves
Keith Simmons Engineering drive & Chip 13th Liz Harding (card draw)
7 players

Wednesday 5 July 2017
Maria Hanrahan and Sheila Traynor vouchers
Winners - Liz Harding and Jan Broderick 43 pts
Ball comp:  Liz Harding (37), Noela Hardman (35) and Larraine Nicolls (34)
Elegant Timber Blinds & Shutters NTP 7th Libby Plumley
Keith Simmons Engineering drive and chip 13th Noela Hardman
12 players

Sunday 2/07/2017 - 4th round Pennants @ Cottamundra V's Temora
Michele, Kate, Penny and Tilla were our team won 2.5/1.5

Saturday 1 July 2017
Maureen Perkins, Sandra Holmes, Lady Golfers vouchers
Division 1 - Noela Hardman 70 nett
Division 2 - Larraine Nicolls 74 nett
Division 3 - Tilla Davis 79 nett
Ball comp:  Noela (70), Larraine (74), Maureen Perkins (76) Pam Stolhand (77) on c/b Libby Plumley
Medal:  Pam Stolhand 77 nett
Putting:  Noela Hardman 30 putts
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th - Noela Hardman
Keith Simmons Engineering drive & chip 13th - Helen Spencer
16 players

Wednesday 28 June 2017 - Medal round
Shirley Roberts and Larraine Nicolls
Division 1 - Maxine McCormack 71 nett
Division 2 - Margaret Kinlyside 74 nett
Ball comp - Maxine (71), Margaret (74), Libby Plumley (76)
Medals:  Div 1 Noela Hardman 79 Div 2 Margaret Kinlyside 74 Div 3 Pammie McCloy 77
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Noela Hardman
Keith Simmons Engineering drive and chip 13th Pammie McCloy
Putting - Larraine Nicolls 29
11 players

Saturday 24 June 2017 - Single Stableford
Helen Smith, Noela Hardman, Lady Golfers vouchers
Division 1 - Christabel French 36 pts
Division 2 - Pam Stolhand 36 pts
Division 3 - Pammie McCloy 34 pts
Ball comp - Christabel (36), Pam (36), Libby Plumley (36), Penny Greaves (34), Pammie (34), Gail Hanigan (34) and Sheila Traynor (33) on multiple countback
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th - not won
Keith Simmons Engineering drive & chip 13th - Helen Spencer
22 players

Wednesday 21/07/2107 - SWLGA Scratch Teams @ Ariah Park
Silver Team - Liz, Leanne, Maxine, Noela and Cheryl 2nd to Temora 5 shots.
Bronze Team - Betty, Maureen, Libby, Penny and Pammie Penny won a best nine.
Back home        played in Pros' comp

Sunday 18/6/2017 - Temora Tournament and Grenfell Tournament
Liz Harding (partnered by Helen Pearce Tumut) scratch 4bbb winners. Liz had an eagle on the par 5 (th and two birdies. Leanne Slater and Cheryl Minehan second handicap 44 pts and Penny Greaves and Jan Broderick also made the trip.
Betty Stanton, Maureen Perkins and Pammie McCloy made the trip to Grenfell no results known to date

Saturday 17/6/2017 - Single Stableford
Maxine McCormack and Lady Golfers vouchers
Div1 Winner - Marie Inwood 36 pts
Div 2 Winner - Sharon Wilder 37 pts
Div 3 Winner - Sheila Traynor 38 pts
Ball Comp Winners - Sheila Traynor 38, Carolyn shaw 37, Sharon Wilder 37, Libby Plumley 37 and Lavell Hardy, Marie Inwood 36 c/b Larraine Nicolls
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sharon Wilder
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th  Liz Harding
20 players

Wednesday 14/6/2017 - Single Stableford
Penny Greaves, Jan Broderick and Lady Golfers
Div 1 Winner - Jan Broderick 37 pts
Div 2 Winner - M Kinlyside 31 pts c/b Libby Plumley
Div 3 Winner - Pammie McCloy 38 pts c/b Lynne page
Ball Comp Winners - Pammie McCloy 38, Lynne Page 38, Jan Broderick 37, Lorraine Regan 36 and Gail Hanigan 34
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Lynne Page
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Noeal Hardman
15 players and 4 Pro's comp
Tumbarumba tournament - Cheryl, Michele and Leanne made this trip:  Leanne 36 pts runner-up div 1 on c/b.
Cowra tournament - Betty, Maureen, Penny and Noela made this trip with Maureen winning her div in the Par event one day and Penny and Noela winning Div 2 Scratch Foursomes on Friday
  
Saturday 10/6/2017 Single Stableford
 

 Chris Keevil, Joan Coddinton and Lady golfers vouchers 
Div 1 Winner - Helen spencer 36 pts 
Div 2 Winner - Penny Greaves 36 pts
Div 3 Winnner - Pammie McCloy 39 pts

Ball Comp winners - Pammie McCloy 39, Tilla Davis 37, Helen Spencer 36, Penny Greaves 36, Larraine Nicolls 35 and Liz Harding 32
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Tilla Davis
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP not won

21 players

Wednesday 7/6/2017 - Six Up
Noela Hardman and Lady Golfers vouchers
Winners - Gail Hanigan, Jenelle Connelly and Betty Stanton 86 pts
Ball Comp Winners - Gail, Jenelle, Betty 86 and Pammie McCloy, Larraine Nicolls and Cath Aiken 85
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Penny Greaves
18 players and 4 Pro's comp 


Saturday 3/6/2017
- Single Stroke and 4th GNSW Medal round & qualify Wirral Cup
Tilla Davis, Liz Harding and Lady Golfers vouchers
Div ! Winner - Leanne Slater 72 nett
Div 2 Winner - Pam Stolhand 75 nett
Div 3 Winner - Carolyn Shaw 73 nett
Ball Comp Winners - Leanne slater 72, Carolyn Shaw 73, Pam Stolhand 75, Pammie Mccloy 75, Cath Aiken 75 and Jan broderick 77 c/b Tilla Davis
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Helen Spencer
Putting - Leanne Slater 28
20 players
MEDAL WINNER - PAM STOLHAND 75 NETT
Wirral Cup draw:- Leanne v's Noeal, Pammie v's Liz, Cath v's Michele and Tilla v's Helen

Wednesday 31/5/2017 - Single Stableford
Maria Hanrahan, Suzanne Manning and Lady Golfers
Div 1 Winner - Jan Broderick 37 pts
Div 2 Winner - Penny Greaves 38 pts
Div 3 Winner - Maureen Perkins 33 pts
Ball Comp Winners - Penny Greaves 38, Jan Broderick 37, Maureen Perkins 33, Maxine McCormack 32 and Lynne Quay 31
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jan Broderick
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Pammie McCloy
18 players and 7 Pros' comp

Sunday 28/5/2017 - Harden Tournament
Eight ladies travelled to Harden with Young taking the following wins:
A Grade - Helen Spencer scratch winner 81, Kate Cooper handicap winner 72 and Leanne Slater handicap runner-up 76.
B Grade - Cheryl Minehan scratch winner 94
C Grade - Pammie McCloy handicap winner 73 and Tilla Davis handicap runner-up 77

Saturday 27/5/2017 - NSW Bowl 4BBB and Individual
Carolyn Shaw & Marie Inwood vouchers
Winners - Jenelle Connelly and Noela Hardman 49 pts
Ball Comp Winners - Jenelle Connelly 39, Pammie McCloy 35, Maureen Perkins 35, Larraine Nicolls 34, Michele Blizzard 34, Marie Inwood 34 and Gail Hanigan 33
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Lavell Hardy
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Jenelle Connelly
23 players

Wednesday 24/5/2107 - Single Stableford
Lorraine Regan, hazel Taylor and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Jan Broderick 37 pts
Div 2 Winner - Penny Greaves 36 pts
Div 3 Winner - Pammie Mccloy 34 pts
Ball Comp winners - Jan Broderick 37, Maxine McCormack 36, Penny Greaves 36, Noela Hardman 34 and Pammie Mccloy 34
Elegant timber Shutters & Blinds NTP 7th Cheryl Minehan
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Maureen Perkins
17 players and 5 Pro's comp

Sunday 21/5/2107 - Single Stroke Young open Tournament
South West Slopes Credit Union Sponsors
Division 1
Scratch Winner - Liz Harding 82, Runner-up Helen Spencer 87
Handicap Winner - Michele Blizzard 69 , Runner-up Deborah Collins 75 Goulburn
Stableford Winner - Leanne Slater 32 pts
Visitor's trophy - Sandra Saunders 77 nett Tumbarumba
Straightest drive - Val Machell Tumut
NTP 16th - Helen Spencer
Division 2
Scratch Winner - Lorraine Regan 95, Runner-up Maxine McCormack 99
Handicap Winner - Gale Bramich 81 c/b Tumbarumba, Runner-up Kate Cooper 81
Stableford Winner - Sandra Holmes 28 pts
Visitors's trophy - Julie Jenkins 83 nett Cootamundra
Straightest drive - Gale Bramich Tumbarumba
NTP 7th - Kate Cooper
Division 3
Scratch Winner - Tilla Davis 104, Runner-up Maureen Perkins 108 c/b
Handicap Winner - Jenelle Connelly 75, Runner-up Pammie McCloy 76 c/b Larraine Nicolls and Hazel Taylor
Visitors trophy - Alexa Preston 87 Harden
Straightest drive - Jenelle Connelly
NTP 13th Vargina Spinks Goulburn
TEAM OF THREE - Pammie McCloy, Michele Blizzard and Leanne slater 222

Saturday 20/5/2017 - 4BBB Young Tournament
Young Lady Golfers Sponsors
Winners - Liz Harding & Pammie McCloy 42 pts
Runner-Ups -  Maureen Perkins & Larraine Nicolls 40 pts
Ball Comp Winners - Betty Stanton & Lynne Quay 38, Maxine McCormack & suzanne Manning 38 and Michele Blizzard & Kate Cooper 38
Visitors - Deborah Collins & Anne Gilmore
Elegant Timber Shutters 7 Blinds NTP 7th Maxine McCormack B Grade
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th suzanne Manning C Grade
Lady Golfers NTP 16th Leanne Slater A Grade
Straightest Drive - A Grade Leanne Slater
                              B Grade Maxine McCormack
                              C Grade Suzanne Manning
24 players (11 visistors)

Wednesday 17/5/2017 - GNSW  3rd Medal Round
Kate Cooper and Sandra Holmes vouchers
Div 1 Winner - Noela Hardman 68 nett
Div 2 Winner - Margaret Kinlyside 77 nett c/b Larraine Nicolls
Ball Comp Winners - Noela Hardman 68, Lorraine Regan 75 and Margaret Kinlyside 77 c/b Larraine Nicolls
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Larraine Nicolls
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Penny Greaves
Putting - Noela Hardman 30
10 players and 6 Pro's comp
MEDAL WINNERS - DIV 1 - NOELA HARDMAN 68 NETT
                                  DIV 2 - MARGARET KINLYSIDE 77 NETT c/b

Saturday 13/5/2017 - Single Par and 2nd round Aissur Bowl
Margaret Kinlyside and Tilla Davis vouchers and Leslie Watson Aissur Bowl
Div 1 Winner - Jan Broderick +2
Div 2 Winner - Samdra Holmes +2
Ball Comp Winners - Jan Broderick +2, Sandra Holmes +2 and Helen Spencer -1
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Helen Spencer
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Kate Cooper
10 players

Wednesday 10/5/2017 - Single Stableford
Lynne Page and Lynne Quay vouchers
Div 1 Winner - Liz Harding 39 pts
Div 2 Winner - Penny Greaves 35 pts
Ball Comp Winners - Liz Harding 39,  Sandra Holmes 36, Penny Greaves 35, Lavell Hardy 34 and Lorraine Regan 33
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Lorraine Regan
Keith Simmons Engineering drive & and chip  NTP 13th Sandra Holmes
16 players and 3 Pro's comp
Assur Bowl pts Helen 5, Kate 4, Leanne 3, Suzanne 2 others 1pt
AISSUR BOWL WINNER - HELEN SPENCER 8pts and RUNNER UP LEANNE SLATER 7pts

Saturday 6/5/2107 - Single Stroke Golf NSW 3rd medal round and 1st round Airrur Bowl
Ros Anderson vouchers and Leslie Watson Aissur Bowl
Div 1 Winner - Moela hardman 68 nett
Div 2 Winner - Joan Coddington 78 nett
Ball comp winners - Noela Hardman 68, leanne Slater 73, Helen Spencer 76 and kate Cooper 77
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Noela hardman
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Sheila Traynor
Putting - Noela Hardman 27 c/b Helen
14 players
Aissur Bowl points Noela 5, Leanne 4, Helen 3, Kate 2 and 1 pt to all other players
NOELA HARDMAN EAGLE ON 13TH
MEDALS - DIV 1 - HELEN SPENCER 76 NETT
                  DIV 2 - PAM STOLHAND 81 NETT

Wednesday 3/5/2107 - 4bbb Aggregate
Winners - Gail Hanigan and Larraine Nicolls 71 pts
Ball Comp Winners - Gail Hanigan 38, Cathy Marshall 35, Larraine nicolls 33 pt and JanBroderick 33 c/b Lynne Page
15 players and 5 Pro's comp

Saturday 29/4/2017 - Medley Stableford multiply best three out of four
Steve May sponsor
Leanne Slater best individual score 40 pts c/b Mark McCormick
Wednesday 26/4/2107 - Single Par washed out
Saturday 22/4/2107 - Brian Gales Memorial 4bbb medley and individual
Curly & Chris Keevil, Chris & Di Frazer and Margaret Gales & Family sponsors
4bbb - Mixed Winners - Sharon & Wally Wilder 45pts
           Mens Winners - Stuart & Jake Norton 46 pts
           Ladies Winners - Libby Plumley & Pammie McCloy 47 pts
Individual Mens Winner - Ian Page 41
                Ladies Winner - Lynne Page 37 pts
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Liz Harding
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th
23 ladies played

Wednesday 19/4/2017- Single Stroke GNSW 2nd Medal round qualify Mid Week matchplay
Ros anderson vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 75 nett
Div 2 Winner - Gail Hanigan 75 nett
Div 3 Winner - Suzanne Manning 85 nett
Ball Comp winners - helen Spencer 75, Gail Hanigan 75, Leanne Slater 76, Noela Hardman 76 and Lorraine Regan 76
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Betty Stanton
Putting - Noela Hardman 29 c/b Helen Spencer and Lorraine Regan
15 players and 12 Pro's Comp
MEDAL WINNERS - Div 1 Leanne Slater 76 nett
                                  Dvi 2 Libby Plumley 78 nett
                                  Div 3 Pammie McCloy 87 nett

MIDWEEK MATCHPLAY DRAW - Leanne Slater v's Larraine Nicolls, Penny Greaves v's Suzanne Manning, Noela Hardman v's Pammie McCloy and Lorraine Regan v's Kate Cooper


Easter Monday 17/4/17- Single Stableford
1st-Liz Harding..40 pts,    2nd-Helen Spencer..33 pts,    3rd-Marie Inwood..32 pts. 

Saturday 15/4/2017 - Single Stableford
Jolly Roger voucher
Winner - Catherine Aiken 32 pts c/b Michele Blizzard
Ball Comp Winners - Catherine Aiken 32, Michele Blizzard 32, Libby Plumley 31 and Maureen Perkins 30 c/b Gail Hanigan
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Lorraine Regan
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Hazel taylor card draw
13 players

Wednesday 12/4/2107 - Single Stableford Power Play 4 holes
Cheryl Minehan - Wombat Pantry sponsor
Div 1 Winner - Gail hanigan 39 pts
Div 2 Winner - Larraine Nicolls 41 pts
Ball Comp Winners - Larraine Nicolls 41, Gail Hanigan 39, Libby Plumley 38, Betty Stanton 36 c/b Lynne Page
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Cheryl Minehan
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Larraine Nicolls
14 players and 5 in Pro's comp

Sunday 9/4/2107 - Pennants @ Young v's Cootamundra
Liz, Kate, Michele and Tilla winners 3/1 - Well done

Saturday 8/9/2017 - Mixed 4BBB and Individual Stableford
Coral Cant (Puss) Memorial day - Cant Family and Coral's friends sponsors
Winners - Grant & Liz Harding 44 pts, 2nd Col & Trish Miller 42 pts
Div 1 - Christabel Stolhand 34 runner up Kate Cooper 33
Div 2 - Penny Greaves 36 runner up Gail Hanigan 32
Div 3 Carolyn Shaw 33 runner up Lynne page 31
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th Noela Hardman
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Suzanne Manning
26 players

Wednesday 5/4/2017 - Single Stableford
Betty Stanton, Margaret Kinlyside and Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - LIz harding 39 pts
Div 2 Winner - Trish Miller 33 pts
Div 3 Winner - Lynne Page 33pts
Ball Comp Winners - Liz 39, Lynne 35, Trish 33 and Lorraine Regan 33
Elegent Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sandra Holmes
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th card draw Sheila Traynor
17 players and 4 in Pro's comp

Sunday 2/4/2107 - Single Stroke 3rd round Championships
Terry Bros Carpet Court and Donges Supa IGA Championship sponsors
Suzanne Manning, Wendy Tuckerman and lady Golfers vocuhers daily event
Div 1 Winner - Michele Blizzard 70 nett
Div 2 Winner - Libby Plumley 76 nett
Div 3 Winner - Joy McCormcik 79 nett
Ball Comp Winners - Michele Blizzard 70, Wendy Tuckerman 75, Libby Plumley 76, Ros Anderson 77, Leanne Slater 77 and Betty Stanton 78 c/b Kate Cooper
A Grade NTP 16th Leanne Slater, B Grade NTP 7th Libby Plumley and C Grade drive and chip NTP 13th Pammie McCloy
Putting - Wendy Tackerman 26
21 players

2017 LADIES  CHAMPIONSHIP RESULTS:

CLUB CHAMPION Helen Spencer 264 Runner up Wendy Tuckerman 267
B GRADE - Noela Hardman 296 Runner up Cheryl Minehan 310 c/b Jan Broderick
C GRADE - Maureen Perkins 333 Runner up Suzanne Manning 352
HANDICAP WINNERS
A GRADE
- Michele Blizzard 222 Runner up Liz Harding 229 c/b Leanne Slater
B GRADE - Libby Plumley 233 Runner up Larraine Nicolls 239
C GRADE - Joy McCormick 239 Runner up Pammie McCloy 249
SENIOR VETS SALVER (Bette Booker trophy 54 hole nett for over 70 years)
Lorraine Regan 243
CENTENNIAL BOWL (54 hole best nett) Michele Blizzatd 222
            
Saturday 1/4/2017 - Single Stroke 2nd round Championships + GNSW 2nd Medal rnd
Terry Bros Carpet Court and Donges Supa IGA Championship sponsors
Penny Greavesm Libby Plumley and Lady Golfers vouchers daily event
Div 1 Winner - Kate Cooper 74 nett c/b Wendy Tuckerman
Div 2 Winner - Libby Plumley 73 nett
Div 3 Winner - Mauren Perkins 74 nett
Ball Comp Winners - Libby plumley 73, Kate Cooper 74, Wendy Tuckerman 74, Maureen Perkins 74, Noela Hardman 74 and leanne Slater 75 c/b Michele Blizzard
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th B Grade Libby Plumley
Keith Simmons Engineering drive and chips NTP 13 th C Grade Maureen Perkins
Lady Golfers A Grade NTP 16th Wendy Tuckerman
Putting - Leanne Slater 23
24 players
MEDAL WINNERS - Div 1 HelenSpencer 78 nett
                                  Div 3 Tilla Davis 84 nett
CHAMPIONSHIP RESULT AFTER 2ND round
A GRADE - Helen Spencer 173, Liz Harding 176 next 180
B GRADE - Noela Hardman 195,  Jan Broderick 202 next 206
C GRADE - Maureen Perkins 217, Suzanne Manning 235 nexy 238

Wednesday 29/3/2017 - Single Stableford
Lady Golfer vouchers
Div 1 Winner - Sandra Holmes 40 pts
Div 2 Winner - Larraine Nicolls 37 pts
Ball Comp Winners - Sandra  40, Larraine37, Betty Stanton 35 and Leanne Slater 33
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Lorraine Regan
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Sandra Holmes
14 players and 5 in Pros' comp

Sunday 26/3/2107 - Single Stroke 1st round Championships
Terry Bros Carpet Court and Dondes Supa IGA Championship Sponsors
Annette Alexander, joy McCormick and Lady Golfers Sponsors daily event
Div 1 Winner - Liz Harding 74 nett
Div 2 Winner - Trish Miller 76 nett
Div 3 Winner - Joy McCormick 77 nett
Ball Comp Winners - Liz Harding 74, Ros Anderson 75, Michele Blizzard 75, Trish Miller 76, Lorraine Regan 77, Joy McCormick 77 nad Leanne Slater 77
A Grade NTP 16th Michele Blizzard, B Grade NTP 7th Noela Hardman, C Grade drive and chip NTP 13th Joy McCormick
Putting -Ros Anderson c/b Liz Harding
23 players

CHAMPIONSHIP 1ST ROUND RESULTS
A Grade - Liz Harding and Helen Spencer 87 next 92
B Grade - Noela Hardman 100 from Trish Miller 101 next 103 
C Grade - Maureen Perkins 112 from Sheila Traynor 118 next 119


Saturday 25/3/2107 - Single Stableford
Michele Blizzard, Noela Hardman and Trish Miller vouchers
Div 1 Winner - Chris Keevil 34 pts
Div 2 Winner - Cathy Aiken 32 pts
Div 3 Winner - Libby Plumley 37 pts
Ball Comp Winners - Libby Plumley 37, Chris Keevil 34, Liz Harding 33, Cathy Aiken 32 and Sandra Holmes 31 c/b Marie Inwood 
Elegant Timber Shutters 7 Blinds NTP 7th card draw Gail Hanigan
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Libby Plumley
19 players

Wednesday 22/03/2017 - Single Stableford
Margo Parker, Liz Harding and Leanne Slater vouchers
13 HOLE COMPITITION
Div 1 Winner - Kate Cooper 26 pts
Div 2 Winner - Cheryl Minehan 24 pts
Div 3 Winner - Maureeen perkins 27 pts
Ball Comp Winners - Maureen Perkins 27, Kate Cooper 26, Lorraine Regan 25, Cheryl Minehan 24 and  Leanne Slater 24
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Leanne Slater
Elegant Timber Shuters & Blinds NTP 7th card draw Libby Plumley
19 players and 4 in Pro's comp

Saturday 18/3/2017 - Single Stroke 1st rnd GNSW Medals
Nancy McGregor, Chris Keevil and Kate Cooper
Div 1 Winner - Leanne Slater 78 mett
Div 2 Winner - Noela Hardman 75 nett
Div 3 Winner - Suzanne Manning 79 nett
Ball Comp Winners - Noela Hardman 75, Penny Greaves 78, Leanne Slater 78, Suzanne Manning 79, Helen Spencer 80, Liz Harding 81
KeithSimmons Engineering drive and chip NTP 13th Noela Hardman
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Helen Spencer
20 players
MEDAL WINNERS - DIV 1 HELEN SPENCER 80 NETT
                                 DIV 3 TILLA DAVIS 85 NETT C/B SHARON WILDER

Wednesday 15/3/2017 - NSW Bowl 4BBB Stableford and Individual
Liz Harding and Maria Hanrahan
Winners - Penny Greaves and Maria Hanrahan 44 pts, Lorraine Regan and Lynne Page 41 and Helen Spencer and Sandra Holmes 40
Ball Comp winners - Penny, Maria Lorraine and Lynne
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Penny Greaves
14 players and 4 Pro's comp

Saturday 11/3/2017 Single Par
Gail Hanigan,
Div 1 Winner - Leanne Salter +4
Div 2 Winner - Joan Coddington-1
Div 3 Winner - Tilla davis +2
Ball Comp Winners - Leanne +4, Tilla +2, Lynne Page 0, Joan -1, Liz Harding -1, Kate Cooper -2 on c/b Ros Anderson
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Noela Hardman card draw
Keith Simmons drive and chip NTP 13th Tilla Davis
20 players

Wednesday 8/3/2107 - Single Stroke Golf NSW 1st Medal rnd
Gail Hanigan, Nancy McGregor and Suzanne Manning vouchers
Div 1 Winner - Leanne Slater 78 nett
Div 2 Winner - Noela Hardman 75 nett
Div 3 Winner - Maureen Perkins 74 nett
Ball Comp Winners - Maureen 74, Noela 75, Lorraine Regan 76,Leanne 78, Liz Harding 84 on c/b Shirley Roberts
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Betty Stanton
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Pammie McCloy
Putting - Leanne Slater 29
17 players and 9 Pro's Comp

MEDAL WINNERS - DIV 1 NOELA HARDMAN 75
                                  DIV 2 PENNY GREAVES 86
                                  DIV 3 MAUREEN PERKINS 74


Saturday 4/3/2017 - Opening Day 4Ball aggregate
Sandra Holmes and Tilla Davis vouchers
Winners - Larraine Nicolls and Maxine McClormack 65 pts
Ball Comp Winners - Lavell 34, Larraine 33, Maureen 33, Maxine 32, Kate 31 and Noela 30
on c/b Liz
21 players

SUMMER COMP RESULTS - TIED WINNERS Helen Spencer and Suzanne Manning 181 pts, 3rd Ros Anderson 180 pts, Chris Keevil 179 pts and Lorraine Regan 178pts.   21  players qualified and received a ball each donated by Elegant Timber Shutters and Blinds.  Golf balls were distributed for the summer comp with some players winning 10 if were not at presentation these have been handed to Bryce to put on yuour ball account

Wednesday1/3/2017 - Opening Day 2 Lady Ambrose
Maria Hanrahan and Maureen Perkins vouchers
Winners - Libby plumley and Pammie McCloy 66 1/2
Ball Comp Winners - Libby and Pammie 66 1/2, Helen and Michele 69 3/4, Cheryl and Jenelle
70 1/2, Lorraine and Hazel 71 1/2
26 players and 4 in Pro's Comp

Saturday 25/2/2017 - Summer Comp Single Stableford
Winner - Chris Keevil 38 pts, Libby Plumley and Kate Cooper 34 pts
22 players

Saturday 11/2/2017 - Summer Comp Single Stableford
Winner - Liz Harding 37 pts, Kate Coloper 36 pts, Ros Anderson 35 pts and Joan Coddinton 34 pts
13 players

Saturday 4/2/2017 - Single Stableford Summer Comp
Winner - Marie Inwood 37 pts, Ros anderson 35 and Penny Greaves, Sandra Holmes and Lorraine Regan 33 pts 12 players

Saturday 29/1/2016 Single Stableford Summer Comp
Winner - Kate Cooper 41 pts, Sandra Holmes, Liz Harding and Helen Spencer 35 pts
19 players

Thursday 26/1/2016 Australia Day Medal - Single Stableford
Div 1 Winner - Liz Harding 37 pts, runner up Marie Inwood 35 pts
Div 2 Winner - Noela Hardman 35 pts, runner up Annette Alexander 33 pts
Ladies Medal Winner - Liz Harding
13 players

Saturday 21/1/2016 - Single Stableford Summer comp
Winners - Libby Plumley and Helen Spencer 35 pts next best Larraine Nicolls 32 pts
17 players

Saturday 14/1/2017 - Single Stableford Summer Comp
Winners - Penny Greaves and Lynne page 38 pts, Helen Spencer 37 and Marie Inwood 35
14 players

Saturday 7/1/2017 - Single Stableford Summer Comp
Winner - Suzanne Manning 40 ptd, Lorraine Regan 37, Libby Plumley 34 and Leanne Slater 34
19 players

Saturday 31/12/2016 - Single Stableford Summer Comp
Winner - Chris Keevil 42 pts, Marie Inwood 41 and Helen Spencer 41

Saturday 24/12/2016 - Single Stableford Summer Comp
Winner - Lorraine Regan 38 pts, Liz Harding 34 and Sandra Holmes 30

Saturday 17/12/2016 - Single Stableford Summer Comp
Winner - Leanne Slater 33 pts, Marie Inwood 30 ball to 30pts 9 players

Saturday 10/12/2016 - Single Stableford Summer comp
Winner - Ros Anderson 41 pts, Lavell hardy 39, Carolyn Saw 38 and Michele Blizzrd 37 
ball to 37 pts 13 players

Saturday 3/12/2016 - Single Stableford Sumer Comp
Winner - Pam Stolhand 38 pts, Chris keevil 36, Carolyn Shaw 36
ball to 35pts 17 players

Saturday 26/11/2016 - Single Stableford Summer Comp
Winner - Joan Coddington 39 pts, Carolyn 36 balls to 34 pts
20 players

Saturday 19/11/2106 - Single Stableford Summer Comp
Winner - Libby Plumley 37 pts, Larraine 36 and Suzanne 35
8 players
 
Saturday 12/11/2016 - Single Stableford Summer Comp
Winner - Suzanne Manning 37 pts, Tilla 36, Michele and Liz 35 
   players

Sunday 6/11/2016 - YOUNG LADY GOLFERS PRESENTATION & nine holes
23 ladies played golf with the Captains team winning, balls to : Leanne Slater, Lynne Quay, Michele Blizzard, Joy McCormick, Ros Anderson, Lavell Hardy, Kate Cooper, Betty Stanton, Maxine McCormack, Tilla Davis, Larraine Nicolls and Julia Makeham.  Best score in each team Lorraine Regan 20 pts and Joy McCormick 18 pt c/b Lynne Quay.  Encouragement award Julia Makeham and Cath Johnson.  We had 38 ladies for a beautiful  lunch supplied by various members and then, the following awards were presented.
WEDNESDAY
SCRATCH
Div 1 Liz Harding 86, 
Div 2 Kate Cooper 92
Div 3 Maureen Perkins 108
CONSISTENCY
Jan Broderick
ECLECTIC
Div 1 Noela hardman 54
Div 2 Betty Stanton 53
Div 3 Libby Plumley 53
BIRDIES
Div 1 Jan Broderick 5
Div 2 Sandra Holmes 2
Div 3 Jenelle Connelly and Libby Plumley 1 each Jenelle won the draw
GOBBLES
Div 1 Leanne Slater and Noela Hardman 3 each Leanne won the draw
Div 2 Betty Stanton 5
Div 3 Penny Greaves 2
SATURDAY
SCRATCH
Div 1 Helen Spencer 77
Div 2 Pam Stolhand 93
Div 3 Libby Plumley 106
CONSISTENCY
Helen Spencer
ECLECTIC
Div 1 Liz Harding 52
Div 2 Larraine Nicolls 51
Div 3 Libby Plumley 48
BIRDIES
Div 1 Helen Spencer 11
Div 2 Sandra Holmes 3
Div 3 Maureen Perkins and Suzanne Manning 1 each Maureen won draw
GOBBLES
Div 1 Helen Spencer 5
Div 2 Maxine McCormack 5
Div 3 Sheila Traynor and Pammie McCloy 3 each Sheila won the draw
GREATEST REDUCTION IN HANDICAP SPONSORED BY LESLEY WATSON
Karen Hamilton-Gibb
MIDWEEK MATCH PLAY - SPONSORED BY NANCY MCGREGOR
Winner - Liz Harding and Runner up Margo Parker
WIRRAL CUP SPONSORED BY HELEN SPENCER
Winner - Helen Spencer and Runner up Penny Greaves
                      

Saturday 5/11/2016 - 4 Ball Multiplier and Individual Stableford
Amcal Pharmacy and David Hamblin Sponsors
Winners - Ros Anderson and Larraine Nicolls 70 pts
Winner - Tilla Davis 38 pts
Ball Comp Winners - Tilla Davis 38, Larraine Nicolss 37, Pam stolhand 35, Ros Anderson 35, Chris Keeveil 34, Suzanne Manning 33 and Marie inwood 33 c/b Helen Spencer, Carolyn Shaw, and Joan Coddington
Elegant Timber Shuttters and Blinds NTP 7th Pam Stolhand
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Tilla Davis
18 players

Wednesday 2/11/2016 - Single Stableford
Cheryl Meinehan trophies
Div 1 Winner - Lorraine Regan 38 pts c/b Kate Cooper
Div 2 Winner - Libby Plumley 38 pts
Ball Comp Winners - Lorraine Regan 38,  Kate Cooper 38,  Libby Plumley 38   and
 Larraine Nicolls 37
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Hazel Tayor
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Lorraine Regan
12 players and 6 Pro's comp

Sunday 30/10/2016 - Temora Tournament 4BBB
Leanne Slater and Cheryl Minehan runner up 4Ball scratch 27 (45 pts)
Liz Harding and Betty Stanton 4th 43 pts c/b to 3rd 

Saturday 29/10/2016  - Single Stableford
Donges Supa IGA vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 38 pts c/b Liz Harding
Div 2 Winner - Pam Stolhand 36 pts
Div 3 Winner - Libby Plumley 36 pts c/b Larraine Nicolls
Ball Comp Winners - Helen Spencer 38, Liz harding 38, Libby Plumley 37, Larraine Nicolls 37, Pam Stollhand 36, Carolyn shaw 34, Tilla Davis 34, Marie Inwood 33 and kate Cooper 33
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Joan Coddington card draw
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Carolyn Shaw card draw
19 players

Wednesday 26/10/21016 - Single Stableford
Donges Supa IGA vouchers
Div 1 Winner - Jan Broderick 39 pts
Div 2 Winner - Betty Stanton 37 pts
Ball Comp Winners - Jan Broderick 39, Betty Stanton 37 and Lavell hardy 35
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Maureen Perkins
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Jan Broderick
12 players and 6 in Pro's comp

Wednesday 19/10/2016 - Single Stroke
Donges supa IGA voucher Cancer Council Pink Day
Winner - Leanne Slater 69 nett
Ball Comp Winners - Leanne Slater 69 and Betty Stanton 72
5 players & 6 Pro's Comp

Sunday 16/10/2016 - SWLGA Medal Final @ Harden
Helen Spencer, Kate Cooper, Libby Plumley, Tilla Davis and Maureen Perkins were Young's representives. Helen won Div 1 and Libby won Div 3. So once again Young have two players playing in the GNSW State Medal Final. GO LADIES!

aturday 15/10/2016 - Single Stroke
Carolyn Shaw and Joan Coddington vouchers
Div 1 Winner - Maxine McCormack 68 nett
Div 2 Winner - Carolyn Shaw 71 nett
Ball Comp Winners - Maxine McCormack 68, Michele 70, Carolyn Shaw  71 and  Leanne Slater 72 c/b Jan Broderick
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Libby Plumley card draw
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Gail Hanigan
12 players

Wednesday 12/10/2106 - Single Stableford
Noela Hardman & Pammie McCloy vouchers
Div 1  Winner - Maxine McCormack 37 pts
Div 2 Winner - Lavell hardy 36 pts
Ball Comp Winners - Maxine McCormack 37, Lavell Hardy 36, Lorraine Regan 35, and        Larraine Nicolls 31
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jan Broderick
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Maureen Perkins
11 players and 3 in Pro's comp
Catalina (Batemans Bay) results  - Helen Spencer, Liz Harding, Leanne Slater, Michele Blizzard,
Marie Inwood, Cheryl Minehan, Joan Coddington,  Helen Smith and Tilla Davis made this trip.
Div 1 - Friday 7th oct Canadian Foursomes - Liz  and Michele scratch 88 lost c/b for runner up and runner up nett 74 on c/b to 1st and Leanne and cheryl a ball 75 nett, Marie & Tilla lottery ticket.
Saturday - Div 3 Helen Smith runner up scratch 103 and Joan Coddington winner on c/b 65 nett
and Tilla NTP balls Joan, Helen, Helen, Tilla  and Leanne lotery ticket.
Sunday - Div 1 Michele winner nett 70 balls Michele, Tilla, Leanne Helen, Cheryl, Marie and Liz lottery ticket
36 Hole Event - Div 1  Helen Speencer runner up scratch
                           Div 2 Joan Coddington Winner nett
South West Championships @ Cootamundra Friday & Saturday and Foursomes Sunday
Kate Cooper, Ros Anderson, Jan Broderick, Wendy Tuckerman, Larraine Nicolls, Libby Plumley,
Maxine McCormack and Maureen Perkins  made this trip

Saturday 8/120/2016 - Single Stableford
Ball Sweepstake
Lorraine Ragan 31 pts and Chris Keevil 29 pts
5 players

Wednesday 28/09/16 - Single Par
Voucher donated by Penny Greaves
Winner Liz Harding square
Ball comp:  Liz Harding square, Lorraine Regan -2, Maureen Perkins -2 on c/b
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Liz Harding
9 players

Saturday 24/09/16 - Ball Sweepstake
First Jan Broderick 74 nett - 3 balls
Larraine Nicolls 75 nett - 1 ball
Marie Inwood 75 nett - 1 ball
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jan Broderick (card draw)
Five players

Saturday 17/09/2016- Honor Oliver Memorial Fourball Mixed
Trophies donated by John, Rick, Phillip, Anne & Bill Oliver
Fourball winner:  Patrick Fitzgerald and Helen Spencer 46 pts
Runner-up:  Phillip Oliver and Marie Inwood 45 pts
Single event:  Maureen Perkins 39 pts on countback
There were 15 mixed pairs.
All non-trophy winning lady golfers received golf ball.

Wednesday 07/09/2016 - Fourball Aggregate
Trophies donated by Jewlz 'n Things and Mel Anderson
Fourball Winners:  Larraine Nicolls and Maxine McCormack 65 pts
Single event winner:  Betty Stanton 33 pts
Ball comp:  Maxine 35pts, Betty 33pts, Kate Cooper 32pts, Karen Hamilton-Gibbs 31pts
Keith Simmons Engineering drive & chip 13th - Lorraine Regan
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th - Jan Broderick
14 players

Saturday 27/08/2016
Par 3 Championships sponsored by Richard Mellish Insurance Services & CGU Insurance
Scratch
Division 1  Winner:  Helen Spencer 58  Runner-up:  Chris Keevil 70
Division 2  Winner:  Lavell Hardy 77 Runner-up:  Sharon Wilder 78 c/b Betty Stanton & Jenelle Connelly
Handicap
Division 1  Winner:  Liz Harding 54 nett c/b  Runner-up:  Lorraine Regan 54 nett
Division 2  Winner:  Jenelle Connelly 52 nett  Runner-up:  Carolyn Shaw 54 nett c/b Tilla Davis & Julia Makeham

There were 22 players - well supported by the lady golfers

Sunday 21/08/2016 - Pennants
Final round pennants held at Gundagai.  Played Cootamundra
Michele Blizzard square, Cheryl Minehan win, Karen Hamilton-Gibbs square, Penny Greaves win, Tilla Davis win
Young won 4 matches to 1 match and retain pennant flag.
Congratulations to the Young team and thank you to those who played through the comp.

Saturday 20/08/2016 - Fourball Multiplier
Suzanne Manning and Cath Johnson vouchers
Winners:  Maxine McCormack and Larraine Nicolls 61 pts
Ball comp winners:  Maxine McCormack 36 pts, Michele Blizzard 34 pts, Kate Cooper 31 pts on countback Marie Inwood and Penny Greaves
Keith Simmons Engineering drive & chip 13th Tilla Davis (draw)
Elegant Timbers Shutters & Blinds NTP 7th - Larraine Nicolls (draw)
10 players

Wednesday 17/08/2016 - Single Stroke 6th Medal Round
Karen Hamilton-Gibbs and Jan Broderick vouchers
Div 1 Winner - Kate Cooper 69 nett
Div 2 Winner - Karen Hamilton-Gibbs 75 nett
Ball comp winners:  Kate 69 nett, Liz Harding 74 nett, Gail Hanigan 75 nett, Karen H-Gibbs 75 nett
Medal winners:  Div 1 Kate Cooper 69 nett  Div 2 Karen H-Gibbs 75 nett Div 3 Libby Plumley 77 nett on c/b Maureen Perkins
Keith Simmons Engineering drive & chip 13th - Jan Broderick
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th - Maureen Perkins (draw)
13 players

Saturday 13/08/2016 - Single Stableford
Hazel Taylor, Sheila Traynor and Jenelle Connelly vouchers
Div 1 Winner - Jan Broderick 39 pts including eagle on 13th
Div 2 Winner - Cheryl Minehan 31 pts
Div 3 Winner - Jenelle Connelly 36 pts
Ball comp winners:  Jan 39, Maxine 36, Jenelle 36, Liz 32, Larraine 32 on c/b Michele
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Helen Spencer
Keith Simmons Engineering drive & chip 13th Libby Plumley
18 players who were dressed in pink.
After golf celebrated Pam's important birthday.  Good day was had by all.

Wednesday 10/8/2016 - Single Stroke 5th Medal round
Ros Anderson, Maxine McCormack and Lavell Hardy vouchers
Div 1 Winner - Jan Brodercik 71 nett
Div 2 Winner - Kate Cooper 68 nett
Div 3 Winner - Larraine Nicolls 78 nett
Ball Comp Winners - Kate 68, Kan 71, Leanne 74, Lorraine 74 and Liz 76
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Sandra Holmes
Keith Simmons Enigneering drive & chip NTP 13th Maureen Perkins
15 players and 2 in Pro's comp
MEDAL WINNERS - DIV 1 KATE COOPER 68
                                  DIV 2 LARRAINE NICOLLS 78
                                  DIV 3 LIBBY PLUMLEY 79

Saturday 6/8/2016 - Single Stroke 6th GNSW medal round
Libby Pumley, Leesa Langfield nd Lorraine Ragan vouchers
Div 1 Winner - Michele Blizzard 77 nett
Div 2 Winner - Kate Cooper 76 nett
Div 3 Winner - Larraine Nicolls 78 nett
Ball Comp Winners - Kate Cooper 76, Pam Stolland 76, Michele Blizzard 77, Gail Hanigan 78 and Larraine Nicolls 78 
Keith Simmons Engineering NTP driva & chip 13th Pam Stolland
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Penny Greaves
16 players
MEDAL WINNERS - DIV 1/2  PAM STOLLAND 77
                                  DIV 3    PAMMIE MCCLOY 82

Wednesday 3/8/2016 - Cootamundra tournament washed out
Saturday 30/7/2016 - 4 Ball Twister
Wendy Tuckerman and Pammie McCloy vouchers
Winners - Pammie McCloy and Helen Spencer 50 pts c/b Kate Cooper and Jan Broderick
Ball Comp Winners - Kate Cooper 36, Maureen Perkins 33,  Libby Plumley 30 and Helen spencer 30
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th cheryl Minehan
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Kate Cooper
11 players
 
Wednesday 27/7/2017 - washed out
Saturday 23/7/2016 - Single Stableford

Thursday 21/7/2016
- Ariah Park Tournament
Betty Stanton B Grade Scratch winner and Penny Greaves C Grade Scratch winner (64 nett), Veterants trophy NTP and the longest drive.

Wednesday 20/7/2016 - washed out

Sunday 17/7/2016 - Pennants @ Temora v's Gundagai
Liz, Leanne,Michele, Cheryl and Karen winners 4 and 1

Saturday 16/7/2016 - Waradjuri Open 4BBB
Ladies winners - Liz Harding and Michele Blizzard 49 pts 2nd Wendy Tuckerman and Larraine Nicolls 43 pts 3rd Kate Cooper and Gail Hanigan 37 pts c/b Leanne Slater and Pam Stolhand
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip Kate Cooper

Wednesday 13/7/2016 - washed out
Saturday 9/7/2016 - 4BBB NSW Bowl
Winners - Michele Blizzard and Penny Greaves 39 pts
Ball Comp Winners - Penny 31, Helen 31, Michele 29 and Kate 29
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip
Elegant Timber shutters and Blinds NYP 7th
11 players

Wednesday 6/7/2016 - washed out

Saturday 2/7/2016 - Single Stroke 5th GNSW Medal round Good Will Plate
Lynne Page and Larraine Nicolls vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 72 nett
Div 2 Winner - Libbby Plumley 70 nett
Ball CompWinners - Libby Plumley 70, Helen Spencer 72, Pam Stolhand 75 and Liz Harding 76
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Helen Spencer
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th libby Plumley
14 players
MEDAL WINNERS - DIV 1/2 HELEN SPENCER 72 NETT
                                 DIV 3 TILLA DAVIS 80 NETT C/B PENNY GREAVES

Wednesday 29/6/2016 - Single Stroke 4th GNSW Medal round
Shirley Roberts and Kate Cooper vouchers
Div 1 Winner - Leanne Slater 73 nett c/b Gail Hanigan
Div 2 Winner - Betty Stanton 80 nett
Ball Comp Winners - Leanne Slater 73, Gail Hanigan 73, Kate Cooper 78 and Lorraine Regan 78
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Bety Stanton
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Leanne Slater
13 players and 3 Pro's comp
MEDAL WINNERS - DIV 1 - LEANNE SLATER 73 NETT
                                  DIV 2 - BETTY STANTON 80 NETT
                                  DIV 3 - MARIA HANRHAN 101 NETT          
                               
Saturday 25/6/2016 - Single Stableford
Lavell Hardy voucher
Winner - Suzanne Manning 32 pts
Ball Comp Winners - Suzanne Manning 32  and Sharon Wilder 29 c/b Penny Greaves
7 players

Wednesday 22/6/2016 - washed out
Saturday 18/6/2016 - Single Par and second round Aissur Bowl
Maxine McCormack vouocher and Lesley Watson sponer Aissur Bowl
Winner - Penny Greaves +3
Ball Comp Winners - Penny Greaves +3, Helen Spencer -1 and Suzanne Manning -2
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Suzanne Manning
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Helen Spencer
8 players
WINNER AISSUR BOWL - Kate Cooper 8 pts and runner-up Penny Greaves 7 pts

Wednesday 15/6/2016 - Single Stableford
Lynn Quay and Libby Plumley vouchers
Div 1 Winner - Gail Hanigan 34 pts
Div 2 Winner - Libby Plumley 36 pts
Ball Comp Winners - Libby Plumley 36, Gail Hanigan 34,  Liz Harding 33, Karen Hamilton-Gibbs 31 and Lorraine Regan 29
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Gail Hanigan
Keith Simmons Engineering drive& chip NTP 13th Penny Greaves
15 players and 4 Pro's comp

Saturday 11/6/2016 - Single Stroke 4th GNSW Medal Round and 1st round Aissur Bowl Lesley Watson sponsor and Sharon Wilder voucher
Winner - Kate Cooper 75 nett
Ball Comp Winners - Kate Cooper 75, Liz harding 76 and Libby Plumley  77
Elegant Timber Shutter 7 Blinds NTP 7th Kate Cooper
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Penny Greaves
8 Players
MEDAL WINNERS - DIV 1 HELEN SPENCER 83 NETT
                            DIV 2 PAM STOLHAND 79
                            DIV 3 PENNY GREAVES 78
Aissur Bowl points - Kate 5, Liz 4, Libby 3, Penny 2 and 1 to the other players

Wednesday 8/6/2016 - Single Stableford
Sandra Holmes voucher
Winner - Kate Cooper 32 pts
Ball Comp Winners - Kate Cooper 32, Cheryl Minehan 31, Libby Plumley 30 c/b Penny Greaves and Betty Stanton
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Kate Cooper
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Libby Plumley
8 players

Saturday 4/6/2016 - washed out

Wednesday 1/6/2016 - 6 Up
Jenelle Connelly, Lorraine Regan and Debbie Slater
Winners - Jan Broderick, Ros Anderson and Larraine Nicolls 77pts
Ball Comp Winners - Jan, Ros and Larraine 77 and Karen Hamilton-Gibbs, Margaret Kinlyside and Tilla Davis 71
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Noela Hardman
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Karen Hamilton-Gibbs
21 players and 2 Pro's comp

Sunday 29/5/2016 - Foursomes Championship 27 holes
Stolhand Perpetuual Trophy and Lady Golfers vouchers
Winners - Helen Spencer & Marie Inwood 140
Runners Up - Liz Harding & Leanne Slater 143
Handicap Winners - Lavell Hardy & Sandra Homes 116 1/4
Runners Up - Karen Hamilton Gibbs and Chris Keevil 18 3/4
Ball Comp Winners - Michele & Kate, Betty & Margaret, Noela & Trish, Wendy & Ros, Larraine & Maxine, amd Jan & Tilla.

Saurday 28/5/2-16
- Wash out
Wednesday 25/5/2016 - Harden Tournament and Pro's comp
Liz, Leanne, Cheryl, Kate, Betty and Libby played at Harden
Div 1 - Runner Up Scratch Leanne Slater 86
Div 2 - Winner Scratch Cheryl Minehan 95 and Kate Cooper lost c/b Runner Up 98
           Runner Up Handicap Betty Stanton 75 nett
Div 3 - Runner Up Scratch Libby Plumley 106 AN EAGLE ON TH PAR 5 11TH 
and Kate lost an other c/b for visitors trophy
19 ladies played in Pro's comp with best scores being Helen Spencer  38 pts and Lyn Quay 36 pts

Saturday 21/5/2106 - 4 Ball v's Par Golf NSW Team Championship
Debbie Slater and Shirley Roberts vocuhers
Winners - Kate Cooper & Larraine Nicolls +10 c/b Ros Anders & Suzanne Manning
Ball Com p winners - Kate Cooper +3, Liz Harding +2, Suzanne Manning +1, Ros Anderson +1, Helen Smith -2 and Karen Hamilton Gibbs -3
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Cheryl Minehan
18 players
Qualfying teams for South West Final Kate & Larraine and Leanne & Michele reserves
Sandra & Cheryl

Wednesday 18/5/2016 - Single Stroke GNSW 3rd Medal round
Margaret Kinlyside voucher
Winner - Sandra Holmes 72 nett
Ball Comp Winners - Sandra Holmes 72, Karen Hamilton-Gibbs 74, Leanne Slater 77 and Liz Harding 78 c/b Noela Hardman
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Libby Plumley
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Jan Broderick card draw
13 players and 5 in Pro's comp
MEDAL WINNERS - DIV 1 LEANNE SLATER 74
                                DIV 2 KAREN HAMILTON-GIBBS 74
                                DIV 3 LIBBY PLUMLEY 84

Sunday 15/5/2016 - Ladies Open Tournament
South West Slopes Credit Union Sponsors
Div 1 - 

Scratch Winner -      Liz Harding 85          
Scratch Runner Up - Helen Spencer 87 c/b Jeanette Elliott
Handicap Winner -   Marie Inwood 74 nett
Handicap Runer Up- Michele Blizzard 77 c/b Jeanette Elliott
Stableford Winner -  Jeanette Elliott pts 32 (Harden)
Visitors Trophy -      Jenny Dresser (Cowra)
Longest drive -        Pip Bleyer (Temora)
NTP  -              Sandra Saunders (Tumbarumba)
Div 2
Scratch Winner -      Jan Broderick 96
Scratch Runner Up-  Gail Hanigan 97
Handicap Winner -    Sandra Holmes 76 c/b Lavell Hardy
Handicap Runner up-Lavell Hardy 76
Stableford Winner -  Kate Cooper 31 pts 
Visitor Trophy -        Sandra Saunders (Tumbarumba)
Longest drive -        Gail Bramich
NTP -                      Louise Hufton
Div 3
Scratch Winner -      Annette Alexander 106
Scratch Runner Up-  Alexis Preston 107 (Harden)
Handicap Winner -    Jenelle Connelly 73
Handicap Runner Up-Libby Plumley 77
Stableford Winner -  Suzanne Manning 30 pts (Boorowa)
Visitors Trophy -       Gail Bramich (Tumbarumba)
Longest drive -         Libby Plumley
NTP -                      Jenelle Connelly
We had 24 local players and visitors from Boorowa, Cowra, Tumut, Temora, Gundagai, Harden, Cootamundra and tumbarumba
      
Saturday 14/5/2016 - Single Stableford
Jan Broderick voucher
Winner - Libby Plumley 34 pts
Ball Comp Winners - Libby Plumley 34, Helen Spencer 30 and Ros Anderson 29
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Carolyn Shaw
Keith Simmons Engineering  drive & chip NTP 13th Helen Spencer
11 players 

Wednesday 11/5/2016 - Single Stableford
Hazel Taylor voucher
Winner - Betty Stanton 35 pts
Ball Comp Winners - Betty Stanton 35 and Larraine Nicolls 30
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Betty Stanton
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Libby Plumley
8 players and 3 Pro's Comp 

Saturday 7/5/2106 - Single Stroke Golf NSW 3rd Medal round
Ros Anderson vouchers
Div 1 Winner - Leanne Slater 73 nett
Div 2 Winner - Pam Stolhand 70 nett
Div 3 Winner - Suzanne Manning 83 nett
Ball Comp Winners - Pam Stolhand 70, Leanne Slater 73, Libby Plumley 75, Kate Cooper 77, Sandra Holmes 78 c/b Helen Spencer
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Kate Cooper
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Tilla Davis
18 players
MEDAL WINNERS - DIV 1 HELEN SPENCER  78 NETT
                                DIV 2 PAM STOLHAND 70 NETT
                                DIV 3 PAMMIE MCCLOY 89 NETT

Wednesday 4/5/2016  - Single Stableford
Betty Stanton and Lady Goflers vouchers
Div 1 Winner - Jan Brodercik 33 pts
Div 2 Winner - Lorraine Regan 34 pts
Div 3 Winner - Libby Plumley 30 pts
Ball Comp Winners - Lorraine Regan 34, Jan Broderick 33, Betty Stanton 31, Noela Hardman 30, Libby Plumley 30 and Ros Anderson 29 c/b Leanne  and Liz Harding
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Jan Broderick
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Margo Parker
19 players and 2 in Pro's comp

Sunday 1/5/2016 - Pennants @ Cootamundra v's Boorowa 

Leanne, Michele, Noela, Margo and Tilla won all 5 matches 

Saturday 1/5/2016 - Single Stableford
Penny Greaves voucher
Winner - Cheryl Minehan 36 pts
Ball Comp Winners - Cheryl Minehan 36, Pam Stolhand 34 and Libby Plumley 33 c/b
Ros Anderson
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Cheryl Minehan
10 players

Wednesday 27/04/2016 - Single Par
Larraine Nicolls, Helen Spencer and Nancy McGregor
Div 1 Winner - Helen Spencer 0
Div 2 Winner - Lavell Hardy +3
Div 3 Winner - Tilla Davis 0 c/b Maureen Perkins
Ball Comp Winners -  Lavell Hardy +3, Karen Hamilton Gibbs 0, Helen Spencer 0, Tilla Davis 0, and Maureen Perkins 0
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Maureen Perkins
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th Helen Spencer
17 players and 3 in Pro's comp

Saturday 23/04/2016 - Glub event 4 person multiplier Steve May sponsor

Wednesday 20/4/2016 - 2015 Medal of Medals State Final @ Stonecutters Ridge representing South West - Gold Leanne Slater, Silver Betty Stanton and Bronze Margie Manwaring Harden. Leanne Slater Winner Gold Div Country 75 nett (best Div 1 score of the day) 

Wednesday 20/04/2016 - Single Stroke 2nd NSW Golf Medal round
Sheila Traynor voucher
Winner - Noela Hardman 69 nett c/b Gail Hanigan
Ball Comp Winners - Noela Hardman 69, Gail Hanigan 69, Mauren Perkins 74 and Ros Anderson 75 c/b Liz harding
Elegan Timber Shutters & Blinds 7th NTP B Grade Larraine Nicolls
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th C Grade Maria Hanrahan
13 players and 6 players Pro's comp
MEDAL WINNERS - DIV 1 ROS ANDERSON 75 NETT C/B LIZ HARDING
                            DIV 2 KAREN HAMILTON-GIBBS 78 NETT
                            DIV 3 MAUREEN PERKINS 74 NETT 

Sunday 17/04/2016 - Pennents @ Tumut v's Tumut
Win 3/2 Leanne, Michele, Noela, Karen and Tilla

Saturday 16/04/2016 - 4BBB Stableford & Single Stableford
Coral "Puss" Cant & Brian Gales Memorial Day - Cant Family and Friends and Gales Family, Chris & Di Frazer and Roberts & Chris Keevil Trophies
4BBB Winners - Gary Anderson & Aaron Moloney 51 pts
Ladies Individual
A Grade 1st Michele Blizzard 39 ps 2nd Ros Anderson 33 pts
B Grade 1st Noela Hardman 40 pts 2nd Joan Coddington 31 pts
C Grade 1st Carolyn Shaw 37 pts 2nd Pammie McCloy 36 pts
NTP 7th Michele Blizzard 13th Leanne Slater
Brian Gales - Best Nines
1st 9 - Michele Blizzard 23 pts and Noela Hardman 21
2nd 9 - Carolyn shaw 21 pts and Margo parker 19 pts

Wednesday 13/04/2016 - Twister
Leanne Slater vouchers
Winners - Lavell Hardy & Maria Hanrahan 56 pts
Ball Comp Winners - Maria & Lavell 59, Helen Spencer & Penny Greaves 56, Karen Hamilton Gibbs and jan Broderick 52, Gail Hanigan & Libby Plumley 51 and Sandra Holmes and Noela Hardman 50
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th A Grade Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th B Grade Sandra Holmes
17 players and 6 Pro's comp and 2 match play

Sunday 10/04/2016 - Single Stroke 3rd round Championships
Sponsored by Terry Bros Carpet Court & Donges Supa IGA and Lady Golfers
Div 1 Winner - Michele Blizzard 71 nett
Div 2 Winner - Karen Hamilton-Gibbs 70 nett
Div 3 Winner - Leesa Langfield 76 nett c/b Maureen Perkins
Ball Comp Winners - Karen Hamilton-Gibbs 70, Michele Blizard 71, Ros Anderson 72, Christabel French 73, Leesa Langfield 76, Maureen Perkins 76 and Leanne slater 77 c/b Sandra Holmes and Helen Spencer
NTP A Grade 16th Leanne Slater, B Grade 7th Pam Stolhand and C Grade 13th Pammie McCloy.  Longest drive A Grade Christabel French, B Grade Sandra Holmes and C Grade Jenelle Connelly

LADIES CHAMPIONSHIPS RESULTS

CLUB CHAMPION - Helen Spencer 241 Runner-up Christabel French 251
B GRADE CHAMPION - Noela Hardman 302 Runner-up Karen Hamilton Gibbs 303 c/b  Margo Parker
C GRADE CHAMPION- Maureen Perkins 331 Runner-up Suzanne Manning 337
HANDICAP WINNERS -
A GRADE - Michele Blizzard 221 Runner-up Ros Anderson 233
B GRADE - Margo Parker 237 Runner-up Pam Stolhand 239
C GRADE - Maria Hanrahan 231 Runner-up Sheila Traynor 240 c/b Pammie
SENIOR VETS SALVER (54 hole nett over 70 Bette Booker trophy) Pam Stolhand 239
CENTENNIAL BOWL (54 hole best nett) Karen Hamilton-Gibbs 219

Saturday 9/04/2016  - Single Stroke 2nd round Championships
Sponsored by Terry Bros Carpet Court & Donges Supa IGA and Lady Golfers
Div 1 Winner - Michele Blizzard 70 nett
Div 2 Winner - Lorraine Regan 75 nett c/b Karen Hamilton-Gibbs
Div 3 Winner - Maureen Perkins 77 nett c/b Sheila Traynor
Ball comp Winners - Michele Blizzard 70, Helen Spencer 73, Ros Anderson 73, Lorraine Regan 75, Karen Hamilton-Gibbs 75, Sandra Holmes 76, Maureen Perkins 77 and Sheila Traynor 77
Elegant Timber Shuters & Blinds NTP 7th C Grade Leesa Langfield
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th A Grade Leanne Slater
25 players
Championships after 2nd round
A Grade - Helen Spencer 157 then Christabel French 171
B Grade - Noela Hardman 199 then Margo parker 200
C Grade - Maureen Perkins 221 then Suzanne Manning 226

Wednesday 6/04/16 - Single Stableford
Lynn Page voucher
Winner - Noela Hardman 41 pts
Ball Comp Winners - Noela Hardman 41, Maureen Perkins 34 and Pammie McCloy 34
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th C Grade Pammie McCloy
Keith Simmons Engineering drive & chip NTP 13th A Grade Gail Hanigan
9 players and 5 in Pro's comp

Saturday 2/04/2016 - Single Stroke GNSW 2nd Medal and 1st round Championships - Sponsored by Terry Brothers Carpet Court & Donges Supa IGA and Lady Golfers
Div 1 Winner - Helen Spencer 71 nett
Div 2 Winner - Karen Hamilton-Gibbs 74 nett
Div 3 Winner - Maria Hanrahan 71 nett
Ball Comp Winners - Helen Spencer 70, Maria Hanrahan 71, Pammie McCloy 72, Christabel French 74, Karen Hamilton-Gibbs 74, Maureen Perkins 76, Gail Hanigan 76 and Margo parker 76
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th B Grade Sandra Holmes
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th C Grade Pammie McCloy
27 players
MEDAL WINNERS - Div 1 Winner Helen Spencer 70 nett
                                Div 2 Winner Noela Hardman 78 nett
                                Div 3 Winner Penny Greaves 81 nett

Championships after 1st round
A Grade - Helen Spencer 77 second Christabel French 81
B Grade - Margo Parker 98 second Hoela Hardman 99
C Grade - Pammie McCloy 108 second Maria Hanrahan and Maureen Perkins 110

Wednesday 30/3/2016 - Single par
Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Noela Hardman -2
Div 2 Winner - Karen Hamilton-Gibbs 0 (square)
Ball Comp Winners - Karen Hamilton Gibbs 0,
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th B Grade Noela Hardman
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th C Grade Pammie McCloy
16 players and 5 Pro's comp

Saturday 26/03/2016 - Single Stableford
Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Leanne Slater 29 pts
Div 2 Winner - Ros Anderson 32 pts
Div 3 Winner - Pammie McCloy 34 pts
Ball Comp Winners - Pammie McCloy 34, Ros Anderson 32, Betty Stanton 31, Libby Plumley 31, Noela Hardman 31 and Suzanne Manning 29 c/b Leanne Slater
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th A Grade Helen Spencer
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th B Grade card draw Bett Stanton
21 players

Wednesday 23/03/2106 - 4BBB & Individual
Lady Golfers vouchers
Winners - Betty Stanton & Pammie McCloy 43 pts c/b Jan Broderick & Karen Hamilton-Gibbs and Wendy Tuckerman & Larraine Nicolls
Ball Comp Winners - Wendy Tuckerman 37, Jan Broderick 36, Betty Stanton 36, Maria Hanrahan 35 and Lavell Hardy 34
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th A Grade card draw jan Broderick
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th B Grade Larraine Nicolls
15 players and 4 in Pro's comp

Saturday 19/03/2016 - Single Stroke Golf NSW 1st Medal round
Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Leanne Slater 70 nett c/b Chris Keevil
Div 2 Winner - Noela Hardman 73 nett
Div 3 Winner - Pammie McCloy 74 nett
Ball Comp Winners - Leanne Slater 70, Chris Keevil 70, Noela Hardman 73, Pammie McCloy 74, Leesa Langfield 75, Helen Spencer 75 and Wendy Tuckerman 76
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th C Grade Leesa Langfield
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th A Grade Chris Keevil
22 players
MEDAL WINNERS - 
Div 1 - Helen Spencer 75 nett
Div 2 - Noela Hardman 73 nett
Div 3 - Leesa Landgield 75 nett                            

Wednesday 16/03/2016 - Single Stableford
Lady Golfers vouchers
Winner - Karen Hamilton-Gibbs 32 pts c/b Kate Cooper
Ball Comp Winners - Karen HG 32, Kate Cooper 32, Margaret Kinlyside 31, Helen Spencer 28 c/b Lavell Hardy
Elegant TimberShutters & Blinds NTP 7th A Grade Helen Spencer
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th C Grade Penny Greaves
13 players and 5 Pro's Comp

Saturday 12/032016 - Single Par
Lady Golfers vouchers
Winner - Helen Spencer +2
Ball Comp Winners - Helen Spencer +2, Liz Harding -2, Noela Hardman -5, Maureen Perkins -5 on c/b Joan Coddington
Keith Simmons Engineering NTP 13th driva and chip C Grade Libby Plumley
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th B Grade Noela Hardman
13 players

Wednesday 9/03/2016 - Single Stroke Golf NSW 1st Medal round
Lady Golfers vouchers
Div 1 Winner - Jan Broderick 72 nett
Div 2 Winner - Lavell Hardy 73 nett
Ball Comp Winners - Jan Broderick 72, Lavell Hardy 73, Larraine Nicolls 75,  Ros Anderson 77, Lorraine Regan 77 and Kate Cooper 77
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th B Grade Karen Hamilton-Gibbs card draw
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip C Grade Pammie McCloy card draw
15 players
MEDAL WINNERS
Div 1 - Kate Cooper 77 c/b
Div 2 - Lavell Hardy 73
Div 3 - Libby Plumley 78 c/b

SUMMER COMP RESULTS - Joint Winners - Leanne Slater and Helen Spencer 181, 3rd Liz Harding 177 and 4th Larraine Nicolls 175.
Eighteen players qualified and received a ball, the above plus Gail, Pam, Pammie, Ros, Sandra, Michele, Lorraine, Marie, Kate, Tilla, Penny, Suzanne and Noela.  

Saturday 5/3/2016 - 4Ball Aggregate Opening Day
Lady Golfers vouchers
Winners - Pam Stolhand and Pammie McCloy 69 pts
Ball Comp Winners - Pammie McCloy 38, Debbie Slater 33, Pam Stolhand 31m Larraine Nicolls 30, Kate Cooper 30, Helen Smith 30 c/b Helen spencer
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th Ros Andderson
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th Kate Cooper
20 players

Wednesday 2/3/2016 - 2 Lady Ambrose Opening Day
Helen Spencer Vouchers
Winners - Leanne Slater and Lyn Quay 64 3/4
Ball Comp Winners - Leanne Slater & Lyn Quay 64 3/4, Pammie McCloy & Chris Keevil  68, Cheryl Minehan & Liz Harding 70, Larraine Nicolls & Ros Anderson 71 1/4, Betty Stanton & Libby Plumley 72 and Joan Coddington & Pam Stolhand 73
24 players

Saturday 20/2/16 - Summer Comp Single Stableford -FINAL ROUND-
1st - Suzanne Manning 37 pts from Sandra Holmes 35 pts, Marie Inwood 35 pts and Maureen Perkins 35 pts. Balls to 34 pts.  19 players.

Saturday 13/2/16 - Summer Comp Single Stableford
1st - Ros Anderson 41 pts from Leanne Slater 35 pts and Larraine Nicolls 34 pts.
Balls to 33 pts.  13 players.

Saturday 6/2/16 - Summer Comp Single Stableford
1st - Liz Harding 37 pts from Larraine Nicolls 37 pts and Helen Spencer 34 pts.
Balls to 30 pts on a c/b.  17 players.

Saturday 30/1/16 - Summer Comp Single Stableford
1st - Liz Harding 37 pts from Lorraine Regan 36 pts and Helen Spencer 36 pts.
Balls to 35 pts.  18 players.

Saturday 23/1/16 - Summer Comp Single Stableford
1st - Leanne Slater 35 pts from Chris Keevil 34 pts and Helen Spencer 34 pts.
Balls to 30 pts on a c/b.  20 players.

Saturday 16/1/16 - Summer Comp Single Stableford
1st - Lorraine Regan 38 pts from Liz Harding 37 pts and Cheryl Minehan 35 pts.
Balls to 32 pts.  19 players.

Saturday 9/1/2016 - Summer Comp Single Stableford
1st - Leanne Slater 42 pts from Penny Greaves 36 pts, Gail Hanigan 36 pts & Helen Spencer 36 pts. Balls to 34 pts. 15 players

Saturday 2/1/2016 - Summer Comp Single Stableford
1st - Marie Inwood 38 pts from Gail Hanigan 37 pts, Helen Spencer 36 pts & Leanne Slater 35 pts.
Balls to 35 pts. 11 players

Saturday 19/12/2015 - Summer Comp Single Stableford
1st - Liz Harding 41 pts from Pammie McCloy 35 pts, Noela Hardman 32 pts, Joan Coddington 32 pts & Gail Hanigan 32 pts. Balls to 32 pts. 13 players

Saturday 12/12/2015 - Summer Comp Single Stableford
1st - Larraine Nicolls 39 pts from Ros Anderson 36 pts, Helen Spencer 33 pts & 
Liz Harding 33 pts. 
Balls to 33 pts on a c/b. 13 players

Saturday 5/12/2015 - Summer Comp Single Stableford
1st - Helen Spencer 41 pts from Michele Blizzard 39 pts & Lorraine Regan 38 pts. 
Balls to 34 pts on a c/b. 16 players


Saturday 14/11/2015 - Summer Comp Single Stableford
1st - Michele Blizzard 35 pts from Penny Greaves 32 pts & Sandra Holmes 30 pts. 
Balls to 24 pts on a c/b. 21 players

Sunday 8/11/2015 - Nine Hole Stableford President's V's Captain's team
Leanne's (Captains team) winners by 5 pts all team members received a ball
2015 Presentation Day Results
Div 1  0 - 20, Div 2  21 - 30  Div 3  31 -45 (as of your handicap  last week)

WEDNESDAYS RESULTS
Scratch Score
Div 1 - Helen Spencer 79
Div 2 - Cheryl Minehan, Larraine Nicolls and Margaret Kinlyside 99 each Cheryl won the card draw 
Div 3 - Jenelle Connelly 116
Consistency
Liz Harding
Eclectic
Div 1 - Liz Harding 61
Div 2 - Noela Hardman 65.5
Div 3 - Jenelle Connelly 69
Birdies
Div 1 - Liz Harding 9
Div 2 - Shirley Roberts 3
Div 3 - Jenelle Connelly 1
Gobbles
Div 1 - Kate Cooper 6
Div 2 - Noela Hardman 5
Div 3 - Lynne Quay, Lynne Page and Hazel Taylor 2 each Lynne Page won the card draw
Putting
Div 1 - Liz Harding
Div 2 - Betty Stanton
Div 3 - Pammie McCloy
MIDWEEK MATCH PLAY   SPONSORED BY NANCY MCGREGOR
Winner - Liz Harding and runnerup Leanne Slater
SATURDAYS RESULTS
Scratch Score
Div 1 - Christabel Stolhand 77
Div 2 - Cheryl Minehan 92
Div 3 - Suzanne Manning 107
Consistency
Liz Harding and Leanne Slater
Eclectic
Div 1 - Helen Spencer and Leanne Slater 59.5 Leanne won the card draw
Div 2 - Noela Hardman 64.5
Div 3 - Suzanne Manning 64.5
Birdies
Div 1 - Helen Spencer 15
Div 2 - Noela Hardman, Ros Anderson, Cheryl Minehan, Libby Plumley and Trish Miller 1 each Cheryl won the card draw
Div 3 - Tilla Davis 2
Gobbles
Div 1 - Kate Cooper 8
Div 2 - Larraine Nicolls 5
Div 3 - Lynne Page and Pammie McCloy 2 each Lynne won the card draw
Putting
Div 1 - Helen Spencer
Div 2 - Cheryl Minehan
Div 3 - Jenelle Connelly
WIRRAL CUP SPONSORED BY HELEN SPENCER
Winner - Tilla Davis  runnerup Michele Blizzard
GREATEST REDUCTION IN HANDICAP SPONSORED BY LESLEY WATSON
Winner - Penny Greaves 8.5
from Tilla Davis 6.1 and Pammie McCloy 5.9 

Saturday 7/11/2015 - Mixedup Foursomes (American, Canadian and Foursomes)

Lady Golfers
Winners - Michele Blizzard and Kate Cooper 71 nett
Ball Comp Winners - Michele and Kate and Leanne Slater and Noela Hardman 73 1/2 nett
14 players

Wednesday 4/11/2015 - Single Stableford
Lady Golfers
Div 1 Winner - Kate Cooper 41 pts
Div 2 Winner Noela Hardman 38 pts
Ball Comp Winners - Kate 41, Hoela 38 and leanne 34
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th card draw  A Grade Leanne Slater
Keith Simmons Engineeering drive and chip NTP 13th B Grade Ros Anderson
11 players and 1 Phil's comp

Saturday 31/10/2015 Single Stableford NINE HOLE COMP
Donges Sups IGA
Div 1 Winner - Debbie Slater 19 pts
Div 2 Winner - Ros Anderson 19 pts c/b Larraine Nicolls
Div 3 Winner - Pammie McCloy 17 pts
Ball Comp Winners - Debbie Slater 19, Ros Anderson 19, Larraine Nicolls 19, Leanne Slater 18 and Kate Cooper 17 pts c/b Wendy Tuckerman and Pammie McCloy
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th B Grade Noela Hardman
17 players

Wednesday 28/10/2015 - Single Stableford
Lady Golfers
Div 1 Winner - Sandra Holmes 38 pts
Div 2 Winner - Hazel Taylor 35 pts
Ball Comp Winners - Sandra Holmes 38, Hazel Taylor 35, Shirley Roberts 34, Larraine Nicolls 34,  Karen Hamilton-Gibb 33 and Ros Anderson 31
Elegant Timber Shutters & Blinds C Grade NTP 7th Lynne Quay
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th A Grade Helen Spencer
17 players and 5 in Pro's comp 

Saturday 24/10/2015 - 4BBB medley and Individual Stableford
Col & Michele Blizzard vouchers
1st Peter (Zorba) Campbell and "Big" Garry Nicolls 46 ptc c/b
2nd Lorraine Regan and Hazel Taylor 46 pts
Ladies 1st Leesa Langfield 39 pts
Ladies NTP 7th Noela Hardman and 13th Liz Harding

Wednesday 21/10/2015 - Single Stableford
Donges Supa IGA vouchers
Div 1 Winner - Lorraine Regan 37 pts
Div 2 Winner - Noelaq Hardman 38 pts
Div 3 Winner - Lynne Quay 41 pts
Ball Comp Winners - Lynne Quay 41, Noela Hardman 38, Lorraine Regan 37, Margaret Kinlyside 34, Jennelle Connelly 34, Ros Anderson 34 c/b Karen Hamilton Gibb
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th B grae Larraine Nicolls
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th C Grade Lynne Quay
19 players and 4 Phil's Comp

Saturday 17/10/201 - Single Stableford
Wendy Tuckerman, Sandra Holmes and      vocuhers
Div 1 Winner - Marie Inwood 37 pts
Div 2 Winner - Shirley Roberts 40 pts
Div 3 Winner - Penny Greaves 43 pts
Ball Comp Winners - Penny Greaves 43, Shirley Roberts 40, Gail Hanigan 38, Marie Inwood 37, Pam Stolhand 36 and Debbie Slater 35
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th A Grade Marie Inwood
21 players

Wednesday 14/10/2015 - Single stableford
Native Botanical vouchers
Div 1 Winner - Gail Hanigan 43 pts
Div 2 Winner - Libby Plumley 35 pts
Div 3 Winner - Lynne Page 37 pts
Ball Comp Winners - Gail Hanigan 43, Lynne Page 37, Hazel Taylor 36, Kate Cooper 36, Helen Spencer 36 and Libby Plumley 35
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th A Grade Helen Spencer
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th B Grade Libby Plumley
18 players and 3 Phil's comp

Sunday 11th October - South West Foursomes Championship @ Junee
Leanne Slater & Cheryl Minehan
  Runner-up handicap Division 1   71 nett
Tilla Davis & Annette Alexander  Runner-up handicap Division 2    69 1/2
 

Saturday 10/10/2015 - Ball Sweep
Lynne Page 37, Shirley Roberts 31 and Gail Hanigan 29 all received a ball

Friday & Saturday 9th & 10th October South West Championships @ Junee
Kate Cooper          
Winner 36 hole scratch Division 2                              95 + 89 = 184
                                Winner 36 hole handicap Division 2                            74 + 68 = 142
                                Winner Jubilee Year Trophy c/b Penny Greave         74 + 68 = 142
                                (best 36 hole handicap any division)
                                Winner Bi-centennial Westpac Trophy                             68
                                (best 18 hole handicap score either day or grade)
Penny Greaves     Winner 36 hole handicap Division 3                            75 + 73 = 142
FRIDAY
Penny Greaves
    Winner 18 hole handicap Division 3                 75
Leanne Slater      Winner 1st nine hole handicap Division 1        34 1/2
Kate Cooper        Winner 2nd nine hole handicp Division 2         34 1/2

SATURDAY
                         
Kate Cooper        Winner 18 hole scratch Division 2                    89
Tilla Davis            Winner 18 hole scratch Division 3                  111
Penny Greaves   Third 18 hole scratch Division 3                     111
Liz Harding         Third 18 hole handicap Division 1                   72
Betty Stanton     Winner 2nd nine hole handicap Division 2     33 1/2


TEAM EVENT - Tillston Cup played Saturday  - 3 nett scores
Kate Cooper 68, Michele Blizzard 73 and Suzanne Manning 84 = 225

Wednesday 7/10/2015 - 4BBB v's Par
Lady Golfers
Winners - Liz Harding and Leanne Slater +9
Ball Comp Winners - Liz Harding +5, Kate Cooper +3, Marg Kinlyside +3, Sandra Holmes +2, Jenelle Connely +2 and Hazel Taylor +1 c/b Gail Hanigan
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th C Grade Jenelle Connelly
Keith Simmons Engineering drive and chip  NTP 13th  A Grade Liz Harding
19 players and 5 Phil's comp

Saturday 3/10/2015 - Stableford
Lyndsay Regan, Todd Shipton, Frank Lincon and Maurice Penson vouchers
Ladies results - Div 1 Winner - Marie Inwood 40 pts
                         Div 2 Winner - Debbie Slater 36 ps
next best runner up Helen Spencer 34 pts
15 players
       

Wednesday 30/09/2015 - Single Par

Div 1 Winner - Liz Harding +2
Div 2 Winner - Laraine Nicolls +7
Div 3 Winer - Lyn Quay +3
Ball Comp Winners - Larraine Nicolls +7, Lyn Quay +3, Liz harding +2, Noela Harman + 1 and Betty Stanton+1
Elegant Timber Shuttes & Blindss NTP 7th B Grade Sandra Holmes
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th C Grade Jenelle Connelly
18 players and 8 in Phils's comp 4 from Turra B each

Sunday 27/09/2015 - SWLGA  Medal of Medals Distrcit Final Single Stroke
Division Winners - Gold Leanne Slater 72 nett - Young  c/b Wendy Tuckerman - Boorowa
                                Silver Betty Stanton 72 nett - Young
                                Bronze Marg Manwarring  78 nett-Harden

Saturday 26/09/2015 - Single Stableford
John Powderly & Powderly's Pumps & Irrigation vouchers
1st - Tilla Davis 43 pts, 2nd Trish Miller 40 pts and 3rd Sheila Traynor 39 pts
Ball Comp Winners - Tilla 43, Trish 40, Sheila 39 and Cheryl Minehan 36 and every player won a ball thanks to John
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th A Grade no winner
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip B Grade Trish Miller
16 players

Friday 25/09/2015 - Cowra team match play challenge @ Cowra
Liz Harding, Betty Stanton, Maxine McCormack, Larraine Nicolls, Kate Cooper, Joan Coddington, Shirley Roberts, Suzanne Manning, Noela Hardman, Sheila Traynor, Cheryl Minehan and Tilla Davis were defeated by Cowra 2 -4

Wednesday 23/09/2015
- Single Stroke and Medal of Medals
Liz Harding voucher and Ros Anderson medal of medals  voucher
Winner - Larraine Nicolls 72 nett
Ball Comp Wnners - Larraine Nicolls 72 and Margaret Kinlyside 73
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th A Grade Lorraine Regan
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip B Grade Noela Hardman
8 players and 2 Phill's comp Joan with 42 pts

MEDAL OF MEDALS WINNER - BETTY STANTON 74 nett Liz, Leanne and Libby all had 75

Sunday 20/09/2015 Boorowa Tournament
Liz Harding, Kate Cooper, Betty Stanton, Noela Hardman, Cheryl Minehan and Larraine Nicolls
Winners - Div 1 Liz runner up scratch, Kate runner up handicap and NTP
                Div 2 Betty runner up handicap

Saturday 19/09/2015 - 4BBB and Indvidual stableford
Honner Oliver Memorial Oliver Family vocuhers
Winners - Jaydan Oliver and Joan Coddington 46 pts c/b Alan More and Larraine Nicolls
Ladies winner - Kate Cooper 35 pts
Ladies NTP 13th Justine Makeham
17 players

Wednesday 16/09/2015 - Single Stableford and Gundagai tournament
Honnor Oliver Memorial Bette Booker vouchers
Winner - Larraine Nicolls 42 pts from Shirley Roberts 36 pts and Libby Plumley 35 pts
Ball Comp Winners - Larraine 42, Shirley 36 and Libby 35
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th C Grade Larraine Nicolls
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip A Grade Lorraine Regan
11 players and 3 Phill's comp

Liz Harding, Leanne Slater , Kate Cooper and Cheryl Minehan travelled to Gundagai tournament
Wendy Tuckerman winner scratch score 24, Kate runner up div 1 stableford 36 pts c/b, Liz visitors trophy 33 pts and Leanne NTP div 1
 
Monday 14/09/2015 - SWLGA 4BBB v's Par Team Classic Final at Tumut
Winners - YOUNG LIZ HARDING AND TILLA DAVIS +10 from Cootamundra Judy Finkle and Marsha Phillips wtih +9

Sunday 13/09/2015 - Binalong Tournaament
Kate Cooper,Cheryl Minehan and Betty Stanton played at Binalong
Division 1 Winner - Betty Stanton 89 with a nett of 62, Cheryl Minehan 72nett won tthe vets

Saturday 12/09/2015 - Single Stableford
Hamblins Amcal Pharmace vouchers
Div 1 Winner - Chris Keevil 35 pts
Div 2 Winner - Tilla Davis 41 pts
Ball Comp Winners - Tilla Davis 41, Chris Keevil 35, Shirley Roberts 34, Gail Hanigan 34 and Larraine Nicolls 33
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th C Grade Larraine Nicolls
Keith Simmons Engineerinng drive and chip NTP 13th A Grade Leanne Slater
18 players

Wednesday 9/09/2015 - 4Ball Aggregate and Single Stableford
Jewlez (Cecila Walsh)
Winners - Liz Harding and Larraine Nicolls 62 pts c/b Leanne Slater and Cheryl Minehan and Shirley Roberts and Gail Hanigan
Ball Comp Winners - Liz Harding 37, Leanne Slater 36, Shirley Roberts 32, Gail Hanigan 30
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th B Grade Betty Stanton
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip c Grade Lynn Page
11 players and 3 Phil's comp

Sunday 6/09/2015 - Pennants @ Gundagai v's Gundagai
Liz, Leanne, Kate, Cheryl and Tilla 3/2 up and WINNERS OF THE SOUTH WEST  PENNANT  FOR 2015 with 20 1/2 pts from Temora on 20 other players over the year were Ros, Michele, Margo and Penny

Saturday 5/09/2015 - Single Stroke Medal of Medals
Pammie McCloy and Trish Miller vocuhers and Debbie Slater medal winner
Div 1 Winner  - Leanne Slater 71 nett
Div 2 Winner - Larraine Nicolls 77 nett
Ball Comp Winners - every one won a ball thanks Pammie
Putting - Leanne Slater 30
Keith Simmons Engineering NTP drive and chip 13th B Grade Trish Miller
No winner 7th Elegant Timber Blinds & Shutters
12 players (no Medal of Medal Winner) 

Wednesday 2/09/2015 - Single Stableford
Margaret Kinlyside and Sheila Traynor vouchers
Div 1 Winner - Gail Hanigan 37 pts
Div 2 Winner - Shirely Roberts 38 pts
Ball Comp Winner - Shirlly Roberts 38, Gail Hanigan 37, Tilla Davis 36 and Liz Harding 33
Elegant Timber Blinds and Shutters NTP 7th A Grade Helen Spencer
Keith Simmons Engineering NTP drive and chip 13th  B Grade Larraine Nicolls
12 players

Saturday 29/08/2015 - Single Stableford
Helen Spencer vouchers
Div 1 Winner - Chris Keevil  33 pts c/b Wendy Tuckerman
Div 2 Winner - Gail Hanigan 28 pts c/b Penny Greaves
Ball Comp Winners - Chris Keevil 33, Wendy Tuckerman 33, Kate Cooper 31, Gail Hanigan  28, Penny Greaves 28, Larraine Nicolls 27, Maxine McCormack 26 and Shirley Roberts 26
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip B Grade Larraine
13 players

Wednesday 26/08/2015 - Single Stroke

GNSW 6th medal round
Nancy McGregor voucher
Winner - Liz Harding 77 nett
Ball Comp Winners - Liz Harding 77 and Cheryl Minehan 79
no NTP
Putting - Cheryl 30
6 players
MEDAL WINNERS - DIV 1 -  LIZ HARDING 77 NETT
                                 DIV 2 -  CHERYL MINEHAN
                                
Saturday 22/08/2015 - Single Stableford

Shirley Roberts voucher
Winner - Chris Keevil 36 pts
Ball Comp Winners - Chris Keevil 36, Liz Harding 35, Debbie Slater 32, Helen Smith 31 c/b Jan Broderick.
No winner NTP 7th Elegant Timber Blinds & Shutters 
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip A Grade Liz Harding
13 players

Wednesday 19/08/2015 - Junee Tournament  4BBB
Liz Harding and Cheryl Minehan 1st runner up 39 pts and Michele and Leanne won a ball each
11 players in Phil's comp

Sunday 16/08/2015 - Pennants At Temora v's Boorowa
Liz, Cheryl, Michele, Penny and Tilla winners 4 1/2 - 1/2

Saturday 15/08/2015 - 4 Ball Aggregate and Single Stableford
Cath Johnson and Joy McCormick vouchers
Winners - Helen Spencer and Gail Hanigan 68 pts next best Liz & Chez 60 pts
Ball comp winners - Helen Spencer 35, Gail Hanigan 33, Leanne Slater 32, Liz harding 30, Cheryl Minehan 30 c/b Michele Blizzard
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip C Grade Tilla Davis
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th B Grade no winner
16 players

Wednesday 12/08/2015 - washed out

Saturday 8/08/2015 - Single Stableford
Noela Hardman and Suzanne Manning vouchers
Div 1 Winner - Leanne Slater 34 pts
Div 2 Winner - Cheryl 36 pts
Ball Comp Winners - Cheryl Minehan 36, Leanne Slater 34, Katre Cooper 33 and Liz Harding 33
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th A Grade Leanne Slater
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th B Grade Larraine Nicolls
13 players

Sunday 2/08/2015 - Foursomes Championships
Stolhand Perpetual Trophy, Pam Stolhand, Samatha Stolhand, Christabel French and Lady Golfer vouchers
27 Hole Scratch Winners - Liz Harding and Leanne Slater 136
"                       " Runners up - Pam Stolhand and Christabel French 139
Handicap Winners - Wendy Tuckerman and Maxine McCormack 120 1/4
Handicap Runners up - Helen Spencer and Debbie Slater 120 3/4
Div 2 - Handicap Winners - Cheryl Minehan and Tilla Davis 119 1/2
           Handicap Runners up - Joan Coddington and Carolyn Shaw 120 1/4
Ball Comp Winners - Liz and Leanne 115, Cheryl and Tilla 119 1/2, Joan and Carolyn 120 1/4 and Wendy and Maxine 120 1/4
24 players
   
Saturday 1/08/2015 - Single Stroke 6th Golf NSW medal round
Margaret Kinlyside
Div 1 Winner -  Helen Spencer 73 nett
Ball Comp Winners -
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip
Putting -  Helen spencer
7  players
MEDAL WINNER - DIV 1/3 HELEN SPENCER 73 NETT

Wednesday 29./07/2015 - American Foursomes
Lavell hardy and Larraine Nicolls vouchers
Winners-Jenelle Connelly and Libby Plumley 82 3/8 from Cheryl Minehan and Kate Cooper 82 3/4
Ball Comp Winners - as above
12 players and 6 Phil's comp

Saturday 25/0715 - Twister
Leanne Slater vouchers
Winners -Leanne Slater and Cheryl Minehan 57 pts
Ball Comp Winners - Michele Blizzard 38, Leanne Slater 33, Helen Spencer 32, Wendy Tuckerman 32, Cheryl Minehan 30, Liz Harding 28, Kate Cooper 27, Tilla 23 c/b Libby Plumley
Elegant Timber Shutter & Blinds NTP 7th B Grade Cheryl Minehan
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip C Grade Tilla Davis
14 players

Wednesday 22/07/2015 - GNSW 5th Medal Round and Good Will Plate
2 Stuffed Ducks Minehan & Nowlan
Div 1 Winner - Leanne Slater 77 nett
Div 2 Winner - Libby Plumley 79 nett (Cheryl 71 no own trophy)
card draw must be present Liz
Ball Comp Winners - Cheryl 71, Leanne 77, Liz 78 and Gail 78
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th B Grade Cheryl Minehan
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip C Grade Pammie
Putting - Cheryl 27 c/b Liz
10 players and 4 in Por's comp
MEDALS - A GRADE LEANNE SLATER 77 NETT
                  B GRADE CHERYL MINEHAN 71 NETT
                  C  GRADE PAMMIE MCCLOY 86 NETT

Sunday 19/07/2015 - Pennants @ Tumut v's Cootamundra
Liz, Leanne, Michele, Cheryl and Tilla won the day 3 and 2
Saturday 18/07/2015 - Single Stableford
Maureen Perkins, Maria Hanrahan and Libby Plumley vouchers
Div 1 Winner - Michele Blizzard 32 pts
Div 2 Winner - Cheryl Minehan 32 pts
Div 3 Winner - Pammie McCloy 37 pts
Ball Comp Winners - Pammie 37, Carolyn 33, Cheryl 32, Michele 32, Gail 31 and Helen 31 
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th A Grade Helen Spencer
Keith Simmons Engineeering drive and chip NTP B Grade Annette Alexander
19 players

Saturday 11/07/2015 - American Foursomes
Kate Cooper and Michele Blizzard vouchers
Winners - Liz Harding and Michele Blizzard 77 3/4 from LeanneSlater and Cheryl Minehan 79 3/4
Ball Comp Winners - Liz and Michele
8 players

Wednesday 7/07/2015 - 4BBB Multiplier & Single Stableford
Maxine McCormack and Margo Parker vouchers
Winners - Pam Stolhand and Hazel Tayolr 54 pts
Ball Comp Winners - Pam 32, Hazel 30. Gail 30, Carolyn 30 and Liz 29 c/b Larraine
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th A Grade Helen Spencer
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th B Grade Larraine Nicolls
16 players and 1 Phil's comp

Saturday 4/07/2015 - Single Stroke 5th GNSW Medal Round and Good Will Plate
Chris Keevil, Joan Coddinton and Helen Smith vouchers & Putting three grades
Div 1 Winner - Helen Spencer 72
Div 2 Winner - Shirley Roberts 71
Div 3 Winner - Carolyn Shaw 74
Ball Comp Winners - Shirley 71, Helen 72, Kate 73, Michele 74, Carolyn 74, Liz 77 c/b Sandra
Keith Simmons drive and chip NTP 13th A Grade Helen Speencer
Elegant Timber Shutters & Bluinds NTP 7th no winner
Putting - Div 1 Helen 27, Div 2 Shirley 28 and Div 3 Penny Greaves
22 players
MEDAL WINNERS - DIV 1 HELEN SPENCER 72 NETT
                                 DIV 3 PENNY GREAVES 78 NETT
Good Will Plate best result Kate Cooper 73 nett

Wednesday 1/07/2015 - Single Stroke 4th GNSW Medal Round
Libby Plumley and Suzanne Manning
Div 1 Winner - Leanne Slater 72 nett
Div 2 Winner - Libby Plumley 81 nett
Ball Comp Winners - Leanne 72, Liz 80 and Kkate 81 c/b Libby
Ketih Simmons Engineering drive and chip NTP 13 A Grade Liz harding
Putting - Leanne Slater 28
9 players and 2 Phil's comp
MEDAL WINNERS - DIV 1  LEANNE SLATER 72 NETT
                                 DIV 2  LIBBY PLUMLEY 81 NETT
Saturday 27/06/2015 - Single Stableford
Larraine Nicolls, Lynn Page and Maria Hanrahan vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 32
Div 2 Winner - Kate Cooper 36
Div 3 Winner - Libby Plumley 33
Ball Comp Winners - Kate 36, Libby 33, Helen 32, Shirley 32, Michele 31 c/b Larraine
no NTP winners
15 players

Wednesday 24/06/2015 - 123 Stabelford
Sandra Holmes, Hazel Taylor and Sue Rice
Winners - Shirley Roberts, Jenelle Connelly and Hazel Taylor 70 pts
Ballcomp Winners - Keta 36, Gail 33 and Hazel 32
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip C Grade Jenelle Connelly
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th  no winner  
11 players 3 in Phil's comp
Sunday 21/06/2015 - Pennants @ Cootamundra
Leanne, Michele, Kate, Cheryl and Margo 2 1/2 each v's Temora

Saturday 20/06/2015 - 4BBB NSW Bowl and Single Stableford
Gail Hanigan & Nancy McGregor vouchers
Winners - Michele Blizzard and Penny Greaves 45 pts
Best individual score Nancy 34 pts extra voucher donated by Gail
Ball Comp Winners - Nancy 34, Michele 32, Joan 32, Leanne 32, Helen 32 and Cheryl 30
Elegant Timber Shutters NTP 7th A Grade no winner
Keith Simmons Engineering drive and chip NTP 13th B Grade Joan Coddington
21 players
NSW Bowl best score Leanne Slater and Cheryl Minehan 39 pts

Saturday 13/06/2015 - Single Par 2nd round Aissur Bowl
Jenelle Connelly, Jan Broderick and Sheila Traynor vouchers
Aissur Bowl sponsor Leslie Watson
Div 1 Winner - Pam Stolhand 0
Div 2 Winner - Suzanne Manning +4
Div 3 Winner -  Lyn Page 0
Ball Comp Winners - Suzanne +4, Lyn 0, Pam0, Helen -1, Annette -1, Sheila -2, Libby -2, Kate - 4 c/b Leanne and Michele
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th C Grade Pammie
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip Helen
Aissur Bowl - Suzanne Manning 6 points and Libby Plumley 6 pts decided after next week round
between these two players
24 players

Wednesday 10/06/2015 - Cowra Amature Ladies Tournaament
Div 1 - Helen Spencer runner up 18 hole scratch 87,  Leanne winner 18 hole handicap 73 nett and winner 18 hole stableford 37 pts, Helen, Liz and Leanne winners team of three
Div 1 - Helen 36 hole scratch runner up 171 and member of team of three Thursday

Wednesday 10/06/2015 - 4BBB NSW Bowl
Lynn Quay and Gail Smith vouchers
Winners - Pam Stolhnd and Carolyn Shaw 40 pts
Ball Comp Winners - Pam, Carolyn, Lavell and Kate
no NTP winners
16 players one Pro's Comp

Saturday 6/06/2015  - Single Stroke 4th GNSW Medal Round 1st round Aissur Bowl
Ros Anderson vouchers and Leslie Watson sponsor Aissur Bowl
Div 1 Winner - Leanne Slater 76 nett
Div 2 Winner - Margo Parker 75 nett
Div 3 Winner - Libby Plumley 72 nett
Ball Comp Winners - Libby 72, Margo 75, Leanne 76, Nancy 76 and Michele 77
7th NTP B Grade Libby Plumley, 13th NTP driva and chip C Grade Suzanne Manning
Putting - Kate Cooper
encouragement award - Sheila Traynor c/b Suzanne
16 players
Aissur Bowl points - Libby 5, Margo 4, Nancy 3, Leanne 2 and all others 1
MAEDAL WINNER - MICHELE BLIZZARD 77 NETT
Wednesday 3/06/2015 - Single Stableford
Helen Spencer and Debbie Slater vouchers
Div 1 Winner -Leanne Slater 33 pts c/b Ros Anderson
Div 2 Winner - Hazel Taylor 33 pts
Ball Comp Winners - Hazel 33, Leanne 33, Ros 33, Kate 31 and Marg 31
Keith Simmons Engineering NTP 13th drive and chip A Grade Gail Hanigan
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th C Grade Bette Booker
15 players and 3 players Pro's comp

Saturday 30/05/2015 - 4BBB and Single Stableford Coral (Puss) Cant Memorial and Brian Gales Memorial - Cant Family and friends sponsors and Marg Gales & Family, Chris & Curly Keevil,Chris & Di Frazer



Wednesday 27/05/2015 - Harden Tournament
Helen, Liz, Leanne, Cheryl, Betty and Libby played at Harden
Div 1 - Helen Scratch runner up 85 c/b Liz, Liz handicap winner 74 nett c/b Leanne, Leanne handicap runnerup, Div 2 Cheryl scratch winner 93 and NTP 10th all players
10 ladies played at home with Michele having the best score of the ladies with 34 pts

Saturday 23/05/2015 - 4BBB v's Par Team Classic and Individual
Maxine McCormack and Debbie Slater vocuhers
Winners - Liz Harding and Tilla Davis +9 c/b Wendy Tuckerman and Sharon Wilder
Ball Comp Winners - Liz Hrding +3, Penny Greaves +3, Wendy Tuckerman +2, Ros Anderson +2, Sharon Wilder -1 and Kate Cooper -3 c/b Debbie Slater
Elegant Timber Shutter and Blinds NTP 7th A Grade Wendy Tuckerman
13th B Grade no winner
18 players

Wednesday 20/05/2015 - Single Stroke GNSW 3rd Medal Round
Ros Anderson vouchers
Div 1 Winner - Liz harding 73
Div 2 Winner - Betty Stanton 79
Ball Comp Winners - Liz 73, Ros 75
Putting Liz 28
NTP - no winners
8 players and 1 Phil's comp
MEDAL WINNERS - DIV 1 LIZ HARDING 73
                                 DIV 2 - BETTY STANTON 79
                                DIV 3 - PAMMIE MCCLOY 86


Sunday 17/05/2015 - Young Tournament
South West Slopes Credit Union Sponsors and Blue Still Gallery and Cafe Visitor's trophy
Div 1  0 - 18 Handicap
Scratch  - Christabel Stolhand 81, runner Up Helen Spencer 86 c/b Wendy Tuckerman
Handicap - Wendy Tuckerman 73 nett,runner Up Michele Blizzard 77 nett
Stableford Winner - Virgina Dragemuller (Grenfell) 29 pts c/b Judy Finkle (Cootamundra)
Visitors trophy - Judy Finkle - Straightest Drive Jan Broderick no NTP winner
Div 2  19 - 23
Scratch - Wylva Cadman 96 (Gundagai), runner up Pam Stolhand 97
Handicap - Jackie Caldwell 76 nett (Cootamundra), runner up Margo parker 77 nett
Stableford - Gail Hanigan 29 pts
Visitors trophy - Cookie Dolbel - Straightest Drive Libby Plumley NTP Cookie Dolbel
Div 3 26 - 42
Scratch - Ruth Forster 101 (Gundagai), runner up Betty Stanton 103
Handicap - Jenelle Connelly 71 nett, Pammie McCloy 79
Stableford - Lynn Page 31 pts
Visitor's trophy - Suzanne Manning (Boorowa) 28 pts - Straightest Drive Suzann Manning no NTP
Team of Tree Winners - Wendy, Helen and Gail 234
Visiting plyers from Boorowa, Cowra, Grenfell, Temora, Ariah Park, Cootamundra, Junee, Gundagai, Harden, Tumbarumba and Kilarah
52 players

 Saturday 16/05/2015 - Single Stableford
Hazel Taylor and Lorraine Regan vouchers
Div1 Winner - Pam Stalhand 32 pts
Div 2 Winner - Pammie McCloy 34 pts
Ball Comp Winners - Pammie 34, Pam 32 Annette Baggie 30 and Liz 30
NTP 13th A Grade Annette Baggie
Elegant Timber Shutter and Blinds NTP 7th C Grade Pammie
14 players

Wednesday 13/05/2015 - 4Ball Twister
Lynn page and Jenelle Connelly vouchers
Winners - Shirley Roberts and Noela Hardman 68 pts
Ball Comp Winners - Shirley and Noela
NTP 13th B Grade Shirely Roberts
Elegaant Timber Shutters and Blinds NTP 7th A Grade Liz Harding

Wednesday 6/05/2015 - SWLGA Scratch teams @ Binalong
Div 1 Winners YOUNG - Liz Harding, Wendy Tuckerman, Leanne Slater, Maxine McCormack, Kate Cooper and Cheryl Minehan 361 over Tumut 364 and Temora, Cootamundra and Gundagai (we had no Div 2 team) Gundagai winners over Boorowa, Binalong and Cootamundra. 
Maxine McCormack runner-up scratch  86 c/b Wendy Tuckerman and Helen Pearce
Cheryl Minehan best second nine 35 1/2
10 players at home in Pro's comp

Sunday 3/05/2015 - Pennants @ Boorowa
Liz, Leanne, Kate, Ros and Tilla defeated Tumut 3/2

Saturday 2/05/2015 - Single Stroke GNSW 3rd medal round
Sharon's Hairline and Sharon Wilder
Div 1 Winner - Liz Harding 73 nett
Div 2 Winner - Helsn Smith 73 nett
Div 3 Winner - Libby Plumley 77 nett
Ball Comp Winners - Helen Smith 73, Liz Harding 73, Helen Spencer 74,Leanne Slater 75, Jan Broderick 75 and Cheryl Minehan 76 c/b Chris Keevil
Elegant Timber Shutters and Blinds NTP 7th B Grade Cheryl Minehan
NTP drive and chip 13th C Grade Suzanne Manning
Putting Cheryl Minehan 27
18 players
MEDAL WINNERS - DIV 1 HELEN SPENCER 74 NETT
                                  DIV 2 PENNY GREAVES 79 NETT

Wednesday 29/04/2015 - Single Stableford
Lorraine Regan, Shirley Roberts and Lady Golfers 
Div 1 Winner - Helen Spencer 36 pts
Div 2 Winner - Larraine Nicolls 34 pts
Div 3 Winner - Sheila Traynor 29 pts
Ball Comp Winners - Helen Spencer 36, Larraine Nicolls 34, Kate Cooper 31, Betty Stanton 31, SheilaTraynor 29 and Marg Kinlyside 29 c/b Shirley Roberts
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th c Grade Hazel Taylor
16 players and 6 Pro's comp
Liz, Leanne and Cheryl travelled to Tumbarrumba Tournament no winners

Wednesday 22/04/2015 - Single Stroke GNSW 2nd medal round
Lady Golfers voucher
Winner - Leanne Slater 75 nett
Ball Comp Winners - Leanne 75 and Liz 77
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th  B Grade Betty Stanton
NTP 13th drive and chip C Grade Pammie McCloy
7 players and 6 Pro's comp
MEDAL WINNERS - DIV 1 LEANNE SLATER 75 NETT
                                 DIV 2 BETTY STANTON 78 NETT
                                 DIV 3 PAMMIE MCCLOY 81 NETT

Wednesday 15/04/2015 - 4BBB  Multiplyer
Leanne Slater vouchers
Winners - Liz harding and Tilla Davis 75 pts
Ball Comp Winners - Liz & Tilla 75 and Liz & Leanne 67 pts
no NTP winners
14 players and 6 pro's comp

Saturday 11/04/2015 - Single Stroke GNSW 2nd Medal round
Lavell Hardy, Liz Harding and Annette Alexander vouchers
Div 1 Winner - Helen Spencer 72 nett
Div 2 Winner - Libby Plumley 72 nett
Div 3 Winner - Pammie McCloy 68 nett
Ball Comp Winners - Pammie 68, Helen 72, Libby 72, Tilla 72 and Liz 72
no winners NTP
Putting - Helen 24
16 players
MEDAL WINNERS - DIV 1 HELEN SPENCER 72 NETT
                                 DIV 3 TILLA DAVIS 72 NETT

Wednesday 8/04/2015 - Single Stableford
G Hanigan voucher
Winner - Liz Harding 36 pts c/b Ros Anderson
Ball Comp Winners - Liz 36, Ros 36 and Betty 33
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th C Grade Pammie
Drive and Chip NTP 13th Liz
8 players and 2 Pro's comp

Sunday 29/03/2015 - Singel Stroke 3rd round Championships
Terry Bros Carpet Court & Donges Supa IGA
Div 1 Winner - Maxine McCormack 71 nett c/b Christabel
Div 2 Winner - Kate Cooper 75 nett
Div 3 Winner - Pammie McCloy 71 nett
Ball Comp Winners - Maxine 71, Christabel 71, Pammie 71, Wendy 73, Kate 75, Debbie 76 and Liz 76 c/b Pam
Putting - Helen Spencer 24
LADIES CHAMPIONSHIP RESULTS
CLUB CHAMPION - CHRISTABEL STOLHAND 236  RUNNER-UP HELEN SPENCER 249
A GRADE HANDICAP WINNER - KATE COOPER 225 C/B RUNNER-UP DEBBIE SLATER 225
B GRADE CHAMPION - CHERYL MINEHAN 295 RUNNER-UP LARAINE NICOLLS 313
B GRADE HANDICAP WINNER - BETTY STANTON 243 RUN/UP MAUREEN PERKINS 245
C GRADE CHAMPION - SUZANNE MANNING 325 RUNNER-UP PAMMIE MCCLOY 346
C GRADE HANDICAP WINNER - SHEILA TRAYNOR 234 RUNNER-UP JENELLE CONNELY 248 C/B TILLA DAVIS
SENIOR VETS (OVER 70 54 HOLE BEST NETT) SPONSORED BY BETTI BOOKER WINNER - PAM STOLHAND 228  
CENTENNIAL BOWL (54 HOLE BEST NETT SCORE) CHRISTABEL STOLHAND 210

Saturday 28/03/2015 - Single Stroke 2nd round Championships 1st rond GNSW Medals
Donges Supa IGA & Terry Bros Carpet Court
Div 1 Winner - Christabel Stolhnad 69 nett
Div 2 Winner - Cheryl Minehan 69 nett
Div 3 Winner - Jenelle Connelly 72 nett
Ball Comp Winners - Cheryl 69, christabel 69, Helen 72, Maureen 73, Suzanne 73, Sheila 74 and Kate 74
Elegant Timber Shutters & Blunds NTP 7th C Grade Suzanne Manning
NTP 13th drive and chip A Grade Gail Hanigan
Putting - Kate Cooper 25
MEDAL WINNERS - DIV 1 CHRISTABEL STOLHAND 69 NETT
                                 DIV 3  TILLA DAVIS 81 NETT
Champiionships to date - A Grade Christabel 157 over Helen 164
                                           B Grade Cheryl 196 over Larraine 207
                                          C Grade Suzanne 213 over 233
Wednesday 25/03/2013 - Single Stableford
Young Lady Golfers
Winner - Lynne Page 33 pts
Ball Comp Winners - Lynne 33, Liz 31, Maxine 31 and Betty 31
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th A Grade Maxine McCormack
NTP 13th B Grade Betty Stanton
LIZ EAGLE 13TH
12 players

Sunday 22/03/2015 - Single Stroke 1st round Championships
Blue Still Gallery & Cafe sponsors
Div 1 Winner - Christabel Stolhand 71 nett
Div 2 Winner - Larraine Nicolls 71 nett
Div 3 Winner - Pammie McCloy 74 nett c/b Penny Greaves
Ball Comp Winners - Larraine 71, Christabel 71, Debbie 72, Michele 73, Pam 74, Maxine 74 and Pammie 74 c/b Liz and Penny
Putting - Leanne  26
23 players
Championships to date  -  A Grade Christabel 80, Helen 85 and Liz 85
                                         B Grade Larraine 99 and Cheryl 104
                                        C Grade Suzanne 109 and Pammie 116 

Saturday 21/03/2015 - Single Par
Vouchers Young Lady Golfers
Div 1 Winner - Liz Harding -3
Div 2 Winner - Penny Greaves +1
Ball Comp Winners - Penny +1, Larraine -2, Liz -3 and Ros -3
Elegant Timber Blinds & Shutters NTP 7th B Grade Sharon Wilder
13th not won
14 players

Wednesday 18/03/2015 - 4BBB Stableford
Vouchers Young Lady Golfers
Winners - Helen Spencer & Gail Hanigan 42 pts c/b Kagte Cooper & Michele Blizzard
Ball Comp Winner - Helen & Gail 42, Kate & Michele 42 and Lynn Page and Lorraine Regan 41 c/b Margaret Kinlyside and Betty Stanton
Elegant Timber Blinds & Shutters NTP 7th C Grade Pammie
Drive & Chip NTP 13th A Grade Gail
18 players

Saturday 14/03/2015 - Single Par
Vouchers Young Lady Golfers
Winner -  Tilla Davis -1 c/b Noeal Hardman
Ball Comp Winners - Tilla -1, Noela-1, Helen -2 andKate -2
Drive & Chip NTP 13th  A Grade Michele
No Winner for Elegant Timber Shutters & Blinds on 7th
12 players

Wednesday 11/03/2015 - Single Stroke 1st GNSW Medal round
Vouchers Young Lady Golfers
Div 1 Winner - wendy Tuckerman 73 nett
Div 2 Winner - Kate Cooper 73 nett
Div 3 Winner - Carolyn Shaw 75 nett
Ball Comp Winners - Wendy 73, Kate 73, Carolyn 75, Leanne 76, Noela 76 and Pam 77 c/b Betty
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th B Grade Libby Plumley
Drive and Chip NTP 13th c Grade Sheila Traynor
Puting - Kate Cooper 31 c/b Liz
MEDALS - DIV 1 - KATE COOPER 73 NETT
                  DIV 2 - BETTY STANTON 77
                  DIV 3 - PAMMIE MCCLOY 80 NETT
19 players and 3 Pro's comp

Saturday 7/3/2015 - Single Stableford
Vouchers Young Lady Golfers
Div 1 Winner - Liz Harding 38 pts
Div 2 Winner - debbie Slater 31 pts
Div 3 Winners - Maureen Perkins 36 pts
Ball Comp Winners - Liz 38, Maureen 36, Helen 33, Leanne 33, Debbie 31 and Ros 31
Elegant Timber Shutters & Blinds NTP 7th A Grade Leanne
Lady Golfers drive and chip NTP 13th B Grade Lavell
21 players

Wenesday 4/3/2015 - 2 Lady Ambrose
Helen Spencer trophies
Winners - Michele Blizzard and Kate Cooper (79) 70 1/2
Card draw Lavell Hardy and Margaret kinlyside donor Betty Stanton
Ball Comp Winners - Michele and Kate 70 1/2, Larraine and Ros 71, Sandra and Noela 72 1/4 and Liz and cheryl 73 1/4
24 players


Saturday 28/3/2015 - Fourball Aggregate
chers
Winners - Liz Harding and Leanne Slater 68 pts 2nd Noela Hardman and Tilla Davis 66
Ball Comp Winners - Noela 38, Leanne 36, Helen 35, Wendy 34, Penny 33 and Lynn 32 c/b Libby and Liz
21 players



OVERALL WINNERS -
1st - Liz Harding, 2nd - Helen Spencer, 3rd - Kate Cooper, 4th - Ros Anderson

Saturday 21/2/2015 - Summer Comp Single Stableford
1st - Kate Cooper 40 pts from Wendy Tuckerman 38 pts and Helen Spencer 37 pts.
Balls to 35 pts. 19 players.

Saturday 14/2/2015 - Summer Comp Single Stableford
1st - Helen Spencer 41 pts from Trish Miller 40 pts and Pam Stolhand 37 pts.
Balls to 35 pts. 21 players.

Saturday 7/2/2015 - Summer Comp Single Stableford
1st - Liz Harding 37 pts from Joan Coddington 36 pts and Lynne Page 35 pts.
Balls to 32 pts. 16 players.

Saturday 31/1/2015 - Summer Comp Single Stableford
1st - Sandra Holmes 38 pts from Debbie Slater 37 pts and Michele Blizzard 36 pts.
Balls to 32 pts. 23 players.

Saturday 17/1/2015 -
Summer Comp Single Stableford
1st - Leanne Slater 38 pts from Debbie Slater 32 pts, Pam Stolhand 32 pt and Helen Spencer 32 pts.  Balls to 31 pts. 17 players

Saturday 10/1/2015 -
Summer Comp Single Stableford
1st - Tilla Davis 36 pts from Chris Keevil 36 pts with Penny Greaves 34 pts and Michele Blizzard 34 pts.  Balls to 33 pts on a c/b. 16 players

Saturday 3/1/2015 -
Summer Comp Single Stableford
1st - Chris Keevil 36 pts from Kate Cooper 34 pts and Tilla Davis 32 pts..
Balls to 30 pts on a c/b. 14 players

Saturday 27/12/2014 -
Summer Comp Single Stableford
1st - Larraine Nicolls 34 pts from Lorraine Regan 34 pts & Kate Cooper 34 pts.
Balls to 33 pts on a c/b. 14 players

Saturday 20/12/2014 - Summer Comp Single Stableford
1st - Ros Anderson 43 pts from Liz Harding 36 pts & Debbie Slater 35 pts.
Balls to 33 pts. 19 players

Saturday 13/12/2014 - Summer Comp Single Stableford
1st - Maxine McCormack 33 pts from Noela Hardman 32 pts & Maureen Perkins 29 pts.
Balls to 28 pts on a c/b. 16 players

Saturday 6/12/2014 - Summer Comp Single Stableford
1st - Liz Harding 36 pts from Pam Stolhand 35 pts & Pam McCloy 34 pts.
Balls to 34 pts. 8 players