pic

Results 2014 Jan - June

Saturday 28/6/14 :- Stableford :- 
Judges Pharmacy & Young Embroidery Service Trophies :-

1st - Ian Broderick 37 pts, from Ray Hargraves & Aaron Moloney 32 pts each.
Watson Toyota - NTPs - 7th - Ben Dean, 17th - Ian Page
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - Not Won
Richard Mellish Insurance Services card draw- Not Won

Friday 27/6/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Ron Flynn 23 pts from Curly Keevil 22 pts & John Powderly 21 pts. Balls went down to 17 pts.

Sunday 22/6/14 :- Medley Stableford - Gumtree Nursery Trophy -
1st - Cameron Jones 41 pts, 2nd - Garry Nicolls 34 pts. Balls went down to 33 pts.

Saturday 21/6/14 :- 4BBB & Individual Stableford :- 
Chris McInerney & C MAC Concreting Trophies :-

4BBB - 1st - Tom Mueller & Ken Smith 50 pts
4BBB - 2nd - Mick Alexander & Dan Clark 48 pts
Single - 1st - Kim Watson 41 pts, 2nd - Ian Page 38 pts. 
Watson Toyota - NTPs - 7th - Bill Oliver, 17th - Jason Nolan
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie -  14th Hole - No Winner
Richard Mellish Insurance Services card draw - Not Won - Must be here
Raffle Sponsored by - Brian Maroney Electrical

Friday 20/6/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Garry Nicolls 20 pts from Nerida James 19 pts & John Powderly 19 pts. Balls went down to 15 pts on a c/b.

Wednesday 18/6/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - James French 39 pts, 2nd - Ron Flynn 38 pts, 3rd - John Hobson 37 pts,
4th - Ian Broderick 36 pts, 5th - Chris Fraser 36
pts. 
Balls went down to 30 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Won by Chris Fraser -
 

Sunday 15/6/14 :- Med. Stableford - Brad Robinson & Paul Flynn Trophy -
No Play.

Saturday 14/6/14 :- Stableford :- 
Greg Nolan & Barry Martens Trophies :-

1st - Nick Major 39 pts, 2nd - Steve Dewar 38 pts. 
Watson Toyota - NTPs - 7th - Barry Gaal, 17th - Nick Major
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 13th Hole - None
Richard Mellish Insurance Services card draw- Ian Page -Not Won -Must be here.

Friday 13/6/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Richard Metcalfe 25 pts from Ron Flynn 17 pts.  

Wednesday 11/6/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Greg Broderick 38 pts, 2nd - John Connell  37 pts, 3rd - Jim Beath 36 pts,
4th - Grant Harding 36 pts, 5th - Brian Norman 36
 pts, from Darren O'Brien 36 pts. 
Balls went down to 31 pts. Jackpot Ball Draw - Won by Barry Martens -
 

Monday 9/6/14 :- Med. Stableford - Corbetts Tyre & Battery Centre Trophy -
1st - Ian Broderick 42 pts, 2nd - Brian Page 39 pts and Joel Shields 38 pts. Balls went down to 33 pts on a c/b.

Sunday 8/6/14 :- Med. Stableford - Corbetts Tyre & Battery Centre Trophy -
1st - Steve Sell 36 pts, 2nd - Ian Broderick 35 pts and Grant Harding 35 pts. Balls went down to 32 pts on a c/b.


Saturday 7/6/14
:- Harvey Norman Monthly Medal :- Stroke -
Medal Winners-
A Grade- Grant Harding 68, B Grade- Jim Glasheen 69, C Grade- Dan Clark 70.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Joel Shields 72, B Grade- Jim Glasheen 84, C Grade- Tim Langford 90
John Hobson Refrigeration and Air Conditioning Putting Comp-
A- Peter Delahunty 24, B- Brett Martin 23, C- John Elphick 31. 
Watson Toyota NTPs - 7th - BEN DEAN (HOLE-IN-1), 17th - Grant Harding
CONGRATULATIONS BEN DEAN - HOLE IN ONE ON THE 7TH HOLE  
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 18th Hole - None  
Richard Mellish Insurance Services card draw - Won by Geoff Connelly - Must be here.
Raffle Sponsored by - Patterson Bros Funeral Directors

F
riday 6/6/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Nerida James 22 pts from John Barton 19 pts, and David Robinson 18 pts. Balls went down to 18 pts on a c/b. 

Wednesday 4/6/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Chris Fraser 39 pts, 2nd - Wayne Hewson 38 pts, 3rd - Peter Delahunty 38 pts, 4th  - Wal Bronar 38 pts, 5th  - Brian Norman 37 pts,
6th  - John Barton 37 pts. 
Balls went down to 30 pts. Jackpot Ball Draw - Won by John Powderly -

Sunday 1/6/14 :- Medley Stableford - Corbetts Tyres & Batteries Trophy -
Event Not Held Due to Weather.

MIXED MATCHPLAY QUALIFIERS & DRAW
1. Peter Doherty & Carolyn Shaw  V  8. Alan Wilder & Sharon Wilder 
4. Col Miller & Trish Miller  V  5. Geoff Walker & Suzanne Manning
2. Bill Kearney & Noela Hardman  V   7. Mick Alexander & Annette Alexander  
3. Garry Nicolls & Larraine Nicolls   V  6. Chris Fraser & Chris Keevil
 


Please advise Pro Shop if your team is unable to play
Reserves - 1. Wayne Hewson & Pam Stolhand  2. James French & Chris Stolhand
              - 3. Col Blizzard & Michele Blizzard   4. Allan Moore & Kate Cooper

Saturday 31/5/14 :- 4 BBB Stableford & Single Stableford:-
Coral "Puss" Cant & Brian Gales Memorial Day
Cant Family & Friends, Gales Family & Friends Trophies
4BBB 1st - Ben Dean & Ron Thompson 46 pts on c/b
4BBB 2nd - Tony Leadbitter & Ryan Terry 46 pts on a c/b                                          
4BBB Front Nine - Nick Major & Daniel Fisher 26 pts                                                 
4BBB Back Nine - Maxine McCormack & Wendy Tuckerman 25 pts   

MENS INDIVIDUAL
A Grade - 1st - Ian Page 37 pts, 2nd - Rick Oliver 34 pts on a c/b.
B Grade - 1st - David Hamblin 36 pts, 2nd - Bill Kearney 36 pts on a c/b.
C Grade - 1st -  Sam Langford 42 pts, 2nd - Nick Apps 35 pts on a c/b.
LADIES INDIVIDUAL
A Grade - 1st - Wendy Tuckerman 35 pts, 2nd -  Kate Cooper 35 pts on a c/b.
B Grade - 1st - Trish Miller 36 pts, 2nd - Noela Hardman 36 pts.
C Grade - 1st - Larraine Nicolls 31 pts, 2nd - Carolyn Shaw 31 pts.
Mens NTPs - 7th - Bill Oliver, 17th - Ian Page
Ladies NTPs - 7th - Lyn Page, 13th - Kate Cooper
Straightest Drives 14th - Ian Broderick, Sharon Wilder
Raffle Sponsored by - Caltex Service Station 

Friday 30/5/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Col Miller 23 pts from John Powderly & Trish Miller both with 22 pts. Balls went down to 20 pts on a c/b. 

Wednesday 28/5/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st  - Joan Coddington 40 pts, 2nd  - Larry Marks 39 pts, 3rd  - Robert Norton 38 pts, 4th - Shaun Rolfe 38 pts, 5th -  Steve May 38 pts,
6th -  Alan "Wally" Wilder  37 pts. 
Balls went down to 30 pts on a c/b Jackpot Ball Draw - Not Won -

Sunday 25/5/14 :- Medley Stableford - TriMech Trophy -
1st - Bob Brown 35 pts from Simon Murray 35 pts. Balls to 35 pts.


Scratch Matchplay Results 2014
A Grade - Matt McKnight defeated Geoff Walker  3/2
B Grade - Greg Murray defeated Brad Robinson 5/3
C Grade - Jim Glasheen defeated Garry Anderson 2 up

Saturday 24/5/14 :- Stableford :- 
Josh Platt, Cameron Jones & Brent Hayden Trophies :-

A - 1st - James French 41 pts (2 under par), 2nd - Chris Slater 39 pts
B - 1st - Ben Lucas 41 pts, 2nd - Josh Platt 39 pts (donated back) - Barry Gaal 38 pts
C - 1st - Chris McInerney 39 pts, Dan Clark 38 pts
Longest Drive 8th - Nick Major,Nearest the pin 2nd shot 6th - Ben Lucas -  ,             Watson Toyota - NTPs - 7th - Mark Crutcher, 17th - Darryl Brown (Eagles Nest 42 cm)Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 1st Hole - Ian Page
Raffle Sponsored by - Appsolutely Earthmoving

Friday 23/5/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Allan Moore 20 pts on a c/b from Ron Flynn with 20 pts.  Neville Alchin & Wayne Hewson both 19 pts.  Balls went down to 18 pts. 

Wednesday 21/5/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Ian Page 44 pts, 2nd - Brian Page 40 pts, 3rd - Barry Martens 39 pts, 4th - Chris Fraser 39 pts, 5th - Shaun Rolfe 38
pts. 
Balls went down to 31 pts. Jackpot Ball Draw - Not Won -

Tuesday 20/5/14 :- Veterans Comp 9 Holes :-
1st - Nerida James 20 pts from Lyn Quay 15 pts.


Saturday 17/5/14 :- Stableford :- 
Bluestill Distillery, Café & Gallery Trophies :-
Overall Winner - Tim Langford 44 pts, Runner Up - Shane Ferguson 43 pts.
Mens - 
A - 1st - Ian Page 41 pts, 2nd - Shaun Rolfe 38 pts
B - 1st - Russ Healey 41 pts, 2nd - Scott Druett 41 pts
C - 1st - Robert Rainey 40 pts, 2nd - Tom Mueller 39 pts
Ladies - 
A - 1st - Kate Cooper 37 pts, 2nd - Michele Blizzard 33 pts
B - 1st - Noela Hardman 34 pts, 2nd - Larraine Nicolls 33 pts
C - 1st - Annette Alexander 32 pts, 2nd - Penny Greaves 31 pts
Visitors - Robyn Maier 27 pts (Federal ).
NTPs - 7th - Geoff Connelly, 16th - James French, 17th - Brian Page 
NTPs - 7th - Sandra Saunders, 13th - Joan Coddington, 16th - Not Won

Friday 16/5/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Patrick Fitzgerald with 23 pts from Darren O'Brien 22 pts, and Lyn Quay 19 pts.  Balls went down to 19 pts. 

Wednesday 14/5/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Jim Beath 45 pts, 2nd - Ken Smith 39 pts, 3rd - Ian Page 38 pts, 4th - David Grant 38 pts, 5th -  Darren O'Brien 36 pts,
6th -  David "Friday"  Martens  35 pts. 
Balls went down to 29 pts on a c/b Jackpot Ball Draw - Not Won -

Tuesday 13/5/14 :- Veterans Comp 9 Holes :-
1st - Neville Alchin 19 pts from Nerida James 15 pts.

Sunday 11/5/14 :- Medley Stableford - Townhouse Motor Inn Trophy -
1st - Cameron Jones 33 pts on a countback from Larraine Nicolls, Tim Langford and Maxine McCormack all on 33 pts. Balls to 33 pts.


Saturday 10/5/14 :- Harvey Norman Monthly Medal :- Stroke -
Medal Winners-
A Grade- Simon Oakes 68, B Grade- Scott Druett 68, C Grade- Nick Major 64.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Alan Wilder 74, B Grade- Scott Druett 83, C Grade- Nick Major 86
John Hobson Refrigeration and Air Conditioning Putting Comp-
A- Steve Sell 24, B- Mark Flanders 28, C- John Powderly 28. 
Watson Toyota NTPs - 7th - Robert Flynn, 17th - Alan Wilder
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 6th Hole - Simon Oakes 
Richard Mellish Insurance Services card draw - Not Won - Must be present.

Friday 9/5/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Nerida James with 23 pts from Neville Alchin 18 pts. 

Wednesday 7/5/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st  -  Libby Plumley 39 pts, 2nd  -  Allan Moore 39 pts, 3rd  -  Mark Crutcher 35 pts, 4th  -  Larraine Nicolls 34 pts, 5th  -  Garnt Harding 34 pts,
6th  -  Steve May 33 pts, 7th  -  Alan Wilder 33 pts.
Balls went down to 28 pts. Jackpot Ball Draw - Won  by David Robinson -

Sunday 4/5/14 :- MEN'S OPEN TOURNAMENT - STROKE :-
RUSS HEALEY & SWDGA SPONSORS -
A Grade Scratch - 1st- Steve Sell 72, 2nd- Joel Shields 74 on a c/b 
A Grade H'cap - 1st- Andrew Grierson (Forbes) 70, 2nd- Brian Harris (Wagga) 71
B Grade Scratch - 1st- Ben Hewitt (Wagga) 80, 2nd- Mark McCormick 80
B Grade H'cap - 1st- Josh Platt 70, 2nd- Steve May 72
C Grade Scratch - 1st- Stuart Gordon (Forbes) 96, 2nd- Michael Trinder (Coota) 99
C Grade H,cap - 1st- Dan Clark 76, 2nd - Nick Apps 77
Junior Scratch - 1st- Joseph Trinder (Coota) 74, 2nd- Lee Grierson 87 (Fbs)               

Visitors Trophy- 1st- Kim Herbert (Forbes) 72, 2nd- Kyle Tuckett (Wagga) 73
Balls cut out at 75 on a c/b
$500 CASH CARD DRAW WINNER - Grant Harding
(Winner has to play and be at presentation to win draw)


Saturday 3/5/14 :- OPEN TOURNAMENT - 4BBB SCRATCH & HANDICAP
RUSS HEALEY SPONSOR -
Scratch Winners - Joel Shields & Mat McKnight 39 pts.
Scratch Runners Up - Geoff Walker & Alan Wilder 37 pts.
Handicap Winners - Garry (Jack) Nicolls & Brett Martin 44 pts.
Handicap Runners Up - John Hobson & Chris Slater 43 pts.
Watson Toyota NTP - 7th - Richard Apps, 17th - Ian Broderick  & Eagles Nest 36 cm.     
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole -  Not Held -
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Not Held

Friday 2/5/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - John Barton 24 pts, from Peter Doherty 19 pts & Neville Alchin 19 pts. Balls went down to 16 pts.

Wednesday 30/4/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Steve May 39 pts, 2nd - Max Gilbert 37 pts, 3rd - Shaun Rolfe 37 pts,
4th - Joan Coddington 36 pts on a c/b.
Balls went down to 28 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Not Won -

Sunday 27/4/14 :- Medley Stableford - Ian Tierney Trophies -
1st - Jarrod Harding 41 pts, 2nd - Shaun Rolfe 40 pts. Balls to 37 pts.


Saturday 26/4/14 :- Stableford:-  -  
Trophies provided by Steve May, Harvey World Travel & Grant Harding

Men A Grade - 1st - Dean Schofield 41 pts.  
Men B Grade - 1st - Barry Martens 40 pts. 
Men C Grade - 1st - Errol Perkins 44 pts. 
   

Watson Toyota NTPs -7th - Dean schofield, 17th - Mat McKnight
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - 2nd Hole - Mark Crutcher
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Won by Errol Perkins.

Friday 25/4/14 :- ANZAC Day Comp - 18 Hole Stableford :-                               
Sponsored by Rick Oliver 
Men - Winner - Darren O'Brien 43 pts from Aaryn Murfitt 40 pts.                                
Ladies - Winner - Chris Keevil 36 pts on a c/b from Kate Cooper 36 pts. Balls went down to 34 pts on a c/b.

Wednesday 23/4/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Jim Delahunty 40 pts, 2nd - Ron Flynn 37 pts, 3rd - Simon Oakes 37 pts,          
4th - David "Friday" Martens 37 pts, 5th - David Robinson 36 pts,                              6th - Adrian Hanrahan 36 pts.
Balls went down to 31 pts. Jackpot Ball Draw - Not Won -

Tuesday 22/4/14 :- Veterans Comp 9 Holes :-
1st - Lyn Quay 21 pts from Nerida James 16 pts & Richard Metcalfe 15 pts.

Monday 21/4/14 :- Ball Sweepstakes - 18 Hole Stableford :-
1st - Aaron Moloney 43 pts, 2nd -  Phil Mitchell 40pts, 3rd - Craig O'Leary 40 pts,       4th - John Powderly 38 pts, 5th - Ian Broderick 38 pts. 
Balls went down to 31 pts.

Sunday 20/4/14 :- Stableford - Terry Bros Carpet Court Trophies -
A Grade - Mat McKnight 38 pts, B Grade - Cameron Elsley 34 pts,
C Grade - Chris Fraser 33 pts. Balls to 33 pts.

Saturday 19/4/14 :- 4 BBB Stableford:- Terry Bros Carpet Court Trophies - 
Winners receive half years membership subscriptions valued at $240 each
1st - Peter Cusack & John Powderly 45 pts, 2nd - Bill Oliver & Ian Broderick 44 pts.   
Watson Toyota NTPs -7th - Peter Campbell, 17th - Garry Nicolls                                
Eagles Nest won on 17th Hole - Garry Nicolls
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - 17th Hole - Craig O'Leary
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Won by Craig & Jono Watson.

Friday 18/4/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Ben Dean 39 pts, 2nd - Darren O'Brien 39 pts pts, 3rd - Paul Flynn 36 pts,          4th - Dan Clark 36 pts. 
Balls went down to 30 pts.

Wednesday 16/4/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Simon Oakes 38 pts, 2nd - Joseph Trinder (Cootamundra)  1 under par 38 pts, 3rd - Frank Lincoln 37 pts, 4th - Grant Harding 37 pts, 5th - Allan Moore 37 pts,        

6th - Maurice Penson 36 pts, 7th - George Gerrard 35 pts.
Balls went down to 30 pts. Jackpot Ball Draw - Not Won -

Tuesday 15/4/14 :- Veterans Comp 9 Holes :-
1st - Richard Metcalfe 20 pts from Nerida James 13 pts & Lyn Quay 13 pts.


Sunday 13/4/14 :- Medley Stableford - Wal Bronar Trophies -
1st - Jarrod Harding 38 pts, from Chris Keevil 37 pts. Balls to 33 pts on a c/b.  
 

Saturday 12/4/14 :- 4 Ball Twister Stableford:- Gaals Transport Trophies -  
1st - Barry Martens & John Rolfe 64 pts,  2nd - Paul Blizzard & Brett Martin 61 pts,      3rd - Aaoron Moloney & Garry Anderson 58 pts on a c/b.    
Watson Toyota NTPs -7th - Dean Schofield, 17th - Steve May
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - 4th Hole - Mat McKnight
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Richard Apps.

Wednesday 9/4/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Allan Moore 39 pts, 2nd - Alan Wilder 38 pts, 3rd - Greg Grounds 37 pts,
4th - Wally Bronar 36 pts, 5th - Steve Dewar 36 pts, 6th - John Connell 36 pts.
Balls went down to 30 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Won by David Grant -

Tuesday 8/4/14 :- Veterans Comp 9 Holes :-
1st - Lyn Quay 16 pts from Nerida James 16 pts.


Sunday 6/4/14 :- Medley Stableford - Young Hardware Trophies -
1st - Kyle Williams 36 pts, from Josh Platt 36 pts. Balls to 33 pts.   

Medal of Medals Playoff - 2014
1st) Ron Thompson 68 - 2nd) Paul Blizzard 68 - 3rd) Alan Wilder 70 - 4th) Wayne Honeman 70 - 5th) Dave Taylor 71 - 6th) John Hobson 72 - 7th) Col Blizzard 72 - 8th) Geoff Connelly 73 - 9th) Aaron Moloney 73 - 10th) Jason Nolan 73 - 11th) Dean Schofield 74 - 12th) Ian Broderick 75 - 13th) Richard Apps 76 - 14th) Shaun Rolfe 77 - 15th) Luke Branighan 77 - 16th) Mark Crutcher 80 - 17th) Tim Langford 83 - 18th) Jarrod Harding 87 - 19th) John Rolfe NCR -  

Elite Cup Scratch Winners for 2013/14
A Grade - Joel Shields 65
B Grade - Ian Broderick 76
C Grade - Luke Branighan 81


Saturday 5/4/14 :- Harvey Norman Monthly Medal :- Stroke -
Medal Winners-
A Grade- Simon Oakes 69, B Grade- Josh Platt 67, C Grade- Nick Apps 72.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Alan Wilder 73, B Grade- Josh Platt 81, C Grade- Paul Flynn 90 
John Hobson Refrigeration & Air Conditioning Putting Comp-
A- Dean Schofield 25, B- Wayne Honeman 26, C- Mick Webb 29 
Watson Toyota NTPs - 7th - Wayne Honeman, 17th - Dean Schofield
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 7th Hole - Mark McCormick
Richard Mellish Insurance Services card draw - Not Won - Must be present when drawn.

Wednesday 2/4/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Alan Moore 40 pts, 2nd - John Hobson 40 pts, 3rd - Ian Tierney 38 pts,
4th - Max Gilbert 38 pts, 5th - Garry Anderson 37 pts, 6th - Friday Martens 37 pts.
Balls went down to 32 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Won by Michele Blizzard -

Sunday 30/3/14 :- Medley Stableford - Bill Kearney Trophies -
1st - John-Arthur Coltman 42 pts, 2nd - Wayne Honeman 39 pts. 
Balls went down to 37 pts.                                                                                                                                  
Saturday 29/3/14 :- Keno Mixed Qualifier :- 4BBB Stableford -
Chris Slater & Debbie Slater, Steve Smith & Craig Taylor Trophies
Mixed 4BBB Stableford -
1st - Steve Sell & Marie Inwood 49 pts, 2nd - James French & Chris Stolhand 47 pts, 3rd - Mick Slater & Leanne Slater 46 pts. 
Qualifiers for Keno Mixed 4 Ball -

Qualifiers - Steve Sell & Marie Inwood, James French & Christabel Stolhand, Mick Slater & Leanne Slater                                                                                 
Reserves - Geoff Walker, & Ros Anderson, Ian Tierney & Lorraine Regan, Peter Cusack & Wendy Tuckerman
Medley 4BBB Stableford -
1st - Ben Dean & Cameron Jones 45 pts, 2nd - Rick Baldwin & David Hamblin 44 pts. (Steve Smith & Craig Taylor declined 2nd place with 45 pts).
Watson Toyota NTPs - Brad Robinson, Charles Collingwood-Boots, Helen Spencer & Marie Inwood 
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - Not Won
Richard Mellish Insurance Services card draw - Not Won -

Wednesday 26/3/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Garry Anderson 46 pts, 2nd - Marie Inwood 44 pts, 3rd - John Powderly 38 pts,
4th - Jim Beath 38 pts, 5th - Joan Coddington 37 pts on a c/b.
Balls went down to 27 pts. Jackpot Ball Draw - Not Won -


Sunday 23/3/14 :- Medley Stableford - Lloyd Kimber Trophies -
1st - Wayne Honeman 37 pts, 2nd - James French 36 pts on a c/b. Balls to 36 pts.

Saturday 22/3/14 :- Stableford:- Young Eyes Trophies -  
1st - Peter Rushby 42 pts, 2nd - Steve Smith 41 pts.   
Watson Toyota NTPs - 7th - John Rolfe, 17th - Grant Harding
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - 13th Hole - Geoff Walker                     
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Won by Allan Moore

Friday 21/3/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Ron Flynn 26 pts, from Curly Keevil 24 pts, Cameron Jones 23 pts, Richard Metcalfe 22 pts and Darren O'Brien 22 pts. Balls went down to 19 pts on a c/b.

Wednesday 19/3/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - John Hobson 40 pts, 2nd - Chris Fraser 39 pts, 3rd - Jim Beath 37 pts,
4th - George Gerrard 37 pts, 5th - Adrian Hanrahan 36 pts on a c/b.
Balls went down to 30 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Not Won -


Sunday 16/3/14 :- Medley Stableford - Ball Sweepstakes -
1st - Robert Rainey 46 pts (out in 28 pts), 2nd - Chris "Smokey" Fraser 44 pts (out in 25 pts), 3rd - Shaun Rolfe 37 pts on a c/b from Ben Lucas 37 pts. Balls to 31 pts.

   
Saturday 15/3/14 :- Stableford:- Rick Baldwin Trophies -  
1st - Jim Delahunty 40 pts, 2nd - Peter Doherty 40 pts, 3rd- Brad Robinson 39 pts.   
Watson Toyota NTPs -7th - Russ Healey, 17th - Craig Watson
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - 9th Hole - James French                     
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Not Won.

Friday 14/3/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Darren O'Brien 21 pts from Ron Flynn and John Barton with 19 pts. Balls went down to 18 pts.

Wednesday 12/3/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-

1st - Nev Alchin 39 pts, 2nd - David Grant 38 pts, 3rd - Ray Kinlyside 37 pts,
4th - Geoff Connelly 37 pts, 5th - John Powderly 36 pts.
Balls went down to 32 pts. Jackpot Ball Draw - Not Won -


Sunday 9/3/14 :- Stroke -
4th Round South West Slopes Credit Union Club Championships :-
Ken Smith, Wayne Hewson & Brian Page Trophies -
Daily Winners-
A Grade- Aaryn Murfitt 64, B Grade- Lloyd Kimber 70, C Grade- Ben Lucas 64.
SWSCU CLUB CHAMPIONSHIPS:-
A Grade Scratch - 1ST - GEOFF WALKER 280, 2ND - JOEL SHIELDS 287
A Grade Handicap- 1ST - MATT MCKNIGHT 282, 2ND - MARK CRUTCHER 284
B Grade Scratch - 1ST - CAMERON ELSLEY 346,  2ND - LLOYD KIMBER 347
B Grade Handicap- 1ST - RON THOMPSON 291, 2ND - MARK FLANDERS 293
C Grade Scratch - 1ST - JIM GLASHEEN 356, 2ND - PAUL FLYNN 369
C Grade Handicap- 1ST - BEN LUCAS 269, 2ND - GARRY ANDERSON 294
Junior Scratch (Under 18 years of age) - 1ST - JARROD HARDING 357 

Qualifiers and matches in the SCRATCH MATCHPLAY are as follows:-
A Grade Draw -
#1 Geoff Walker Vs #8 Dean Schofield    
#4 Steve Sell Vs #5 James French
#2 Matt McKnight Vs #7 Mick Alexander  #3 Alan Wilder Vs #6 Mark Crutcher
B Grade Draw -
#1 Cameron Elsley Vs #8 Paul Blizzard  #4 Steve May Vs #5
Brad Robinson
#2 Lloyd Kimber Vs #7 Greg Murray    #3 Ron Thompson Vs #6 Dave Taylor
C Grade Draw -
#1 Jim Glasheen Vs #8 David Martens   #4 
J-A Coltman Vs #5 Bob Carnley 
#2 Ben Lucas Vs #7 Garry Anderson   #3 Paul Flynn Vs #6 Steve Dewar

SCHEDULED DEADLINES FOR THESE MATCHES WILL BE ANNOUNCED LATER


Saturday 8/3/14 :-  Stroke :- 
3rd Round South West Slopes Credit Union Club Championships
Max Gilbert, Garry Nicolls & John Rolfe Trophies :-

A Grade- Geoff Walker 65 (5 under par scratch), (Joel Shields 3 under par scratch).
B Grade- Brad Robinson 69, C Grade- Nigel Oxford 66. 
Watson Toyota NTPs - 7th - Mick Slater, 17th - Lloyd Kimber
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 7th Hole - Mick Slater
Richard Mellish Insurance Services card draw - Won by Ian Broderick - 

Friday 7/3/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Neville Alchin 22 pts from Curly Keevil & Ron Flynn with 21 pts.  Balls went down to 17 pts on a c/b.

                                                                                         
Wednesday 5/3/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Terry Perrin 36 pts, 2nd - Luke Branighan 36 pts, 3rd - Steve Sell 35 pts.
Balls went down to 34 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw 

Tuesday 4/3/14 :- Veterans Comp 9 Holes :-
1st - Lyn Quay 17 pts from Nerida James.


Sunday 2/3/14 :- Medley Stableford - Ball Sweepstakes -
1st - Debbie Slater 34 pts, 2nd - Ros Anderson 27 pts. 


Sunday 2/3/14 :- Stroke -
2nd Round South West Slopes Credit Union Club Championships :-
Greg Murray, Greg Grounds & Friday Martens Trophies -
Daily Winners-
A Grade- Geoff Walker 70, B Grade- Cameron Elsley 70, C Grade- Ben Lucas 64

Saturday 1/3/14 :-  Stroke :-
1st Round South West Slopes Credit Union Club Championships -
Harvey Norman Monthly Medal :-

Medal Winners-
A Grade- Mark Crutcher 70, B Grade- Ron Thompson 68, C Grade- Bob Stone 71.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Joel Shields 72, B Grade- Ron Thompson 82, C Grade- Jim Glasheen 90.
John Hobson Refrigeration & Air Conditioning Putting Comp-
A - James French 25, B- Kim Watson 26, C - Friday Martens 29
Watson Toyota NTPs - 7th - James French, 17th - Ron Thompson
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 8th Hole - Steve Sell
Richard Mellish Insurance Services card draw - Not Won - 

Wednesday 26/2/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Allan Moore 42 pts, 2nd - Ben Lucas 38 pts, 3rd - Darryl Brown 37 pts,
4th - Geoff Connelly 36 pts, 5th - Pud Smithers 36 pts, 6th - David Grant 36 pts.
Balls went down to 30 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Not Won -

Tuesday 25/2/14 :- Veterans Comp 9 Holes :-
1st - Nerida James 22 pts on a c/b from Lyn Quay 22 pts.


Sunday 23/2/14 :- Medley Stableford - Mick Kentwell Trophies -
1st - Jarrod Harding 38 pts, 2nd - Liz Harding 37 pts on a c/b.  Balls to 35 pts             

Saturday 22/2/14 :- Stableford:- South West Stone & Pet Nanny Trophies -  
1st - John Rolfe 42 pts, 2nd  - David "Friday" Martens 40 pts on c/b Peter Cusack.    
Watson Toyota NTPs -7th - Geoff Walker, 17th - Barry Martens
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - 3rd Hole - Robert Flynn                     
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Not Won.


Friday 21/2/14
:- 000 Emergency Services Golf Day -
4 Person Open Ambrose
1st - Andrew Long, Robert Flynn, Jamie Anderson & Darren O'Brien (59) 48 7/8
2nd - Cameron Jones, Josh Platt, Garry Nicolls & Brent Hayden (59) 50 1/2
3rd - Matt McKnight, Shaun Rolfe, Ryan Terry & J. Hood (58) 51 1/8
NTPs - 7th - Ron Flynn, 13th - Bob Carnley, 16th - Ian Broderick, 17th - Greg Oliver
Longest Drives - 8th - Dean Kinlyside, Noela Hardman
Straightest Drive - Steve Connelly

Wednesday 19/2/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-

1st - Col Blizzard 39 pts, 2nd - George Gerrard 38 pts, 3rd - Terry Perrin 38 pts,
4th - Jan Broderick 37 pts, 5th - Adrian Hanrahan 36 pts, 6th - Michele Blizzard 35 pts. Balls went down to 30 pts. Jackpot Ball Draw - Not Won -


Sunday 16/2/14 :- Medley Stableford - 
Rhett & Cade Armstrong Trophies -
1st - Col Blizzard 41 pts, 2nd - Wayne Honeman 38 pts on c/b. Balls to 35 pts on c/b.


Saturday 15/2/14 :- 4 Ball Multilpier Stableford:- Allan Moore Trophies -  
1st - Cameron Jones & Josh Platt 80 pts,
2nd  - Ron Thompson & Mick Webb 61 pts. 
   

Watson Toyota NTPs -7th - Bob Stone, 17th - Justin Kirkwood
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - 14th Hole - Not Won
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Not Won.

Friday 14/2/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Cameron Jones 24 pts from Dave Robinson 23 pts. Balls went down to 17 pts on a c/b.

Wednesday 12/2/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-

1st - Leanne Slater 42 pts, 2nd - Garry Nicolls 40 pts, 3rd - Ray Kinlyside 39 pts,
4th - Gail Hanigan 38 pts, 5th - Peter Cusack Jnr 38 pts, 6th - Peter Doherty 38 pts.
Balls went down to 31 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Not Won -


Sunday 9/2/14 :- Scott Fuller Shield Final Round at Young
Medley 4BBB Stableford - ClubTrophies -
Young Players -
1st - Jim Glasheen & Bob Stone 49 pts, 2nd - Aaron Moloney & Bob Carnley 48 pts.
Tumut Players -
1st - J Hickson & J Stuckey 49 pts, 2nd - D McDonald & I McDonald 41 pts.
Gundagai Players -
1st - A Evans & C Evans 41 pts, 2nd - M Wells & N Keating 39 pts.
Final points for this conference -
Gundagai - 126, Tumut 125, Young 118.2

Saturday 8/2/14 :- Stableford:- Young Golf Club Trophies -  
1st - Brett Martin 45 pts, 2nd  - Ron Thompson 42 pts.    
Watson Toyota NTPs -7th - Ron Thompson, 17th - Allan Jones
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - 5th Hole - Ian Broderick
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Not Won.

Friday 7/2/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - David Robinson 23 pts. Balls went down to 19 pts on a c/b.

Wednesday 5/2/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-

1st - Maurice Penson 39 pts, 2nd - Larraine Nicolls 38 pts, 3rd - Neville Alchin 38 pts,
4th - Larry Marks 38 pts, 5th - Col Miller 38 pts, 6th - Michele Blizzard 37 pts.
Balls went down to 29 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Not Won -


Sunday 2/2/14 :- Medley Stableford - 
Bob Carnley, Aaron Moloney & Greg LeStrange Trophies -
1st - Joel Shields 42 pts, (64 scratch - 6 under par - including 10 birdies),
2nd - Cameron Jones 38 pts, 3rd - Shaun Rolfe 37 pts.

Saturday 1/2/14 :-  Stroke :- Harvey Norman Monthly Medal :-
Medal Winners-
A Grade- Dean Schofield 62, B Grade- Paul Blizzard 63, 
C Grade- John-Arthur Coltman 64.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Dean Schofield 66 (4 under par), B Grade- Steve May 78, C Grade- Geoff Connelly 85.
John Hobson Refrigeration & Air Conditioning Putting Comp-
Watson Toyota NTPs - 7th - , 17th -
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 15th Hole - Steve Sell
Richard Mellish Insurance Services card draw - Won - Shane Ferguson

Friday 31/1/14
:- 9 Hole Comp :-
1st - Cameron Jones 21 pts on a c/b from Aaron Murfitt 21 pts.


Wednesday 29/1/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Ron Flynn 40 pts, 2nd - Peter Cusack 40 pts, 3rd - Liz Harding 39 pts,
4th - Lachlan Mitchell 39 pts, 5th - Jarrod Harding 39 pts, 6th - Dave Robinson 38 pts, 7th - Brian Norman 38 pts.
Balls went down to 31 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Not Won -


Monday 27/1/14
:- The General Store Trophy - Medley Stableford -
1st - Brett Naylor 40 pts, from Peter Cusack (Jnr) 39 pts & Chris Slater 39 pts. Balls cut out at 35 pts on a countback.

Sunday 26/1/14 :- Medley Stableford - Ball Sweepstakes -
1st - Phil Mitchell 41 pts, 2nd - Michael Broderick 40 pts,
3rd - Lachlan Mitchell 38 pts.  Balls to 33 pts.

Saturday 25/1/14
:- Stableford:- Australia Day Medal -  
Trophies provided by Kay McDonald Trophies, Twomeys, Craig Watson, Ron Thompson, Garry McGrath, Bob Brown, Peter Eldridge & Michael Powderly
 
Men A Grade - 1st - Mat McKnight with 39 points, 2nd - Stuart Norton with 38 pts.  
Men B Grade - 1st - Ian Broderick with 40 points, 2nd - 1Mick Kentwell with 37 pts. 
Men C Grade - 1st - Jim Glasheen with 44 points, 2nd - Craig Watson with 43 points.
Ladies Division 1- 1st- Lorraine Regan with 38 points, 2nd- Leanne Slater with 36 pts.
Ladies Divison 2- 1st - Nancy McGregor with 32 points, 2nd- Kerry Yeadon 32 pts.
   

Watson Toyota NTPs -7th - Mark McCormick, 17th - Mick Slater
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - Not Won
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Not Won.

Friday 24/1/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Lyn Quay 19 pts from Nerida James 19 pts. Balls went down to 19 pts on a c/b.

Wednesday 22/1/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-

1st - Col Miller 39 pts, 2nd - Tony Leadbitter 39 pts, 3rd - Darryl Brown 38 pts,
4th - Sandra Holmes 37 pts, 5th - Dean Cartwright (Coota) 37 pts,
6th - John Connell 37 pts, 7th - Steve May 37 pts.
Balls went down to 30 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Not Won -


Sunday 19/1/14
:- Medley Stableford - Ball Sweepstakes -
1st - Robert "Curly" Keevil 34 pts from Joan Coddington 34 pts.  Balls to 34 pts.
Best scores form Scott Fuller Shield at Gundagai -
1st - Phil Mitchell & Lachlan Mitchell 48 pts,
2nd - Cameron Jones & Mat McKnight 48 pts.

Saturday 18/1/14
:- Stableford:- Adrian Hanrahan Trophies
1st - Cameron Elsley 40 pts, 2nd - Grant Harding 40 pts.
Watson Toyota NTPs -7th - Brett Scelly, 17th - Cameron Elsley
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - Not Won
Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Not Won.

Friday 17/1/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Chris Keevil 22 pts from Trish Miller 20 pts with Ron Flynn & Bob Martin both on 19 pts. Balls went down to 19 pts on a c/b.

Wednesday 15/1/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-

1st - Kate Cooper 41 pts, 2nd - Liz Harding 41 pts, 3rd - Tony Leadbitter 41 pts,
4th - Max Gilbert 40 pts, 5th - Sue Rice 38 pts, 6th - Michele Blizzard 37 pts.
Balls went down to 33 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Not Won -

Tuesday 14/1/14 :- Veterans Comp 9 Holes :-
1st - Cameron Jones 20 pts from Brendan Croese 16 pts.


Sunday 12/1/14
:- Greg Broderick Trophy - Medley Stableford -
1st - Aaryn Murfitt 41 pts from Errol Perkins 37 pts. Balls cut out at 34 pts.

Saturday 11/1/14
:- Stableford:- Kids Kollection Young Trophies
1st - Darren O'Brien 43 pts, 2nd - Craig Watson 41 pts on a c/b from Barry Martens with 41 pts.
Watson Toyota NTPs -7th - Jason Nolan, 17th - Russ Healey
Terry Bros Carpet Court Mystery Birdie Hole - 16th Hole - Mark Crutcher 

Richard Mellish Insurance Services Card Draw - Rhett Armstrong.

Friday 10/1/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Mark Flynn 21 pts from Ron Flynn 21 pts and Neville Alchin 21 pts with Lyn Quay on 20 pts. Balls went down to 18 pts on a c/b.

Wednesday 8/1/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-
1st - Larry Marks 39 pts, 2nd - Chris Fraser 39 pts, 3rd - Terry Perrin 39 pts,
4th - Aaron Bemet 38 pts, 5th - Gus Stinson 37 pts, 6th - John Powderly 37 pts.
Balls went down to 31 pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Not Won -

Tuesday 7/1/14 :- Veterans Comp 9 Holes :-
1st - Brett Scelly 18 pts from Nancy McGregor & Nerida James 15 pts.


Sunday 5/1/14
:- The Base Warehouse Trophy - Medley Stableford -
1st - Course Superintendent Ben Lucas 41 pts from Damian Collins 41 pts who declined 2nd place. 2nd - James French 40 pts. Balls cut out at 37 pts on a c/b.

Saturday 4/1/14
:-  Stroke :- Harvey Norman Monthly Medal :-
Medal Winners-
A Grade- Wally Wilder 68, B Grade- Sid Honeman 67, C Grade- Brett Naylor 67.
Elite Cup Scratch Winners -
A Grade- Wally Wilder 69, B Grade- Josh Langford 83, C Grade- Brett Naylor 88.
John Hobson Refrigeration & Air Conditioning Putting Comp-
A- Robert Flynn 26, B- Brad Robinson 28, C- Brett Naylor 28.
Watson Toyota NTPs - 7th - Steve Sell, 17th - Steve May
Terry Bros Carpet Court Secret Birdie - 5th Hole - None
Richard Mellish Insurance Services card draw - Not Won - Must be present


Friday 3/1/14 :- 9 Hole Comp :-
1st - Nerida James 23 pts from Lyn Quay 21 pts with Chris Keevil, Darren O'Brien & Damian Collins 20 pts. Balls went down to 18 pts on a c/b.


Wednesday 1/1/14 :- Pro's Comp - 18 Hole Stableford :-

1st - Matt McKnight 41 pts (even par), 2nd - Geoff Walker 40 pts (3 under par)
,         3rd - Matt Dreverman 40 pts, 4th - Dean Schofield 40 pts, 5th - Dave Robinson 40 pts, 6th - Garry Nicolls 39 pts, 7th - James French 39 pts (1 over par).
Balls went down to  31pts on a c/b. Jackpot Ball Draw - Won by Frank Lincoln